Zakonnice odchodzą po cichu

Zakonnice odchodzą po cichu Marta Abramowicz okładka

więc czas by zrobiło się o nich głośno!

Kto słyszał o byłej zakonnicy? O głośnym odejściu? O głośnym czymkolwiek w wykonaniu zakonnicy? O księdzu Lemańskim czy Charamasie było głośno… Ale o zakonnicach?

Do książki “Zakonnice odchodzą po cichu” podchodziłem dwukrotnie. Nawet już kiedyś zacząłem czytać, byłem na spotkaniu z autorką w Feminotce, ale jakoś się nie składało by skończyć. Więc pochłonąłem książkę dopiero niedawno, w leniwy niedzielny ranek.

Zakonnice odchodzą po cichu

Książka powstała na podstawie rozmów z byłymi zakonnicami. Tymi, które odeszły bo nie mogły pogodzić się z panującymi zasadami. Zasadami, które autorka opisuje bezstronnie, relacjonując opowieści czy podając fakty. Te, które wciąż są zakonnicami, nie chcą lub nie mogą rozmawiać o swoim życiu w zakonie (nie wiedzieć czemu!).

Książka zwraca uwagę na seksizm, na nierówność panującą w Polsce w zakonach męskich i żeńskich. Na pełnienie roli służebnej, podobnej do tej pracy w domu, bez wynagrodzenia. Na różne zasady, obowiązujące w męskich i żeńskich zakonach.

Tak, już czytałem głosy, jak to “a ja mam znajomą/osobę z rodziny w zakonie i ona jest szczęśliwa” i jaka ta książka jest fe, bo jednostronna. Jak ma nie być jednostronna, skoro druga strona nie chcę się wypowiadać i jednocześnie odmawia dostępu do informacji (por. konstytucja zakonu)? Cóż, są też kobiety na stanowiskach, które uważają, że inne kobiety to idiotki, i do niczego się nie nadają (nie to co one!) więc seksizm nie istnieje, prawda? 😉

Skoro jest tak dobrze, to czemu siostry zakonne mają zakaz czytania tej książki (jak i wielu innych ;)?

Jeśli zaś chodzi o konstrukcję książki – podoba mi się podzielenie jej na części. Najpierw opowieści o powołaniu, życiu w klasztorze i odejściu, potem dopiero dalsze dzieje bohaterek, jak radzą sobie w cywilnym świecie. Stylistycznie, świetna książka. Wciąga.

Choć pozostawia pewien niedosyt, bo mało. Ale i więcej być nie mogło, bo temat życia zakonnic w Polsce praktycznie nie istnieje. Czekam na kontynuację.

Dla kogo? Dla każdego.

Moja ocena: warto przeczytać!

Jakie są twoje wrażenia z lektury?

 

Zakonnice odchodzą po cichu Marta Abramowicz okładka

 

Tytuł: Zakonnice odchodzą po cichu

Autor: Marta Abramowicz

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna, 2016

Ilość stron: 224

ISBN: 9788364682919

 

Przeczytane w ramach wyzwania bibliotecznego Monweg (moja biblioteczka).

5 thoughts on “Zakonnice odchodzą po cichu

 1. Już od dawna ciągnie mnie do tej książki. Temat trudny, owiany tajemnicą i kontrowersjami, a i dużo słyszałam o tym reportażu. Jak mi kiedyś wpadnie w ręce, na pewno przeczytam:)

  1. Warto zadbać by wpadło w ręce. 😉 Z książek o trudnych tematach polecam jeszcze “Niewolnice władzy” o handlu kobietami i przymusowej prostytucji. Udanej lektury.

 2. Bardzo ciekawe, bardzo. Książki jeszcze nie czytałam, ale planuję. Rzeczywiście o byłych zakonnicach jest cicho. Jedynie o tej byłej partnerce Rutkowskiego było sporo,ale pani szczęśliwa była, więc żaden z tego szum medialny.
  Ale że zakony żeńskie to babiniec pełen konfliktów to nawet można wyczytać w ‘Dzienniczku świętej Faustyny’.

  1. Warto przeczytać. 🙂 O byłej partnerce Rutkowskiego było głośno, bo o Rutkowskim jest głośno.
   Jak ten “Dzienniczek”? To coś, czego nie byłbym w stanie przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *