Poznaję świat: podsumowanie 2016/2017

Poznaję świat: podsumowanie 2016/2017

02.02.2018 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 6 min.

Poznaję świat to jeden z moich projektów, które pozwolą mi poznać kulturę na świecie. Drugi to Fantastyczny świat, który pewien czas temu doczekał się też rocznego podsumowania.

Na czym polega projekt Poznaję świat?

  • historie czyli wiersze, artykuły, książki, komiksy, filmy, seriale etc.
  • tubylcy czyli autorzy z danego kraju, którzy opowiadają o swoim kraju.
  • historie wciąż mi nieznane.
  • fikcja czy fakt, nie ma znaczenia.
  • początek w sierpniu 2016, koniec kiedy poznam historie ze wszystkich krajów.

Zasady nieco trudniejsze niż w przypadku fantastycznego projektu, bo liczę tylko nowe historie. Tak samo jednak, 196 krajów.

Poznaję świat po polsku

Wydawać by się mogło, że znaleźć historie z różnych zakątków świata nie będzie problemem. Autorzy z najróżniejszych krajów są tłumaczeni na polski, ale niekoniecznie piszą o swoich krajach. W przypadku filmów trudniej jest znaleźć monoprodukcje, ale dla jednej koprodukcji zrobiłem wyjątek.

Większość książek wypożyczyłem z biblioteki na Woli (wartość domyślna) lub biblioteki na Śródmieściu. Niektóre pożyczone z pracy, z rzadka – moje.

Afryka

Egipski erotyk Jusuf Idris

Egipt

Egipski erotyk nie jest o seksie, to erotyk czyli utwór poświęcony miłości. Akcja nie jest tu najważniejsza, ale przeżycia i uczucia – w tym wypadku bogatego pana do biednej dziewczyny. Jednocześnie jest to świetnie odmalowany obraz Egiptu i społeczeństwa. Idealny przykład na historię lokalną, poruszającą czytelników globalnych.

Zdecydowanie polecam każdemu! Przeczytałem do wyzwania bibliotecznego Monweg.


Ameryka Południowa

Przekład Pablo De Santis

Argentyna

Przekład to historia detektywistyczna rozgrywająca się w środowisku tłumaczy. Konferencja tłumaczy w małym argentyńskim miasteczku na wybrzeżu jest miejscem gdzie dochodzi do tajemniczych śmierci. Kto mógłby chcieć zabijać tłumaczy?

Czy historia opisana w książce mogłaby się rozegrać gdzieś indziej? Prawdopodobnie tak. Ale i tak czyta się przyjemnie.

Książka przeczytana do wyzwania bibliotecznego Monweg.


Brazylia

Xango z Baker Street okladka
Xango z Baker Street to próba połączenia Sherlocka Holmesa i historii dziewiętnastowiecznej Brazylii. Cesarz Brazylii, dworski intrygi, zaginione skrzypce Stradivariusa to tło. Frontem jest dekonstrukcja postaci genialnego detektywa, który nie jest genialny, ale czasem trafiło się ślepej kurze ziarno. Dosłownie. Polecam przeczytanie dla tła i ciekawych postaci kobiecych, bo kto zabił nie jest tajemnicą, autor zdradza to dosyć szybko.

 

 

wolfram okładkaWolfram to z kolei historia opowiedziana w komiksie. Zdecydowanie dla dorosłego czytelnika, ale nie ze względu na seks. Brutalny świat pełen przemocy, ukazanej bardzo realistycznie i boleśnie. Niespełnione ambicje, zawiedzione nadzieje, trudne wybory, a wszystko zaczyna się od dwóch cwaniaczków-przestępców łowiących ryby za pomocą materiałów wybuchowych i mężczyzny, który chce sprawiedliwości.

Książki przeczytane do wyzwania bibliotecznego Monweg.

 

 


Peru

Ludzka miłość okładkaLudzka miłość to zbiór historii poświęconych rdzennej ludności Peru. Narratorem zazwyczaj jest biały chłopiec wychowywany wśród Indian, tak jak autor. Opowiadania są bardzo zróżnicowane, poruszają różne tematy i emocje. Trudno opowiedzieć coś więcej, warto przeczytać tego peruwiańskiego klasyka.

Dla mnie nie była to najłatwiejsza z lektur, nie poleciłbym jej w ramach lekkiej, łatwej i przyjemnej.

Książka przeczytana do wyzwania bibliotecznego Monweg, wypożyczona z biblioteki na Śródmieściu.

 


Ameryka Północna

Miasto glin okładka

USA

Miasto glin to jednotomowa powieść detektywistyczna Karin Slaughter nie będąca częścią żadnej serii. Atlanta, połowa lat 70. i tajemnicze morderstwa policjantów z którymi muszą się zmierzyć młode policjantki. Tło społeczne to najsilniejszy punkt tej książki, której fabuła i konstrukcje bohaterów są co najwyżej “poprawne”.

