W towarzystwie ludzi

W towarzystwie ludzi

18.03.2017 1 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

9 marca nie jest żadnym specjalnym dniem, ale myślę, że warto pamiętać i wspomnieć o osobach niebinarnych, bezpłciowych, genderfluid czy po prostu przekraczających binarne normy. Każdej osobie, każdemu człowiekowi, niezależnie od swojej tożsamości płciowej i jej ekspresji (np. gesty, wygląd) należy się szacunek. Niezależnie od tego jak bardzo innym wydaje się to wywracać czarno-biały obraz świata czy uważać, że to sprzeczne z ich poglądami, nie mają prawa (i nie powinni mieć przyzwolenia, więc ważne jest by reagować) podważać tożsamości, obrażać, grozić czy stosować przemocy fizycznej. Zapraszam do spędzenia dnia w towarzystwie ludzi, bez zastanawiania się nad ich płcią, itd.

Muzyka

Two-spirit

Two-spirit to określenie wśród ludów indiańskich lub aborygeńskich osoby posiadającej duszę męską i żeńską.

She King czyli Shawnee Talbot, Kanada

https://www.youtube.com/watch?v=wSOq5wUgLIQ

ICEISRain, Kanada

Hijra

W Azji Południowej, osoby transpłciowe oznaczone po narodzinach jako mężczyźni, określani jako hijra (choć osoby zainteresowane wolą termin: khwaja sira) są prawnie uznane jako trzecia płeć. Nie określa to ich tożsamości płciowej, mogą się identyfikować np. jako osoby transseksualne, transpłciowe, crossdreserzy czy eunuchowie. Polecam też artykuł nt. zespołu 6 Pack Band.

6 Pack Band

Indyjski zespół 6 Pack Band, złożony tylko z khwaja sira.

Genderfluid

Płynna/zmienna tożsamość płciowa.

Ruby Rose, Australia

Queer

Umilo, RPA

Warto przeczytać też wywiad z Umilo.

Książki

Nie mam swoich własnych typów, ale na przykład dobrym początkiem (po angielsku) mogłyby być:

Filmy

Społeczeństwo

Makijaż nie tylko dla kobiet… Jakub Król, Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=zG7aZEBM1xM

Osoby bezpłciowe

Visual kei

Visual kei to cała japońska subkultura muzyczna (najczęściej okołorockowa), której początki sięgają lat 80. Bogate kostiumy, makijaże, a zespoły zazwyczaj są w całości męskie. Visual kei zmieniało się przez lata, nie wszystkie zespoły pozostały wierne tej stylistyce. W Polsce też koncertowały zespoły visual kei, np. Blood w Warszawie w 2004. Do tego czasu w Japonii zmieniło się już postrzeganie visual kei. Na koncercie Blood nie podobało mi się już, że wygląd i show był ważniejszy od muzyki. Nie ja jeden nie byłem tym zachwycony. Natomiast część fanów warszawskiego koncertu była bardzo zachwycona homoerotycznym fanserwisem (np. pocałunki) na scenie.

X-Japan

Zespół legenda w Japonii. Uważany za jednego z ojców visual kei. O wpływie muzyków X-Japan można by pisać wiele.

Malice Mizer

Kolejna z ikon subkultury. Jeden z wokalistów, Gackt, został gwiazdą japońskiej muzyki. Polscy fani mieli okazję usłyszeć go w warszawskiej Stodole w 2011 r. Kolejną ważną osobą z tego zespołu jest Mana.

Danger Gang

Kobiecy zespół visual kei.

exist†trace

Kolejny japoński kobiecy zespół visual kei.

Crossdresserzy-celebryci

Media* określają Mitz Mangrove’a jako “crossdressing-gay” albo “drag queen celebrity”. Podczas mojej podróży po Japonii zwróciłem na niego uwagę, bo wypowiadał się w programie telewizyjnym na tematy społeczno-polityczno-kulturalne. W polskiej telewizji byłoby to rewolucją.

*Jestem sceptyczny wobec etykietek nadawanych przez media, bo często nie ogarniają one tematu. Wolę opierać się na słowach konkretnych osób, o ile są one cytowane w całości przez media.

Fabuła: policjant szuka złodzieja biżuterii, ale sam by go nie znalazł, gdyby nie pomoc dzielnego trio. 😉

Matsuko Delux

Również “crosdrerssing-gay celebrity”. Felietonista, komik, gospodarz programu, uczestnik talk-show.

Polecam też przeczytanie artykułu o gejach w japońskiej telewizji.

Nieważne, że 9 marca dawno minął, każdy dzień jest dniem każdego człowieka. Wszystkiego najlepszego wszystkim, niezależenie od dnia. Zdrowia, szacunku i wsparcia. 

P.S Polecam też przeczytanie wpisu o kobietach i mężczyznach oraz postaciach niebinarnych w kulturze.