Muzyka Wiednia, Lublany i Rijeki

Muzyka Wiednia, Lublany i Rijeki

08.02.2018 0 przez multikulturalny
Czas czytania: < 1 min.

Przed każdą podróżą staram się poznać (jeśli wcześniej nie znam) choć trochę współczesnej kultury miejsca, w które się wybieram. Pisałem wcześniej o kulturze czeskiej przed weekendem w Pradze. Z braku czasu teraz ograniczyłem się do Youtube. Oto muzyka Wiednia, Lublany, i Rijeki.

Wiedeń

Stolica Austrii często kojarzy się z muzyką klasyczną, operą, albo konkretniej Filharmonikami Wiedeńskimi. Zeszły rok sam zacząłem od obejrzenia Koncertu noworocznego Filharmoników Wiedeńskich.

Poniżej wideo z jednego z ich koncertów:

Z wielu różnych współczesnych zespołów wiedeńskich wybrałem mind.in.a.box bo obecnie nieczęsto słucham muzyki elektronicznej, ale ta przypadła mi do gustu.

Summoning to austriacki zespół metalowy, który karierę rozpoczął w 1993 r. Konsekwentnie odmawiają wszelkich występów na żywo. Często w swoich piosenkach wykorzystują mitologię Śródziemia J. R. R. Tolkiena. Poniżej starszy album, najnowszy (wydany 5 stycznia 2018 r.) nosi nazwę With Doom We Come.

Lublana

Siddharta to znany słoweński zespół rockowy, który swoją nazwę wziął z książki Hermana Hessego pt. Siddharta (oryginalnie wydana w 1922 r.). Bo “nazwa fajnie brzmiała”.

Ludovik Material to wybuchowa mieszanka, którą określa się na różne sposoby, np. trashy electro punk.

Rijeka

Rijeka to przede wszystkim miasto rocka. Polecam anglojęzyczny artykuł o rockowej historii Rijeki. Źródło różnorodnej inspiracji.

W latach 70. Rijeka była ważnym miejscem na jugosłowiańskiej scenie punkowej. Zespół Paraf zapisał się w historii jako ten, który dał pierwszy punkowy koncert.

Franka (Franka Batelić) to zwyciężczyni Showtime, konkursu muzycznego w telewizji, z 2007 r. Zwycięstwo pomogło rozwinąć karierę. W grudniu 2017 po kilku latach przerwy wróciła z nowym singlem S tobom.

Przypadła ci do gustu ww. muzyka Wiednia, Lublany, i Rijeki? A może wolisz inne klimaty muzyczne?

Interesujesz się kulturą miasta, rejonu, lub kraju do którego wyjeżdżasz?