Lekka książka do przeczytania na jeden wieczór (choć może miejscami brutalna).

 


Azja

Dziewczynka w trampkach plakat

Arabia Saudyjska

Dziewczynka w trampkach to historia historia młodej saudyjki Wadżdy, dziewczynki, która wie czego chce. A chce tego, czego “nie może mieć” czyli roweru, bo “dziewczynki nie jeżdżą na rowerach”. Buntowniczka mimo woli. 😉 To też historia jej matki, ale i całego społeczeństwa, w którym jest “jedna słuszna droga”.

Film nie jest ponury, jest ciepły, nie ma wskazywania winnych, choć są dramaty ludzkie i wściekłość na zastaną sytuację. To pewnie zasługa Haify al Mansour, reżyserki. Pierwszej saudyjskiej reżyserki, która zrealizowała pierwszy saudyjski film fabularny. Oczywiście nie za saudyjskie pieniądze, więc to ten wyjątek, gdy dopuściłem koprodukcję do listy.

Gorąco zachęcam do obejrzenia. Tylko przestrzegam przed tym fałszywym poczuciem, że “u nas jest lepiej a tam to im religia blablabla” i hejtowaniem islamu. Świat jest bardziej skomplikowany, i to jest film właśnie dla osób, które to rozumieją lub chcą zrozumieć. Tu jest krytyczne spojrzenie na konkretne miejsce i sytuację.

Obejrzane na TVP Kultura.


Indie

Między zabójstwami okładkaMiędzy zabójstwami Aravinda Adigi to książka opowiadająca losy kilku różnych bohaterów na przełomie lat 80. i 90. Kittur, fikcyjne miasteczko w południowo-wschodnich Indiach, i jego mieszkańcy, w latach 1984 (zabójstwo Indiry Gandhi) i 1991 (zabójstwo Rajiva, jej syna) doświadczają wielu zmian. Jak sobie z nimi poradzą? Czy w ogóle poradzą sobie z nimi?

Przemiany społeczne pokazane z perspektyw całkiem różnych osób, choćby od dwunastolatka przez właściciela fabryki do towarzysza komunistycznego.

Polecam każdemu! Książka przeczytana w ramach wyzwania bibliotecznego Monweg.

 


Dziewczyna z wybrzeża okładka

Indonezja

Dziewczyna z wybrzeża to klasyka indonezyjskiej powieści. Córka biednych rybaków zostaje żoną bogatego pana z miasta. Jej życie jednak nie jest usłane różami, jak wydawało się jej rodzicom, gdy oddawali ją bogatemu panu… Historia inspirowana historią babki autora. Osadzona w rzeczywistości środkowej Jawy sprzed wieku.

Zdecydowanie polecam każdemu! Przeczytana w ramach wyzwania bibliotecznego Monweg.

 


Japonia

Pochwała cienia okładkaPochwała cienia to klasyczne eseje o architekturze, sztuce i estetyce Japonii sprzed ponad 80 lat autorstwa Jun’ichiro Tanizakiego (klasyk sam w sobie). Tematy poruszane w niej, takie jak tradycja i nowoczesność, czy różnice między kulturami i zapożyczenia nadal nie straciły na aktualności. Odnosi się do Japonii i USA, ale jest to na tyle uniwersalne, że można odnieść i do obecnej Polski.

Polecam wszystkim, zwłaszcza osobom zainteresowanym Japonią, międzykulturowością czy sztuką. To jedna z książek, które każdy powinien przeczytać.

 

 

Motyl na wietrze okładkaMotyl na wietrze to beletrystyczna historyczno-romantyczna wersja legendy o Tojin Okichi, konkubinie pierwszego konsula USA. Historia tragicznej miłości w czasach gdy Japonia została zmuszona do porzucenia izolacji i otwarcia się na świat zachodni.

Według historyków legenda Okichi i konsula jest zbyt naciągana, ale to co zniechęca mnie do tej książki, to grafomania autorki.

Polecam tylko jeśli chce się poznać tło historyczne Japonii z połowy XIX w. Książka przeczytana w ramach wyzwania bibliotecznego.

 


Europa

Problemski hotel okładka

Belgia

Problemski hotel to fascynująca i wciągająca historia o uchodźcach w obozie w Belgii. Sarkastyczne spostrzeżenia dotyczące “klientów hotelu”, prawa, czy społeczeństwa, które wcale nie jest takie, jakie o sobie myśli.

