Światowy Dzień Książki 2019
23.04.201923 kwietnia jest dniem książki i praw autorskich ustanowionym przez UNESCO ponad 20 lat, żeby promować czytelnictwo, książkę jako łącznik między przeszłością i teraźniejszością i kwestie praw autorów do dzieła.
Data Światowego Dnia Książki
Data 23 kwietnia związana jest z rocznicami śmierci i narodzin kilku wybitnych pisarzy, m.in. Cervantesa, Szekspira, Nabokowa.
Światowa Stolica Książki
Od 2001 r. co roku jedno miasto jest wybierane Światową Stolicą Książki na podstawie planowanych wydarzeń promujących czytelnictwo. W2001 r. był to Madryt, w 2016 r. – Wrocław, a w tym roku (2019) Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Podczas ceremonii inauguracyjnej wykorzystano motyw Baśni z tysiąca i jednej nocy do stworzenia wyjątkowego widowiska.
Motywem przewodnim wydarzeń czytelniczych w Szardży jest hasło Open Books. Open Minds. czyli “Otwarte książki. Otwarte umysły.”.
Motywem przewodnim Światowego Dnia Książki w 2019 r. oraz roku 2019 pod auspicjami UNESCO jest ochrona i promocja rdzennej kultury. Rdzennej czyli np. indiańskiej w Amerykach, maoryskiej w Nowej Zelandii (polecam Jeździec na wielorybie Witi Ihimaery), itd.
Szardża
Szardża (ang. Sharjah) to trzeci (spośród 7) największy emirat w ZEA. Najbardziej konserwatywny, gdzie obowiązuje m.in. całkowity zakaz sprzedaży i picia alkoholu.
W 1998 roku Emirat został uznany przez UNESCO za kulturalną stolicę świata arabskiego i stał się popularnym celem podróży dla turystów. Kulturę arabską (architekturę, sztukę) można poznać zwiedzając Dzielnicę Dziedzictwa i Dzielnicę Sztuki.
O działaniach w mieście możesz dowiedzieć się więcej na oficjalnej stronie Światowej Stolicy Książki w Szardży. Albo przeczytać artykuł opisujący działania planowane w Szardży w najbliższym roku.
Kultura ZEA
Niewielu jest książek emirackich autorów przetłumaczonych na polski. Łatwiej sięgnąć po filmy, czy to na Netflixie czy w ramach emirackiego festiwalu filmowego (corocznie w Warszawie). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o emirackiej kulturze, przeczytaj moje wpisy o ZEA.
Jak spędzasz Światowy Dzień Książki?
Takie dni, które zachęcają do czytania książek są przeze mnie mile widziane 🙂
Miłego czytania! 🙂 A może polecisz jakąś książkę?
W ogóle mam wrażenie, że z tych “okołoarabskich” rejonów mało co do nas dociera, jeśli chodzi o literaturę. Rok temu ukazała się jedna powieść fantasy tureckiego autora i w sumie obeszła się bez echa. A szkoda, bo pewnie wydawca dostał sygnał, że nie powinien takich rzeczy więcej wydawać. Ja sama jakiś dni książki/psa/zielonego drzewka/pottera nie obchodzę i obchodzić raczej nie planuje, ale takie międzynarodowe imprezy potrafią być przyjemne.
Mało, niestety. Chciałbym więcej. 😉 O jakiej książce mówisz, bo nie jestem pewien czy czegoś nie przegapiłem. Ja w sumie Dni czegoś-tam też nie obchodzę, ale jeśli są używane one jako platforma do mówienia o ważnych i potrzebnych rzeczach, jestem jak najbardziej na tak.