W towarzystwie kobiet 8 marca

W towarzystwie kobiet 8 marca

13.03.2017 4 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

8 marca to międzynarodowy Dzień Kobiet. Międzynarodowy, bo obchodzony w wielu krajach na świecie, choć nie wszędzie. Są też inne dni mające podobne konotacje. Jak spędzić dzień w towarzystwie kobiet? Na przykład zapoznając się z twórczością opisanych tu artystek. Subiektywny lista artystek lubianych i/lub ulubionych.

Możesz też przeczytać o moich ulubionych fikcyjnych bohaterkach.

Książki

  • wizerunki lubianych pisarek i poetekPoezja: UliczniceMarija Knežević, Serbia, 2007. Świetny tomik o kobietach i mieście. Wadą tego tomu jest jego krótkość. Na blogu natomiast recenzowałem powieść autorki, pt. Ekaterini.
  • Nowela: Godzina gwiazdy, Clarice Lispector, Brazylia, 1977. Książka, którą warto przeczytać niezależnie od płci i wieku. Centralną postacią jest młoda dziewczyna mieszkająca w slumsach… Więcej nie zdradzę.
  • Powieść: Oczyszczenie, Sofi Oksanen, Finlandia, 2008. Historia kobiet z jednej rodziny, ciężkich wyborów, a w tle dwudziestowieczna historia Estonii. Łyknę każdą książkę Sofi Oksanen, bo podobają mi się jej książki, inna perspektywa i mówienie o kolonializmie sowieckim w Europie. Jedna z nielicznych autorów, których autograf chciałem mieć. I mam.
  • Seria: Trylogia Zimnego Ognia, Celia S. Friedman, USA, 1991-1995. Połączenie fantasy i science fiction, świetnie skonstruowany świat, i w końcu brak głupich, tkliwych miłostek. Sami dorośli ludzie, brak czarno-białych wyborów.
  • Miejsce honorowe: Mercedes Lackey, za serię fantasy z pozytywnymi głównymi bohaterami LGBT – o Heroldach-Magach. To było dla mnie szalenie ważne.

Komiks

  • Kazuma Kodaka za mangę Kizuna, klasykę mang yaoi (związki męsko-męskie).
  • Kaori Yuki, za najrózniejsze mangi, które trafiały w mój gust, w tym Angel Sanctuary.

Filmy

  • Reżyserka filmu: Hisako Matsui. Reżyserka np. Nie ma się czego bać, dokumentu o japońskich powojennych feministkach. Japonia.
  • Reżyserki serialu: siostry Wachowskie za serial sense8. Pokazywałem już trailer serialu jak i recenzowałem 1 sezon. USA.
  • Honorowo: Amanda Tapping, aktorka z Kanady, za świetne role Sam Carter w serii Gwiezdne Wrota i za Helen Magnus w Sanctuary.

Muzyka

Solistka

Yuna za całokształt. Malezja.

Back To the Ocean, Polska  Za całokształt, za bycie wspaniałą, inspirującą osobą i za świetne piosenki.

Wahu

Za bycie najlepszą. Kenia. Jej piosenka Sweet Love była przerobiona i włączona na płytę The Nest: Legacy.

Liniker

Spodobała mi się wypowiedź:

“Why should I wear jeans and a T-shirt and present myself as just a voice? My body is political. I need to show my audience what I’m living.”

Za całokształt, za siłę, za bycie sobą i zmienianie rzeczywistości, w kraju tak bardzo anty-LGBT jak Brazylia.

Zespół

Spice Girls, za całokształt, za historię i Girl Power. Wielka Brytania.

Za tekst

Summer Luk, I am a Girl. Hong Kong, obecnie USA.

Piosenkarka i twórczyni tekstów

Utada Hikaru, Japonia. Na japońskim rynku muzycznym od 1997 r.

Mógłbym tak jeszcze wymieniać… I na pewno o jakiejś ważnej artystce zapomniałem, ale cóż. 😉

A jakie są twoje ulubione artystki?

P.S. Polecam jeszcze do przeczytania W towarzystwie ludzi (o tym, że binarny podział na kobiety i mężczyzn się nie sprawdza) oraz W towarzystwie mężczyzn.