W towarzystwie kobiet 8 marca
13.03.2017 4 przez multikulturalny8 marca to międzynarodowy Dzień Kobiet. Międzynarodowy, bo obchodzony w wielu krajach na świecie, choć nie wszędzie. Są też inne dni mające podobne konotacje. Jak spędzić dzień w towarzystwie kobiet? Na przykład zapoznając się z twórczością opisanych tu artystek. Subiektywny lista artystek lubianych i/lub ulubionych.
Możesz też przeczytać o moich ulubionych fikcyjnych bohaterkach.
Książki
- Poezja: Ulicznice, Marija Knežević, Serbia, 2007. Świetny tomik o kobietach i mieście. Wadą tego tomu jest jego krótkość. Na blogu natomiast recenzowałem powieść autorki, pt. Ekaterini.
- Nowela: Godzina gwiazdy, Clarice Lispector, Brazylia, 1977. Książka, którą warto przeczytać niezależnie od płci i wieku. Centralną postacią jest młoda dziewczyna mieszkająca w slumsach… Więcej nie zdradzę.
- Powieść: Oczyszczenie, Sofi Oksanen, Finlandia, 2008. Historia kobiet z jednej rodziny, ciężkich wyborów, a w tle dwudziestowieczna historia Estonii. Łyknę każdą książkę Sofi Oksanen, bo podobają mi się jej książki, inna perspektywa i mówienie o kolonializmie sowieckim w Europie. Jedna z nielicznych autorów, których autograf chciałem mieć. I mam.
- Seria: Trylogia Zimnego Ognia, Celia S. Friedman, USA, 1991-1995. Połączenie fantasy i science fiction, świetnie skonstruowany świat, i w końcu brak głupich, tkliwych miłostek. Sami dorośli ludzie, brak czarno-białych wyborów.
- Miejsce honorowe: Mercedes Lackey, za serię fantasy z pozytywnymi głównymi bohaterami LGBT – o Heroldach-Magach. To było dla mnie szalenie ważne.
Komiks
- Kazuma Kodaka za mangę Kizuna, klasykę mang yaoi (związki męsko-męskie).
- Kaori Yuki, za najrózniejsze mangi, które trafiały w mój gust, w tym Angel Sanctuary.
Filmy
- Reżyserka filmu: Hisako Matsui. Reżyserka np. Nie ma się czego bać, dokumentu o japońskich powojennych feministkach. Japonia.
- Reżyserki serialu: siostry Wachowskie za serial sense8. Pokazywałem już trailer serialu jak i recenzowałem 1 sezon. USA.
- Honorowo: Amanda Tapping, aktorka z Kanady, za świetne role Sam Carter w serii Gwiezdne Wrota i za Helen Magnus w Sanctuary.
Muzyka
Solistka
Yuna za całokształt. Malezja.
Back To the Ocean, Polska Za całokształt, za bycie wspaniałą, inspirującą osobą i za świetne piosenki.
Wahu
Za bycie najlepszą. Kenia. Jej piosenka Sweet Love była przerobiona i włączona na płytę The Nest: Legacy.
Liniker
Spodobała mi się wypowiedź:
“Why should I wear jeans and a T-shirt and present myself as just a voice? My body is political. I need to show my audience what I’m living.”
Za całokształt, za siłę, za bycie sobą i zmienianie rzeczywistości, w kraju tak bardzo anty-LGBT jak Brazylia.
Zespół
Spice Girls, za całokształt, za historię i Girl Power. Wielka Brytania.
Za tekst
Summer Luk, I am a Girl. Hong Kong, obecnie USA.
Piosenkarka i twórczyni tekstów
Utada Hikaru, Japonia. Na japońskim rynku muzycznym od 1997 r.
Mógłbym tak jeszcze wymieniać… I na pewno o jakiejś ważnej artystce zapomniałem, ale cóż. 😉
A jakie są twoje ulubione artystki?
P.S. Polecam jeszcze do przeczytania W towarzystwie ludzi (o tym, że binarny podział na kobiety i mężczyzn się nie sprawdza) oraz W towarzystwie mężczyzn.
[…] zeszłym roku z okazji Dnia Kobiet pisałem m.in. o swoich ulubionych artystkach. W tym roku przedstawię swoje ulubione postacie […]
[…] od metody liczenia). A ja nie mam wcale problemów z czytaniem autorek… Polecam też wpis W towarzystwie kobiet, który może być inspiracją do bliższego poznania twórczości tworzonej przez kobiety na […]
[…] Polecam też przeczytanie wpisu o kobietach i […]
[…] 10 marca, dzień mężczyzn, chociaż najczęściej zapomniany. Moim zdaniem to świetny dzień by zastanowić się nad różnymi rodzajami męskości, nie tylko tą maczystowską i agresywną, i przypomnieć sobie jak mężczyźni są różnorodni. O łamaniu binarnych norm przez mężczyzn pisałem przy okazji postu W towarzystwie ludzi. Ale to wcale nie znaczy, że to koniec. ???? Są tu oczywiście też artyści nieheteroseksualni, ale którzy to pozostawiam do twojej interpretacji. ???? Polecam też przeczytanie wpisu o kobietach. […]