Dobra czy zła Poganka?

Dobra czy zła Poganka?

16.08.2016 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Nie mam nabożnego stosunku do klasyki. Niezależnie od tego jak wielkie znaczenie miała dana książka czy autor w przeszłości (choć tego nie neguję) uważam, że ważne (ważniejsze?) jest czy ma coś do zaoferowania tu i teraz. Czy Poganka to klasyka, którą wciąż warto czytać?

Poganka

Poganka Narcyzy Żmichowskiej, napisana w połowie XIX w., nie jest lekturą łatwą. To opis (dosłownie!) idealistyczny osób, ale przede wszystkim osoby Beniamina, jego rodziny, marzeń, życia i miłości. Już samo to może zniechęcić ludzi, ale nie warto się tym sugerować. Drugą rzeczą, która może zniechęcić dzisiejszych czytelników jest bardzo rozmyta akcja i bardzo dużo opisów.

Warto się przełamać, bo Narcyza Żmichowska jest dobrą obserwatorką, a jej spostrzeżenia są ciekawe i nie tracą na aktualności, o czym mam nadzieję, można było się przekonać czytając cytaty z Poganki. Mimo pewnej idealizacji postaci, nie są one czarno-białe, chociaż widać np. dopatrywanie się dobrych stron i dobra w każdym. Każda osoba ma inną historię, charakter i podejście do życia, ale w jakiś sposób postacie się uzupełniają. Postacie są dobrze scharakteryzowane, a czytając początkową dyskusję czułem się jakbym był tam na miejscu i przysłuchiwał się prawdziwym osobom, przyjaciołom.

Historia Beniamina jest prawdopodobna, nawet dzisiaj. Ot, młody, trzymany pod kloszem i karmiony fantazjami chłopak zakochał się w ambitnej, świadomej siebie kobiecie. Robił wiele by się przypodobać i imponować ukochanej. Ale to nie jest prosta historia miłosna. Równie duże znaczenie mają tam relacje Beniamina z rodziną. To historia tego, jak Beniamin poznawał świat i dorastał psychicznie.

Czy warto przeczytać Pogankę?

Moim zdaniem warto. To dobra książka, ale nie dla każdego.

Dla kogo? Dla osób lubiących rozbudowaną psychologię postaci, lubiących wolną akcję, dużo opisów czy może nawet długie opowieści przy kominku (pierwsze zdanie!) z dygresjami.

Moja ocena: 6/10.

 

A co ty sądzisz o książce?

 

Poganka Narcyza Żmichowska okładka

 

Tytuł: Poganka

Autor: Narcyza Żmichowska

Wydawnictwo: Zielona Sowa, 2003

Liczba stron: 143 (w tym posłowie)

ISBN: 8373893520