Podsumowanie 2023

Podsumowanie 2023

03.02.2024 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Zapraszam na podsumowanie 2023 – zarówno blogowe, kulturalne, jak i podróżnicze.

Blogowe podsumowanie 2023

Z jednej strony na blogu wpisy pojawiały się sporadycznie. Z drugiej strony, na łamach bloga zadebiutowała Vessena. Opisywała m.in. podróże do Tbilisi, Erywania. Wspólnie też stworzyliśmy post o książkach z turyńskich księgarni i antykwariatów. Znajomość włoskiego (Vessena) się przydała.

Na blogu pojawiły się też 2 wpisy z serii Maltańska prasówka. Jeśli interesuje cię jak wygląda życie na Malcie lub chcesz się więcej o Malcie dowiedzieć, przeczytaj prasówkę zimową 2022/2023 oraz wiosenno-letnią. Jesienno-zimowa już wkrótce.

Pojawiły się też kolejna strona zbiorcza dotycząca kultury w Oceanii. Nie jest to tylko spis tego co przeczytałem czy obejrzałem, ale też starałem się znaleźć opowiadania i książki dostępne po angielsku. Na stronie zaliczone 2023 jest z kolei lista książek, komiksów, filmów i seriali, które skończyłem czytać i oglądać w zeszłym roku. Zawiera ona też krótkie podsumowanie najlepszych tytułów.

Kulturalne podsumowanie 2023

Jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne w 2023 roku, to zacząłem od pantomimy Cikku and the Chocolate Panto w Teatrze Manoel w Valletcie a skończyłem na Malta Comic Con w Ta’Qali w październiku. Później była przerwa dla zdrowia, okraszona oglądaniem i czytaniem w łóżku. Jeśli w okolicach Bożego Narodzenia będziecie na Malcie, zdecydowanie polecam wybranie się na pantomimę, po upewnieniu się, że jest po angielsku. 😉

Poznaję świat

Poznaję świat czyli książki, seriale itp. stworzone przez osobę z danego kraju, opowiadające o danym kraju.

Przeczytałem m.in. The Complete Persepolis, wydanie zbiorcze komiksu Marjane Satrapi, opisującej swoje życie w Iranie oraz na emigracji w Europie, inne komiksy w tym komiksową wersję greckiego poematu Erotocritos, kilka antologii poezji, literaturę faktu i książki tematyczne (np. o Comic Con na Malcie, o streetarcie) czy antologie opowiadań.

Obejrzałem emiracki film drogi Going to Heaven z dziećmi w rolach głównych, kilka filmów i seriali kryminalnych, często z paranormalnym twistem (np. duchami), ale także filipińskąkomedię romantyczną z główną parą queerową.

Ogółem przeczytałem lub obejrzałem historie z 18 krajów świata. O wszystkim napiszę dokładniej wkrótce w osobnym wpisie.

Fantastyczny świat

Fantastyczny świat czyli historie fantastyczne stworzone przez osobę z danego kraju. Niektóre z poznanych historii były zarówno fantastyczne jak i pozwalające bliżej poznać dany kraj.

Ogółem przeczytałem lub obejrzałem historie z 10 krajów. Nie będę ukrywać, że sporą część fantastyki stanowiły tytuły z Japonii (głównie anime) oraz z Korei Południowej (webtoony i ich adaptacje). O wszystkim napiszę dokładniej w osobnym wpisie.

Podróżnicze podsumowanie 2023

Najczęściej podróżowałem między Maltą a Polską. 😉 Ale poza tym miałem kilka wycieczek do krajów unijnych.

Pierwszy raz odwiedziłem Turyn, w kwietniu, chociaż na krótko, bo tylko pół dnia (w tranzycie) ale udało mi się obejrzeć część zabytków i pospacerować po mieście.

Na ponad tydzień odwiedziłem Ateny w czerwcu, przy okazji WordCamp Europe. Na instagramie można zobaczyć fotkę ze spaceru w Atenach. Więcej postów na żywo z Aten było na Twitterze, m.in. ten o pamiątkach które kupiłem podczas pobytu w Grecji. Co ciekawe, 3 z 6 lektur już przeczytałem.

Albo zdjęcia z Parady w Atenach.

A pod koniec sierpnia odwiedziłem Niemcy, na długi weekend, oraz wybrałem się na GamesCom. Miałem chociaż trochę możliwości poćwiczyń ten swój niemiecki na poziomie A1. 😉 Zdjęcia z GamesCom były na instagramie, ale też co nieco pisałem na blogu o GamesCom.

A tobie jak minął rok? Polecisz jakieś książki czy filmy do obejrzenia, które cię zachwyciły w zeszłym roku?