Krucze pierścienie: Dziecko Odyna recenzja

Krucze pierścienie: Dziecko Odyna recenzja

23.11.2016 2 przez multikulturalny
Czas czytania: 1 min.

Bezogoniasta Hirka całe życie wierzyła, że ogon w dzieciństwie odgryzły jej wilki. Dopiero gdy miała 15 lat dowiedziała się, że urodziła się bez ogona. W przeciwieństwie do innych dzieci, nie umie czerpać Evny wypełniającej cały świat. Takich jak ona nazywa się człekami albo zgnilizną. I zabija. Tymczasem zbliża się Rytuał, podczas którego musi zaczerpnąć Evny. To tylko początek trylogii Kruczych pierścieni i problemów Hirki.

Historia Hirki wykorzystuje ograne motywy, w tym wątek zakazanej miłości między Hirką i jej przyjacielem z dzieciństwa, Rime, potomkiem możnego rodu zasiadającego od wieków w Radzie rządzącej światem. Wątek miłosny na szczęście nie dominuje i mimo schematu jest całkiem porządnie stworzony. Tak jak i inne oklepane wątki/schematy, są dobrze stworzone i wiarygodne. Ani piętnastoletnia Hirka ani jej parę lat starszy obiekt westchnień nie są wkurzającymi gówniarzami.

Nie tylko postacie Hirki i Rime są wiarygodne. Postacie poboczne, jak na przykład znienawidzona babka Rime – Ilume, zasiadająca w Radzie, też jest dobrze opisana.

Sięgnięcie po mniej ograne motywy z mitologii nordyckiej na pewno dodaje smaczku książce. Krajobraz też jest swojski, dosyć norweski. Ale nie przesadzałbym z tymi zachwytami, że zrewolucjonizuje fantastykę (zwłaszcza fantasy). Ci, którzy tak twierdzą, czytali chyba tylko Pottera i jakieś inne marketingowe wytwory z USA i Wielkiej Brytanii, a nie mają pojęcia o książkach wydawanych w Polsce. Ale przecież od dawna całkiem dobrze trzyma się słowiańskie fantasy (choćby polskie, ukraińskie, rosyjskie), nie wspominając o azjatyckich komiksach fantasy i coraz większej ilości książek (np. koreańska Szkoła kotów).

Moja ocena: chciałbym przyznać 8/10 ale ze względu na niedostateczną miejscami korektę, tylko 7.5/10.

Dla kogo: dla nastoletnich i dorosłych fanów fantastyki.

Wyzwania: Fantastyczny świat, Czytam, fantastykę IV, wyzwanie olimpijskie.

Dziecko Odyna okładka

 

Tytuł: Dziecko Odyna
Autor: Siri Pettersen
Tłumaczenie: Anna Krochmal i Robert Kędzierski
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron: 648
ISBN: 9788378188742

 

 

 

A co ty sądzisz o tej książce?