Poznaję świat – podsumowanie 2022

Poznaję świat – podsumowanie 2022

04.02.2023 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Poznaję świat to jeden z moich projektów/wyzwań by poznać historie (książki, filmy, etc.) stworzone przez artystów z danego kraju o danym kraju. Jak mi poszło w 2022? Lista poniżej.

Afryka

Egipt

  • Raya and Sakina (ريا وسكينة), teatr, 1985. Komediowo-kryminalne przedstawienie teatralne dotyczące życia (i zbrodni) egipskich sióstr – seryjnych zabójczyń które działały w latach 1919-1920. Przedstawienie było ciekawe, nawet jeśli mieszało lata oryginalnej historii z uwspółcześnionym czasem. Stroje (zwłaszcza sióstr!) przykuły moją uwagę. Wciągające było. Trzygodzinne przedstawienie wcześniej było dostępne na Netfliksie. Jeśli uda ci się znaleźć na innym portalu to przedstawienie, polecam. Więcej szczegółów o Rayi i Sakinie dostępnych jest na Wikipedii.

Ameryka Północna

Meksyk

  • Mexican Gothic Silvii Moreno-Garcii to powieść gotycka osadzona w latach 50. w Meksyku. Historia z wyższych sfer, która ściśle związana jest z rodziną (podupadłych) dziedziców kopalni. Czy determinacja głównej bohaterki pomoże stawić czoła wyzwaniom przeczącym nauce? Bardzo wciągająca lektura, zdecydowanie polecam nawet jeśli zazwyczaj nie czyta się takich historii. Jeśli będę mieć czas, na pewno przeczytam ponownie.

Azja

Indonezja

  • Człowiek-tygrys (Lelaki harimau) to powieść społeczno-kryminalna Eki Kurniawana, o której wspominałem już przy okazji wpisu o światowych kryminałach na DKK.

Japonia

  • Maison Ikkoku (めぞん一刻) to klasyka japońskiej mangi z lat 80. stworzona przez Rumiko Takahashi. Komedia romantyczna osadzona w Japonii lat. 80. z wątkiem romantycznym między młodą wdową prowadzącą stancję oraz mieszkającym tam niedoszłym studentem, który uczy się do ponownych egzaminów. Oraz cała plejada pobocznych postaci (m.in. innych mieszkańców stancji). Humor ciut “niedzisiejszy” ale warto przeczytać. Niedawno wyszła edycja kolekcjonerska, której 1 tom czytałem w ramach “odświeżenia klasyki”.
  • Zanim poznałem mojego męża (僕が夫に出会うまで) to mangowa wersja wspomnień (biografii?) Ryousuke Nanasakiego, stworzona we współpracy z autorką mang Boys Love (BL) Yoshi Tsukizuki. Opowiada historię Ryousuke i jego drogi do świadomości i akceptacji siebie jako geja w Japonii oraz poszukiwaniu drugiej połówki i męża. Słodko-gorzka ale bardzo ciepła i optymistyczna (na koniec) historia, którą polecam każdemu. W Japonii nie ma jeszcze równości małżeńskiej, ale organizowane są “śluby humanistyczne” czy niektóre miasta uznają małżeństwa jednopłciowe.
  • The Journalist (新聞記者) to serial o japońskiej dziennikarce śledczej chcącej wyjaśnić rządową korupcję. Wciąga podczas oglądania, dobrze zagrane, ale nie wryło mi się w pamięć. Do obejrzenia na Netfliksie.

Jordania

  • Snow in Amman, antologia opowiadań, tłum. Ibtihal Mahmood i Alexander Haddad, wyd. 2015. Przeczytane kilka opowiadań z tomu. Książka kupiona podczas maltańskich targów książki 2022.

Korea Południowa

  • Lawless Lawyer (무법 변호사) to serial o byłym gangsterze, który został prawnikiem. Razem z praworządną partnerką, która została ukarana za napaść na sędziego (zasłużył) stają przeciw skorumpowanym urzędnikom. Jeśli nudzą cię zwykłe seriale prawnicze, zdecydowanie polecam. Do obejrzenia na Netfliksie.
  • Cafe Minamdang (미남당) to serial detektywistyczny, z wątkiem romantycznym oraz sporą dawką humoru. Wątków paranormalnych (duchy) tam nie ma, bo główny bohater to ściemniacz. Zemsta, dochodzenie do prawdy, spotkanie po latach, ukaranie złoli i kupa śmiechu – to wszystko tam jest. Można obejrzeć (na Netfliksie).

Europa

Finlandia

Malta

  • A Rent Seeker’s Paradise to wspomnienia dot. historii politycznej i korupcji na Malcie (oraz własnego życia, sic!) spisane przez historyka i byłego urzędnika, Marka Camilieri.

Polska

  • Królowa to serial, który ma nastrajać pozytywnie i krzepić serca. Historia (bajka) o emigrancie, geju i drag queen, który po latach na emigracji wraca do Polski ratować życie (operacja) swojej porzuconej córce. Polecam, bo potrzebujemy pozytywnych zakończeń i “wszyscy żyli długo i szczęśliwie” w polskiej rzeczywistości, nawet jeśli jest to naciągane. Do obejrzenia na Netfliksie.

Poznaję świat 2022 – podsumowanie

W 2022 r. widzę zdecydowanie, że przez brak dostępów do festiwali filmowych (np. Pięć Smaków, Afrykamera) dostęp do zróżnicowanych historii trochę ucierpiał. Tak, mam Netflix ale czasem i łatwiej i prościej obejrzeć dobre historie na festiwalu filmowym. Zobaczymy jak będzie w 2023, ale planuję coś zmienić w tej kwestii. Jak na razie zapowiada się, że będę na LGBT+ Film Festival w Polsce 🙂