Stacja Nowy Świat czyli życie w Warszawie po atomówce

Stacja Nowy Świat czyli życie w Warszawie po atomówce

29.08.2016 0 przez multikulturalny
Czas czytania: < 1 min.

Książka wybrana na wrześniowy DKK (Dyskusyjny Klub Książki) w mojej osiedlowej bibliotece Fantasmagoria, która specjalizuje się w literaturze fantastycznej. Przez ostatnie lata raczej omijałem postapokaliptyczne książki. Liczba książek z uniwersum Metro 2033 odstręczała mnie od zainteresowania się tym światem/serią. No, ale mus to mus, więc jak na lokalnego patriotę przystało wybrałem książkę o Warszawie – Stacja Nowy Świat.

Stacja Nowy Świat

Stacja Nowy Świat Bartka Biedrzyckiego to jego drugi tom w serii. Da się jednak czytać tę książkę bez znajomości tomu pierwszego – Kompleks 7215. Tak właśnie zrobiłem.

Warszawa (Polska) w 2015 r. zostaje zbombardowana atomówką. Przeżywają nieliczni, głównie ci pochowani w tunelach metra. Powstaje kilka różnorodnych grup, które z początku są zainteresowane tylko przeżyciem. Ale w końcu musi dojść do konfliktu…

Książka jest podzielona na trzy części, opisujące trzy różne grupy i ich punkty widzenia. Przeszłość miesza się z przyszłością, a całą historię wydarzeń trzeba sobie poskładać. Do pewnego momentu było dla mnie to fajne. Gdy przed “wielką wojną ocaleńców” została zdradzona przyszłość po tym konflikcie, straciłem zapał do książki.

Postacie są raczej wiarygodne. Starzy, znający życie na powierzchni, i młodzi, urodzeni już w tunelach, ciekawie się uzupełniają. Jako warszawiak doceniam też lokalność.  Fabuła nie jest porywająca, wielkiej głębi tam nie ma, ale książka jest wystarczająco dobra. Jeśli nie wiesz co poczytać, a chcesz się po prostu rozerwać, to powinien być dobry wybór.

Dla kogo? Dla tych, który lubią klimaty wojskowe i opisy potyczek, dla fanów Metro 2033.

Moja ocena: 5.5/10. A co ty sądzisz o książce?

Stacja Nowy Świat Bartosz Biedrzycki

 

Tytuł: Stacja Nowy Świat

Autor: Bartek Biedrzycki

Wydawnictwo:  Fabryka Słów, 2015

Liczba stron: 348

ISBN: 9788379640676

 

Książka łapie się do obu projektów – Fantastyczny świat i Poznaję świat.