Recenzjomix #6 Wydawnictwo Rebis

Recenzjomix #6 Wydawnictwo Rebis

08.01.2017 0 przez multikulturalny
Czas czytania: < 1 min.

Książki wydawnictwa Rebis przeczytane między połową listopada a połową grudnia. Polecam też wcześniejsze recenzje, od książek dla dzieci przez komiksy fantastyczne po eseje o sztuce i kulturze.

Polska

mariacka 5 okładka

 

Tytuł: mariacka 5
Autor: Lech Majewski
Data wydania: 2016
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 9788380620926

Tragikomiczna historia (monodram) starej katowickiej prostytutki. Z ilustracjami i spisana w gwarze śląskiej.

Dziwne, zabawne, wciągające. Szybko się przeczyta, zaśmieje nie raz i nawet coś tam w głowie zostanie.

Moja ocena: 7/10.

Dla kogo? Dla osób lubiących eksperymenty, “dziwne” lektury czy chcących poczytać o życiu.


 

Azerbejdżan

Podróż do Transylwanii okładka

 

Tytuł: Podróż do Transylwanii
Autor: Czingiz Abdułłajew
Tłumaczenie: Iwona Tsanev
Data wydania: 2016
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 9788378188773

Drongo, ekspert ds. bezpieczeństwa udaje się wraz ze światowymi ekspertami na międzynarodową konferencję do Rumunii, przed jej przystąpieniem do strefy Schengen. Wkrótce zaczynają ginąć uczestnicy. Drongo rozpoczyna dochodzenie.

Jako pierwszy tom w Polsce został wydany tom ze środka. Konkretnie tom 95/116 według Loveread.ec. Są tam odniesienia do wcześniejszych przygód Drongo, ale nie przeszkadza to zbytnio w odbiorze. Pierwsze 95 stron to dosyć dokładne wprowadzenie postaci występujących później. Całość jest dosyć wiarygodna, odwołująca się do faktycznych wydarzeń na świecie (oryginalna publikacja w 2011) takich jak deportacja rumuńskich Romów z Francji w 2010 r. Eksperci mają różne zdania na tematy (np. kwestie muzułmanów w Europie). Poglądy Drongo są przesiąknięte rosyjską propagandą (seria wydawana jest po rosyjsku) co najbardziej widać gdy Drongo rozmawia z Rumunami o epoce stalinizmu. Było dla mnie interesujące zobaczyć sposób widzenia “drugiej strony” chociaż się z nim nie zgadzam. Bardziej od kwestii “kto zabił” zajmowały mnie relacje i poglądy ekspertów. Autora chyba też. Same zabójstwa i śledztwo są potraktowane po macoszemu, jakoś tak szybko rozwiązane drogą dedukcji.

Moja ocena: 6/10.

Dla kogo? Dla fanów polityki, lekkiego kryminału.

 

Sięgniesz po którąś z tych książek?