21 kwietnia Dzień Kartini

21 kwietnia Dzień Kartini

21.04.2019 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Dzień Kartini

21 kwietnia to w Indonezji Dzień Kartini (Hari Kartini), upamiętniający dzień urodzin Bohaterki Narodowej Indonezji (Pahlawan Nasional Indonesia).

W Indonezji nie ma Dnia Kobiet, poniekąd tę funkcję spełnia Dzień Kartini.

Kartini

Zdjęcie Kartini

Kartini (1879-1904) była jawajską arystokratką, feministką upominającą się o prawa kobiet, w tym prawo do edukacji. Była córką regenta Jepary w czasie gdy Jawa była częścią kolonii Holenderskich Indii Wschodnich. Jej rodzina miała silne tradycje inteligenckie. Dzięki swojemu pochodzeniu mogła skończyć holenderską szkołę podstawową.


Znała holenderski (co nie było częste wśród ówczesnych kobiet) więc mogła też korespondować z Holendrami i publikować w holenderskich magazynach. Dzięki korespondencji (a potem przyjaźni) z Rosą Abendanon, poznała idee europejskiego feminizmu. Ale i jej korespondencja (oraz publikacje) miały wpływ na postrzeganie lokalnych kobiet przez kolonizatorów.

Działała na rzecz promocji edukacji wśród kobiet, wolności kobiet do małżeństwa, sprzeciwiała się poligamii, która wtedy była powszechna (sama została poślubiona mężczyźnie, który miał już 3 żony).

Mąż (Joyodiningrat, regent Rembang) rozumiał jej dążenia i zezwolił na otwarcie w biurze regencji szkoły dla kobiet. W Rembang mieszkała niecały rok, zmarła w wieku 25 lat kilka dni po urodzeniu syna, Soesalita Djojoadhiningrata.

Na stronie regencji Rembang (tylko po indonezyjsku) można zobaczyć jej współczesne dziedzictwo. Zarówno w Jeparze jak i Rembang (oba miasta w Jawie Środkowej) są poświęcone jej muzea.

Szkoły Kartini

Po jej śmierci został założony fundusz i otwarte Szkoły Kartini (w co zaangażowane były także jej siostry), które prowadziły edukację dla Jawajek, które otrzymały już podstawową edukację (de facto z klasy wyższej).

Zajęcia obejmowały:

  • dalszą naukę języka holenderskiego
  • język i literaturę jawajską
  • geografię i historię
  • rysowanie i estetykę
  • gospodarstwo domowe i ogrodnictwo
  • arytmetykę i prostą rachunkowość
  • szycie
  • higienę i pierwszą pomoc
  • reguły edukacji
  • śpiew i teorię muzyki

Edukacja kobiet z klasy wyższej spotykała się ze sprzeciwem zarówno konserwatywnych kolonizatorów jak i jawajskich regentów.

Listy Kartini

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś wiecej o Kartini, o tym co było jej bliskie i o co walczyła, możesz przeczytać (przetłumaczone na angielski) Listy jawajskiej księżniczki dostępne w ramach Projektu Gutenberg.


Zdjęcia pochodzą ze zbiorów holenderskiego Tropenmuseum (Muzeum Kultur Świata) i są udostępnione na licencji CC BY-SA 3.0. Więcej zdjęć mozesz zobaczyć na fanpage Multikulturalnego. Jeśli zaś chcesz się dowiedzieć więcej o Indonezji, zachęcam do przeczytania innych wpisów o kulturze Indonezji.