Maltańska prasówka: zima 2022/2023

Maltańska prasówka: zima 2022/2023

04.06.2023 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 5 min.

Często podczas wizyt w Polsce słyszę pytanie “Jak się żyje na Malcie?”. Już zauważyłem, że jest to podszyte nićmi sensacji i egzotyki – powinno być inaczej, więcej się dziać. Jeśli mówię, że “powoli” czy “spokojnie” albo “nic się nie dzieje” to jest czasem artykułowane wyraźne zdziwienie. Przecież żyję w obcym, “egzotycznym kraju” jak mogę nie mieć historii do opowiadania?

Niestety, taka jest prawda – niezależnie czy mieszkałem w Indonezji czy na Malcie, to większość mojego czasu wypełniały studia czy praca. Tak jak w Polsce. Na Malcie często narzeka się na: korki, transport publiczny, wysokie ceny mieszkań, niskie płace nauczycieli, urzędników, patodeweloperkę, etc. Nic ciekawego, nieznanego w Polsce. 😉

Jednocześnie, Malta jako wyspa i mały (nieco ponad pół miliona mieszkańców) kraj ma swoją własną perspektywę i odpały. To co często jest tymi odpałami czy inną perspektywą uwidacznia się w prasie, bo tym “żyje” Malta. Jestem kulturoznawcą z wykształcenia, prasa to świetny materiał do skonfrontowania się z inną perspektywą czy innymi doświadczeniami. Nie planuję wam mówić co myśleć, ale zapraszam do zagłębienia się w życie na Malcie przez prasę.

Maltańska prasówka: zima 2022/2023 to krótkie omówienie artykułów (oraz reklam) z pierwszych stron gazet. Niektóre gazety kupowałem na lotnisku, latając między Maltą a Polską, inne po prostu w sklepie osiedlowym. Koło mnie nie ma takich typowych kiosków jak w Polsce, gazety kupuję zazwyczaj w spożywczakach.

Maltańskie gazety po angielsku

Gazety, które kupiłem i przeczytałem to: Malta Independent, Times of Malta, Malta Today. Treść artykułów podzielę (w miarę możliwości) na następujące sekcje: Malta (w tym zarówno polityka, gospodarka, wydarzenia kulturalne, ale z wyjątkiem sportu), UE, Świat, Sport, Ogłoszenia i reklamy. W każdej sekcji będą znajdować się artykuły ze wszystkich gazet, z uwzględnieniem dat wydań oraz gazet (MI, ToM, MT).

Malta Independent

Codzienna gazeta wydawana od ponad 30 lat (1992). Wersja digitalowa ma ten sam układ i te same artykuły co wersja papierowa, wzbogacona o parę dodatkowych funkcji. Portal Malta Independent ma zarówno dodatkowe kolumny (video, ogłoszenia o pracę) oraz linki do specjalnych magazynów tematycznych (w wersji Issuu). Ma wersje codzienną i niedzielną.

Afiliacja polityczna: Partia Nacjonalistyczna (chrześcijańska demokracja, konserwatywna).

Kupiłem edycje gazety z 10 i 17 grudnia (sobota).

Times of Malta

Najstarsza codzienna gazeta maltańska, która wciąż jest wydawana. Założona w 1935 r. przez lordowską rodzinę Stricklandów. Szczegóły dotyczące historii gazety oraz sylwetki jej założycieli są opisane na Wikipedii, polecam. Portal Times of Malta zawiera różne szczegółowe kategorie tematyczne (motoryzacja, rozrywka, technologie, ARTE, etc.) oraz sudoku i krzyżówki online.

Afiliacja polityczna: Partia Nacjonalistyczna (chrześcijańska demokracja, konserwatywna).

Kupiłem edycje gazety z 17 grudnia (sobota), 30 grudnia (piątek), 12 lutego (niedziela).

Malta Today

Gazeta wychodząca raz na dwa tygodnie, mająca dwie edycje: zwykła i niedzielną. Wychodzi od 1999 r., dostępna jest także wersja elektroniczna. Portal Malta Today zawiera także komentarze i filmy wideo.

