Miłość ma wiele twarzy: TOP10 książek nie tylko o miłości

Miłość ma wiele twarzy: TOP10 książek nie tylko o miłości

14.02.2018 2 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Miłość ma wiele twarzy więc przedstawiam listę TOP10 książek nie tylko o miłości, które warto przeczytać, nie tylko na Walentynki. Miłość, ślub, poszukiwanie miłości oraz inne tematy związane z miłością, ale książki zdecydowanie nie romantyczne. Miłość jest po prostu jednym z wątków, choć ważnym. Lista książek, które przeczytałem w ostatnich latach, i które mi się spodobały, w kolejności alfabetycznej.

TOP 10 książek nie tylko o miłości

  1. Chłopiec, który nie rzucał cienia, Thomas Olde Heuvelt. Opowiadanie fantastyczne, którego głównym bohaterem jest tytułowy chłopak. Ciężkie jest życie gdy jest się innym (nie rzuca się cienia), nie ma się przyjaciół. Dopóki w jego życiu nie zjawia się chłopak ze szkła… Stawia pytanie czy naprawdę żyje się żyjąc w lęku.
  2. Egipcjanin Sinuhe, Mika Waltari. Klasyka powieści historycznych. Historia życia Sinuhe, który z biednego domu wyrasta na nadwornego medyka faraona. Podróżuje po ówcześnie znanym świecie (1400 p.n.e.), bierze udział w tworzeniu polityki, oraz spotyka w swoim życiu różne kobiety.
  3. Euforia, Lily King. Historia inspirowana życiem znanej antropolog, Margaret Mead. Osadzona w latach 30. XX w. w Nowej Gwinei, to nie tylko opowieść o nauce, o poznawaniu innych, o antropologii, ale i opowieść o uczuciach i namiętnościach. O przedziwnym związku trójki naukowców.
  4. Gej w wielkim mieście, Mikołaj Milcke. Historia młodego geja z prowincji, który na początku lat 2000. przyjeżdża do Warszawy na studia. Przeprowadzka, studia, przyjaźnie, poszukiwanie miłosci (czasem bardzo nietrafione), i skomplikowane relacje rodzinne, to główne wątki tej powieści. Teraz pewnie by była określona jako New Adult.
  5. Godzina ostatniej gwiazdy, Clarice Lispector. Dzień z życia dziewczyny z brazylijskich slumsów, opowiedziany przez dziennikarza. Praca, miłość, szczęście i wiele innych wątków, które zachęcają do postawienia sobie pytań. Krótka, ale mocna książka. Warto poznać tę brazylijską klasyczkę.
  6. Kair, historia pewnej kamienicy, Alaa Al Aswany. Kolejny klasyk. Historia przemian społecznych w Egipcie poprzez skupienie się na jednej kamienicy w Kairze, której mieszkańcami byli członkowie elity i biedota. Losy kilku mieszkańców w dziwny sposób splatają się ze sobą. Jest tam m.in. młoda, atrakcyjna dziewczyna, podstarzały amant, młody gej, czy student, który wpada w nieodpowiednie towarzystwo i radykalizuje się. Tu miłość naprawdę ma wiele twarzy, i dobrze opisane konkretne tło społeczne.
  7. Krucze pierścienie, Siri Pettersen. Seria fantasy dla młodzieży. Przyjaźń z czasów dzieciństwa między odmieńcem a synem wysokiego rodu, jest wystawiona na próbę podczas ceremonii inicjacyjnej głównej bohaterki. Zagmatwanie uczuciowe, powinności wobec rodziny, polityka i intrygi, wymuszają szybkie dorośniecie. Wątek uczuciowy nie jest nachalny i przewidywalny.
  8. Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow. Klasyka, i jedna z moich ulubionych książek. Niespełnienie literackie Mistrza (autora niewydanej książki o Poncjusza Połacie i Jeszui) popycha go do zgłoszenia się do szpitala psychiatrycznego. Chce oszczędzić ukochanej Małgorzacie cierpienia. Małgorzata tymczasem zgadza się zostać gospodynią na balu u Szatana, Wokanda, który ze swoją świtą odwiedza Moskwę, za możliwość spotkania z ukochanym.
  9. Młokos i diabeł. Cierpienie złamanego serca, Boris Akunin. Powieść historyczno-szpiegowska, z czasów I wojny światowej. W rywalizację wywiadów rosyjskiego i niemieckiego wplątuje się między innymi pewna dama…
  10. Żony mojego ojca, Jose Eduardo Agualusa. Laurentina, portugalska dziennikarka, wyrusza do Afryki w poszukiwaniu biologicznego ojca, słynnego muzyka Faustyna Manso. Przemierza kontynent poznając go m.in poprzez relacje jego byłych ukochanych czy ich dzieci.

 

Znasz któraś z tych książek? A może masz swoje TOP10 książek nie tylko o miłości?