Niebinarni bohaterowie

Niebinarni bohaterowie

09.03.2018 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

9 marca oficjalnie nie jest dniem Osób Niebinarnych, ale i tak wykorzystam ten dzień do rozmontowywania binaryzmu. Bo binarny podział na mężczyzn i kobiety, a nawet stereotypowe role jest bez sensu. Dla wszystkich.

W zeszłym roku pisałem o niebinarnych artystach lub tych nie wpisujących się w “normy kobiecości i męskości”, w tym roku napiszę o niebinarnych postaciach. Niebinarność rozumiem bardzo szeroko. Zarówno “pomiędzy”, jak i “ani to ani to”, oraz “wszystko naraz i jeszcze więcej”. 😉

Niebinarni bohaterowie komiksów

Mad Hatter Angel Sanctuary grafika
Moja ulubiona postać to Mad Hatter z mangi Angel Sanctuary. Upadły anioł, który pożąda Lucyfera. Anioły początkowo rodzą się bezpłciowe, zmiany płciowe następują w pewnym momencie. Zmiany dla Mad Hatter były niepożądane, więc trzeba było je zablokować. I tak się stało.

Nie jest ani kobietą, ani mężczyzną.

 

 

IS manga okładkaIS: Otoko Demo Onna Demo Nai Sei to manga, której głównymi bohaterami są osoby interseksualne. Codzienne życie i jego problemy. Bohaterem większości tomów jest Haru Hoshino, od dziecka wychowywany jako chłopak, ale ze względu na oznaczenie “kobieta” na świadectwie urodzenia, zmuszony do funkcjonowania w szkole jako dziewczyna. Problemem dla niego jest też dojrzewanie płciowe, pojawiający się okres i zaokrąglające się piersi. Innymi bohaterami są Hiromi, pracownica biurowa, i Ryoma, która z początku byłą wychowywana jako chłopak.

 

Niebinarni bohaterowie książek

Falling Free książka z serii Saga VorkosiganówBel Thorne, oficer najemników Dendarii w książkach pisarki Lois McMaster Bujold z cyklu Saga Vorkosiganów.

W książkach Octavii Butler i Ursuli K. Le Guin (m.in. Lewa ręka ciemności) sporo było niebinarnych gatunków obcych, ale nie pamiętam szczegółów teraz.

 

 

 

Niebinarni bohaterowie filmów

Trudno mi znaleźć dobry przykład, nie ma zbyt wiele w filmach. Słyszałem o australijskim filmie – Predestination, thrillerze sf, w którym jedną z głównych postaci jest osoba interpłciowa. Jeszcze nie oglądałem, nie wiem więc czy dobre.

Niebinarni bohaterowie seriali

Billions to serial, którego głównym tematem są przestępstwa finansowe i gospodarcze. Wśród analityków (sezon 2 i 3) pojawia się Taylor Mason, osoba niebinarna, grana przez niebinarnego aktora Asia Kate Dillon. Taylor używa zaimków they/them/their które po angielsku poza “oni” mogą oznaczać “ja”.

Innym przykładem jest Zoë Hange, postać z mangi i anime Atak Tytanów. Naukowiec i dowódca. Wygląda kobieco, ale płeć postaci oficjalnie pozostaje nieokreślona i nie używa się w stosunku do Zoë zaimków wskazujących na płeć.

 

Niebinarni bohaterowie gier

Cloud of Darkness, Chmura Ciemności, końcowy boss w grze Final Fantasy III. Bezpłciowa istota, mówiąca “my”, pojawiająca się w kobiecej postaci.

Więcej przykładów można znaleźć np. na blogu Nonbinary character.

O kim spośród niebinarnych bohaterów należałoby wspomnieć według ciebie?