Jedna z niewielu książek, które przeczytałem dopiero po kupieniu. Świetna, warto było kupić. Przekonał mnie do książki Juan Diego z wydawnictwa Claroscuro. I miał rację. Polecam każdej osobie 18+, niezależnie co myśli o uchodźcach czy muzułmanach.


Nie przed zachodem słońca Johanna Sinisalo

Finlandia

O Nie przed zachodem słońca już pisałem przy okazji podsumowania Fantastycznego świata. Świetne urban fantasy, mocno osadzone w klimatach fińskich. Warto przeczytać jeśli interesuje cię mitologia skandynawska.

Wciągające i lekko napisane, aż czyta się samo. Książka dobra na relaks.

Przeczytane w ramach wyzwania bibliotecznego.


Francja

Mając 17 lat plakat angielski

Mając 17 lat to film o dojrzewaniu i pierwszej miłości. Piękna bajeczka, w której rasa i klasa społeczna nie mają znaczenia, a wszystkie przeszkody da się pokonać.

Ciekawe spojrzenie na francuską wieś, choć w różowych okularach. Polecam miłośnikom filmów romantycznych i młodzieżowych.

Obejrzane w kinie.

 

 

U4 Jules okładka 1 tomu seriiU4: Jules, którego akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym Paryżu zostało opisane w ramach Fantastycznego świata.

Byłem w Paryżu przed przeczytaniem tej książki, nawet w tych samych miejscahc (trochę czasu zajęło mi ich rozszyfrowanie) i jestem zniesmaczony jak bardzo rzeczywistość opisana w książce (bliska przyszłość) ma się do rzeczywistości Paryża.

Prędzej tę książkę polecę niż Motyla na wietrze, ale tak czy inaczej… Napiszę, że polecam tylko jak ci się nudzi i lubisz młodzieżówki.

 


Pył okładka Wolne Lektury

Norwegia

Pył, dziewiętnastowieczne opowiadanie norweskie o kameralnym spotkaniu starych znajomych. Akcji tu niewiele, ale emocji, psychologii czy filozofii – wiele. Oraz dyskusja o wychowaniu dzieci.

Dla osób, które wolą filozofowanie i czytanie o relacjach zamiast akcji.

 


Polska

Większość produkcji polskich została już zrecenzowana. Zarówno klasyka jak Poganka, historia współczesna jak mariacka 5 , postapokalipsa Stacja Nowy Świat, reportaż Zakonnice odchodzą po cichu czy film Długi weekend.

Spalić wiedźmę okłądkaNie zrecenzowałem jeszcze Spalić wiedźmę, urban fantasy osadzonego w alternatywnej wersji Krakowa. Alternatywnej historii monarchii Polanii, gdzie magia i czarodzieje istnieje wespół z technologią.

Plusem tej historii jest niewątpliwie wykorzystanie słowiańskich wierzeń i symboli takich jak Twardowski.

Polecam, tylko jeśli ktoś się nudzi. Dla mnie książka była zbyt nudna i przewidywalna.

 

 

Gej w wielkim mieście okładkaGej w wielkim mieście to historia młodego geja z małego miasta, który na początku lat 2000 przeprowadza się do Warszawy na studia. Lekkim stylem napisana, momentami zabawna, momentami straszna historia o dorastaniu, przyjaźni, miłości i seksie.

Niewątpliwtym plusem ksiażki jest dobre oddanie klimatu tamtych czasów (na pewno w Warszawie).

Polecam, jeśli chcesz lekkiej rozrywki.

 


Szwedzka teoria miłości plakat

Szwecja

Jedyne co zapamiętałem z oglądania Szwedzkiej teorii miłości to fakt, że film był robiony pod pod konkretną tezę. Nie polecam.

Teoretycznie mówi po kondycji szwedzkiego społeczeństwa i relacji międzyludzkich. W praktyce jednak to zespół odpowiednio dobranych sytuacji, które nie stanowią całościowego oglądu sytuacji.

 


Wielka Brytania

Ja, Daniel Blake plakatJa, Daniel Blake to słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie, który musi się odnaleźć w rzeczywistości po zawale serca. Nie może pracować, ale absurdy brytyjskiego prawa wymagają od niego szukania pracy. Te same absurdy sprawiaj, że poznaje matkę zmuszoną do korzystania z pomocy społecznej i dwójkę jej dzieci.

Polecam każdemu! Zwłaszcza osobom myślącym o emigracji.

Obejrzałem w kinie.

 

Więcej nie pamiętam, to chyba wszystko co obejrzałem i przeczytałem w ramach projektu Poznaję świat przez półtora roku od sierpnia 2016 do grudnia 2017. Ale zaniedbałem spisywanie, więc może być późniejsza edycja.

Znasz któryś z wymienionych tytułów? Co o nich sądzisz?