Codzienne wydanie Malta Today, to nie tylko wiadomości ale i opinie.

Malta Today w wydaniu niedzielnym to: wiadomości, opinie, wywiady, kultura i sztuka, przepisy kulinarne, informacje handlowe/gospodarcze,

Afiliacja polityczna: Partia Pracy (centro-lewica) i Alternatywa Demokratyczna (zieloni).

Kupiłem edycje gazety z 25 stycznia (środa), 29 stycznia (niedziela), 12 lutego (niedziela).

Malta

Polityka na Malcie

 • Roberta Metsola, pochodząca z Malty przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, odwiedziła swoją dawną szkołę, St Aloysius College Sixth Form. Zdjęcie okładkowe z 10 grudnia, MI.
 • Bernard Grech, lider opozycyjnej Partii Nacjonalistycznej, jest gotowy do zrobienia wszystkiego “najlepszego dla partii i kraju” w czasie gdy stratedzy PN stawiają na Robertę Metsolę i przejęcie przez nią przywództwa w borykającej się z problemami partii. Partia jest w opozycji od 2013 r.

Gospodarka na Malcie

 • Fundusz paszportowy zarządzający milionami euro ze sprzedaży paszportów nie opublikował wyników za rok 2021. Temat okładkowy, 17 grudnia, ToM.
 • Małe i średnie przedsiębiorstwa opisują nowe stawki Bank of Valletta (BOV) jako “rozbój w biały dzień”. Opłaty administracyjne od lutego wzrosną trzykrotnie. Temat okładkowy, 17 grudnia, ToM.
 • Boże Narodzenie przyniosło większe wpływy z handlu niż oczekiwano. Temat okładkowy, 30 grudnia, ToM.
 • Cyklon Helios przerwał działanie elektrowni Electrogas na morzu. Tankowiec dostarczający LNG (skroplony gaz ziemny) musiał zostać odcięty od pirsu ze względów bezpieczeństwa. Stacja Electrogasu ma znaczący udział w krajowej sieci energetycznej. Temat okładkowy, 12 lutego, ToM.

Motoryzacja i transport na Malcie

 • Malta chce ograniczyć liczbę kierowców samochodów do poziomu 41% z 1990 roku do końca 2030. Pozostałe cele w ramach strategii zrównoważonego rozwoju to m.in. 65 tysięcy samochodów elektrycznych i hybrydowych na maltańskich drogach oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w konsumpcji energii. Temat okładkowy z 10 grudnia, MI.
 • Plan zmniejszenia liczby śmierci drogowych będzie skoncentrowany na rozliczaniu wszystkich odpowiedzialnych, nie tylko rządu, powiedział Aaron Farugia, Minister Transportu. W 2022 roku na Malcie było przynajmniej 26 wypadków śmiertelnych. Temat okładkowy, 17 grudnia, MI.
 • Projekt budowy Tuneli Kirkop i skrzyżowania lotniska wchodzi w fazę końcową. Zdjęcie okładkowe, 17 grudnia, MI.

