Gamescom – relacja turysty

Gamescom – relacja turysty

10.09.2023 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Gamescom to największe targi gier komputerowych i konsolowych, które odbywają się corocznie pod koniec sierpnia w Kolonii, w Niemczech. Co roku odwiedza je około 300 tysięcy osób z różnych krajów świata – zarówno osób z przemysłu gier, jak i graczy. A co jeśli nie grasz? Czy Gamescom ma coś do zaoferowania dla nie-graczy, albo po prostu dla turystów?

Gamescom 2023 w liczbach

Na Gamescom 2023 było ponad 1200 stoisk, które odwiedziło 320 tysięcy osób z ponad 100 krajów. Wystawcy pochodzili z 63 krajów, w większości z zagranicy. Obecni byli także wystawcy z Polski. Internetowa wersja Gamescom (w tym m.in. noc otwarcia) przyciągnęła przed ekrany monitorów 180 milionów widzów. Gamescom trwał 4 dni, z osobnymi dniami dla osób z branży.

Gdy kupowałem bilet na Gamescom, na tydzień przed – nie było już wejściówek na sobotę – wszystkie zostały wyprzedane. Były tylko na niedzielę, co jak najbardziej mi pasowało.

Atrakcje Gamescom

Gamescom to przede wszystkim gry. Gra na grze, firmy przygotowują różne wersje demonstracyjne gier, by przyciągnąć przyszłych graczy. Ale Gamescom to nie tylko gry – to też rozrywka. Do wyboru może być kino (filmy lub seriale), ale też karaoke, czy manga. Targi Gamescom to także świetna okazja na kupienie przedmiotów związanych z grami, mangą i anime, czy Japonią.

Jeśli jesteś fanem gier, jakichkolwiek – tych było zatrzęsienie, niezależnie od tego jakie gry się lubi, przygotuj wcześniej swój Steam. Chyba każde stoisko wydawców gier miało kody QR lub linki do swoich stron na Steamie.

Poza rozrywką, były też stoiska zorientowane na pracę w branży gier lub ogólnie IT. Raczej dla tych co mieszkają w Niemczech lub znają niemiecki.

Jeden dzień, nawet dla gracza, powinien być wystarczający na odwiedzenie najważniejszych (dla siebie) stoisk i pogranie w gry.

Czy warto się wybrać na Gamescom, nawet jeśli się nie gra w żadne gry (nawet komórkowe)? Myślę, że tak – choćby po to by zobaczyć i zrozumieć fenomen gier komputerowych (i konsolowych) łączących pokolenia, oraz same będące często klasyką kultury popularnej. Można też sam* spróbować sił w grach – nie do wszystkich były długie kolejki 😉 Albo można skorzystać z oferty rozrywkowej (słuchania muzyki, oglądania filmów), która z kolei mnie nie interesowała. To jest też dobry moment na zrobienie zakupów świątecznych, jeśli w rodzinie ma się miłośników fantastyki, anime, czy gier.

Atrakcje Kolonii

Nie zwiedziłem zbyt wiele Kolonii, bo byłem tam przede wszystkim na Gamescom. W okolicy stacji kolejowej można zjeść w restauracji, pójść na spacer do parku lub wjechać na 30 piętro i zobaczyć panoramę miasta (w cenie 5 euro). Polecam, widok piękny, a i najważniejsze punkty miasta są opisane na szkle.

Jeśli szukasz inspiracji co zwiedzić poza targami, wejdź na oficjalną stronę Kolonii (dostępna także po polsku).

Dojazd na Gamescom

Dojazd nie jest specjalnie trudny – główna stacja kolejowa w Kolonii jest niedaleko hal targowych. Z pociągu na teren Koln Messe prowadzą odpowiednie znaki. Dojechać można tam zarówno pociągami regionalnymi, jak i IC z innych miast Niemiec.

Teren targów jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach lub o kulach.

Gamescom 2024 odbędzie się w dniach 21-25 sierpnia.

Daj znać w komentarzu czy był*ś na Gamescom lub czy planujesz się dopiero wybrać.