Recenzjomix #2 Fantastyczny świat

Recenzjomix #2 Fantastyczny świat

07.09.2016 1 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Wejdź do fantastycznego świata globalizacji i poznaj tytuły, które wciągną cię w inną rzeczywistość.

 

Australia

Gabriel

Rok: 2007
Reżyser: Shane Abbess

W skrócie: walka Dobra ze Złem o dusze ludzi z czyśćca. Archaniołowie i Upadli muszą przybrać ludzkie ciało na czas walki.

Film mi bardzo przypominał Sin City pod względem wizualnym, co nie było zbyt interesujące.  Fabuła nie była specjalnie głęboka (z jakiegoś powodu jest to określane mianem “film akcji” ;)), dopiero na sam koniec się poprawiło. Gdyby nie ciacha występujące w filmie, pewnie bym nie dotrwał do końca. A tak przynajmniej było na kogo popatrzeć. 😉

Dla kogo? Dla fanów oklepanego motywu walki dobra ze złem. Dla osób, które nie chcą za bardzo myśleć podczas oglądania. Dla fanów aniołów i upadłych. Jeśli ktoś chce to obejrzeć na poprawę humoru, odradzam.

Moja ocena: 5.5/10.

 

Belgia

Alvin Norge

Alvin Norge tom 1Seria komiksów Alvin Norge. W Polsce wydane 2 tomy, seria niekompletna.

Autor: Chris Lamquet
Data wydania oryginalnego: 2000 (tom 1.), 2001 (tom 2.)
Wydawnictwo: Siedmioróg, 2001
ISBN: 9788371628016 (tom 1), 9788371628418 (tom 2)

 

Alvin Norge to były hacker mieszkający w Nowym Jorku na początku lat 2000. Podpada FBI gdy wirus komputerowy, którego ponoć jest autorem, rozpoczyna serię ataków, poczynając od Atlantis, wahadłowca NASA, którego załoga ginie podczas powrotu na Ziemię.

Fabuła nie jest specjalnie porywająca (obu tomów), a fantazja ponosi autora nie raz. To jest fantastyka kryminalna, bardzo osadzona wmieście i czasach ówczesnych, ale fantazja i wyjaśnienia spraw są zbyt naciągane. Jedyne co jest ciekawe to realia sprzed kilkunastu lat. No i różnoetniczne środowisko bohaterów.

Dla kogo? Dla znudzonych.

Moja ocena: 4/10.

 

Finlandia

Nie przed zachodem słońca

Nie przed zachodem słońca Johanna SinisaloTytuł oryginału: Ennen päivänlaskua ei voi
Autor: Johanna Sinisalo
Data wydania oryginalnego: 2000
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria, 2005
ISBN: 9788374537100

Mikael ratuje małego trolla z rąk wyrostków. Zabiera młodego drapieżnika do swojego domu, i tam go leczy i niańczy. By uratować życie trolla wykorzystuje swojego byłego chłopaka, weterynarza. Troll dochodzi do siebie, otrzymuje imię (Pesik) i zostaje w domu Mikaela. Tak rodzi się więź między człowiekiem a trollem.

Książka bardzo mnie wciągnęła. Ledwo się mogłem od niej oderwać, mimo problemów z czytaniem ostatnio. Wykorzystanie mitologii i kultury fińskiej, przeplatanie jej z historią urban fantasy albo alternatywną rzeczywistością, narracją z kilku różnych punktów widzenia, relacjami gejowskimi i pracą okazało się bardzo interesujące. Nie dziwię się, że w 2000 r. została uhonorowana najbardziej prestiżową fińską nagrodą literacką – Finlandią.

 

Dla kogo? Dla fanów fantastyki (zwłaszcza urban fantasy), dla fanów klimatów i mitologii skandynawskich, dla osób dla których świat nie jest czarno-biały i heteroseksualny.

Moja ocena: 7/10.

 

Irlandia

Zawód: wojownik

Zawód: wojownik James White

Tytuł oryginału: Occupation: Warrior
Autor: James White
Data wydania oryginalnego: 1959
Wydawnictwo: Iskry, 1986

Nowela o wojnie w kosmosie. Trudno zdradzić coś więcej.

Porządne sf, które się nie zestarzało, dzięki osadzeniu akcji w całkiem nowym świecie. Wojna, wolność i ludzie, to tematy przewodnie tej historii.

Dla kogo? Dla fanów motywów militarnych lub moralności ludzkiej.  Dla osób rozpoczynających przygodę z science fiction – wszystko jest tylko trochę udziwnione, ale nadal bardzo znajome.

Moja ocena: 6/10.

 

USA

sense8

O serialu sense8 już pisałem, że chciałem to obejrzeć.

Rok: 2015 (sezon 1, czekam na sezon 2)
Twórcy: Lilly i Lana Wachowski, J. Michael Straczynski.

Ośmioro ludzi rozrzucony po całym świecie zostaje połączonych telepatyczną/empatyczną więzią. Każde z nich ma swoje problemy, z którymi musi się uporać, ale są też ludzie, którzy im zagrażają, chcą ich wykorzystać.

Różnorodność, to wielki plus tego serialu. Różnorodni bohaterowie, różnorodne miasta (w których były kręcone sceny!), różnorodne problemy i różnorodne konwencje. Chociażby bollywoodzkie klimaty i małżeństwo bez miłości przeplatają się z siedzącym w szafie meksykańskim aktorem filmów akcji (ze scenami rodem z Matrixa), historią transseksualnej haktywistki z San Francisco czy południowokoreańskiej bizneswoman, która by chronić ojca i brata przed skandalem, który pogrąży rodzinę i firmę, decyduje się iść do więzienia za malwersacje finansowe brata.

Podoba mi się idea sense8 i korzystania z wiedzy czy umiejętności innych członków klastra. Zła organizacja polująca na głównych bohaterów wcale nie dominuje fabularnie w sezonie 1. Niektóre postacie drugoplanowe cieszą się większą atencją kamery i scenariusza (Amanita, dziewczyna haktywistki; chora na AIDS matka Capheusa z Kenii, Daniela, zasłona dymna dla aktora i jego chłopaka – cała trójka często się pojawia razem) niż inne (partner policjanta z Chicago).

Są pewne niedociągnięcia, które jednak nie psują mi ostatecznie przyjemności z oglądania. Ale, obejrzałem praktycznie cały serial w ramach maratonu.

Dla kogo? Dla osób które chcą by historie odzwierciedlały skomplikowanie współczesnego świata, dla osób, które nie oczekują łatwej rozrywki, dla fanów fantastyki ale jednak osadzonej w rzeczywistości naukowej, dla szukających wyraźnych i silnych (psychicznie i fizycznie) kobiet, dla osób, które chcą dobrze skonstruowane główne postacie LGBT czy nie.

Moja ocena: 9/10.

 

A jaka jest twoja opinia na temat któregoś lub wszystkich tych tytułów?