Sprawy sądowe na Malcie

 • Rzekomy dostawca bomby użytej w pażdzierniku 2017 r. do zamordowania dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii chce odwołania sędziego. Pozywający jest w trakcie odbywania 40-letniej kary więzienia. Temat okładkowy z 10 grudnia, MI.
 • Właścicielom nieruchomości w Santa Venera przejętej i wykorzystanej przez Partię Pracy jako klub w 1973 r. sąd przyznał ponad 160 tysięcy euro odszkodowania. Temat okładkowy, 17 grudnia, MI.
 • Wyrok w zawieszeniu dla Roberta Brincau, dyrektora więzienia, za incydent z bronią palną. Robert Brincau został skazany na rok w zawieszeniu na 3 lata za straszenie bronią palną mężczyzny oraz spowodowanie lekkich obrażeń podczas kłótni na plaży.
 • Kara 50 tysięcy euro dla rodziców, który przehazardowali pieniądze ze zbiórki na leczenie raka ich syna.
 • Podejrzenia o zaangażowanie policji w morderstwo Lino Cauchiego w 1982 r. Cauchi był księgowym podejrzewanym o pranie pieniędzy dla ministra z Partii Pracy. Zaginął w lutym 1982 r., a jego rozczłonkowane ciało znaleziono w listopadzie 1985 r. Nikt nie został skazany za morderstwo. Temat okładkowy, 29 stycznia, MT.
 • Niejasna własność Steward International, mającego koncesję na 3 maltańskie szpitale, oddala amerykańskiego dostawcę usług zdrowotnych, Steward Systems, od zarzutów w sprawie o korupcję i oszustwa przy wydawaniu koncesji szpitalnej w 2015 r. Temat okładkowy, 12 lutego, MT.

Wiadomości z Malty

 • Miłośnicy morza kąpali się w nim korzystając z bardzo ciepłego 16-go grudnia. Zdjęcie okładkowe, 17 grudnia, ToM.
 • W czasie trwania cyklonu Helios (9-11 lutego) miała miejsce ogólnokrajowa przerwa w dostępie prądu. Ponadto 10 lutego odnotowano lutowy dzień z największymi opadami deszczu – 140,4 mm opadów w okolicy Luqi. Informacje własne, patrz zdjęcia poniżej.
 • Zdjęcie tęczy zrobione z klifów Ras id-Dawwara na Gozo po dwudniowych opadach deszczu. Zdjęcie okładkowe, 12 lutego, ToM.
 • Reakcje chemiczne w Technoparku przyczyną głośnych eksplozji. Eksplozje miały miejsce w fabryce produkującej lampy UV w Mosta Technopark. Nikt nie został ranny. Temat okładkowy, 12 lutego, MT.
 • Pierwszy raz w historii Malty przestępstwa są główną przyczyną zmartwień. 27.6% głosujących zaznaczyło to jako główną przyczynę zmartwień, ale jest ona w top 5 dla wszystkich grup wiekowych, we wszystkich regionach i niezależnie od poglądów politycznych. Zdjęcie okładkowe przedstawia ulicę (miejsce przestępstwa) w Gzirze, gdzie pijany i pod wpływem narkotyków kierowca, Jeremie Camillieri, zabił na miejscu pieszą Pelin Kayę. Zdjęcie okładkowe, 12 lutego, MT.

Cyklon Helios na Malcie

Unia Europejska

 • Roberta Metsola jest brana pod uwagę jako kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Temat okładkowy, 29 stycznia, MT.

Świat

 • Nie ma niespodziewanych ruchów Rosji na Morzu Śródziemnym, jak podają maltańskie władze komentując obecność fregaty. Temat okładkowy, 30 grudnia, ToM.

Sport

 • Pele, legendarny brazylijski piłkarz, zmarł w wieku 82 po walce z rakiem. Zdjęcie okładkowe, 30 grudnia, ToM.

Ogłoszenia i reklamy

 • Reklama pralek “świetnych i dostępnych cenowo” w cenach 309 – 1119 euro, okładka, 17 grudnia, ToM.
 • Reklama usług inwestycyjnych, okładka, 25 stycznia, MT.
 • Otwarcie nowego supermarketu w centrum handlowym w Sliemie, okładka, 29 stycznia, MT.
 • Katalog online (kod QR) maltańskiej sieci supermarketów, okładka, 12 lutego, ToM.
 • Agencja nieruchomości z ofertą dla osób kupujących i sprzedających mieszkania jednocześnie, okładka, 12 lutego, MT.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Malcie? Czytaj wpisy oznaczone tagiem Malta. informacje o życiu codziennym i wydarzeniach na Malcie znajdziesz na Twitterze, a zdjęcia z Malty na Instagramie.

Podobała ci się maltańska prasówka? Chcesz zobaczyć więcej takich wpisów?