Fantastyczny świat – podsumowanie 2022

Fantastyczny świat – podsumowanie 2022

23.01.2023 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Fantastyczny świat to mój projekt (albo wyzwanie) by poznać fantastyczne historie z całego świata. Niezależnie czy to książki, komiksy, filmy czy seriale.

Ameryka Północna

Meksyk

Mexican Gothic to powieść gotycka Silvii Moreno-Garcii. Meksyk, lata 50. XX wieku i duchy w posiadłości? Tak, proszę więcej. Świetnie się czytało. Czytałem po angielsku, ale jest też polskie wydanie z 2021 r.

Azja

Chiny

Link Click (时光代理人) to serial fantastyczny w wersji donghua (czyli chińskie anime). Fantastyka (podróże w czasie) i sprawy kryminalne (rozwiązanie problemów klientów) są też przeplatane sprawami obyczajowymi. Dobry relaks, polecam.

Indonezja

Człowiek tygrys (Lelaki harimau) Eki Kurniawana to przede wszystkim powieść kryminalno-obyczajowa. Ale ważnym elementem jej jest więź bohatera z tygrysem. Tygrys (czy może raczej tygrysica) ma specjalną więź z rodziną bohatera od pokoleń. Głównym wątkiem nie jest kto zabił, ale dlaczego to zrobił. Fantastyczny wątek tygrysa jest przez większość fabuły raczej na boku, ale jest ważny dla fabuły. Polecam.

Japonia

W minionym roku oglądałem głównie anime na Crunchyroll. Poniżej lista fantastycznych anime, które skończyłem w zeszłym roku.

  • Ascendence of a Bookworm (本好きの下剋上 ~司書になるためには手段を選んでいられません~) – fantasy ze zreinkarnowaną bohaterką (i molem książkowym w jednej osobie) w świecie, w którym książki są dostępne dla nielicznych.
  • Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside (真の仲間じゃないと勇者のパーティーを追い出されたので、辺境でスローライフすることにしました) – przygodowe fantasy.
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (鬼滅の刃) – fantasy o walce z demonami i przywrócenie człowieczeństwa siostrze zmienionej w demona.
  • In/Spectre (虚構推理) sezon 1 – urban fantasy pełne japońskiej demonologii.
  • Log Horizon (ログ・ホライズン) – fantasy, z głównymi bohaterami będącymi graczami, którzy utknęli w świecie gry.
  • Ranking of Kings (王様ランキング) – przygodowe fantasy z niepełnosprawnym księciem.
  • Takt OP.Destiny (タクトオーパス) – postapokaliptyczne sf w świecie bez muzyki, gdzie muzyka jest bronią.
  • The Duke of Death and His Maid (死神坊ちゃんと黒メイド) – fantasy z głównym bohaterem, który został przeklęty i jego pokojówką, która chce pomóc mu pozbyć się klątwy.
  • The Genius Prince’s Guide to Raising a Nation Out of Debt (天才王子の赤字国家再生術〜そうだ、売国しよう〜)- komediowe fantasy pełne ekonomii i politycznych intryg.
  • The Greatest Demon Lord is Reborn as a Typical Nobody (史上最強の大魔王、村人Aに転生する) – komediowe fantasy pełne akcji ze zreinkarnowanym głównym bohaterem.
  • The Irregular at Magic High School (魔法科高校の劣等生) – science-fiction (technologia będąca magią) osadzone w szkole.
  • The Night Beyond the Tricornered Window (さんかく窓の外側は夜) – urban fantasy BL.
  • The Rising of the Shield Hero (盾の勇者の成り上がり) – przygodowe fantasy z głównym bohaterem przeniesionym do innego świata.
  • The Strongest Sage with the Weakest Crest (失格紋の最強賢者) – fantasy ze zreinkarnowanym bohaterem.
  • The Time I Got Reincarnated as a Slime (転生したらスライムだった件) – przygodowe i komediowe fantasy ze zreinkarnowanym bohaterem. Ale humor czasem “gruby”.
  • TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy- (月が導く異世界道中) – fantasy z bohaterem przeniesionym do alternatywnego świata.
  • Wise man’s Grandchild (賢者の孫) – fantasy ze zreinkarnowanym bohaterem.

Jakbym miał wybierać najelpsze anime, to zdecydowanie bym wybrał Demon Slayer, The Night Beyond the Tricornered Window i The Genius Prince’s Guide. Specjalne wyróżnienie dla Ascendance of a Bookworm, The Duke of Death and His Maid, Ranking of Kings za optymistyczne i krzepiące serca historie.

Korea Południowa

Czytałem wiele różnych webtoonów, ale większość jeszcze się nie zakończyła, więc nie ma ich na liście.

Auto Hunting (나 혼자 자동사냥) to webtoon Daneosa. Oh Yeonsung, zwykły pracownik gastro, pewnego dnia doznaje przebudzenia jako łowca potworów. To, co różni go od innych, to posiadana umiejętność Auto Hunting, która umożliwia mu optymalną walkę z potworami. Fabuła całkiem niezła, sporo akcji, czyta się szybko i przyjemnie. Dobry sposób na kilka przyjemnych wieczorów.

Europa

Finlandia

Norma to thriller fantastyczny Sofi Oksanen, którego główną bohaterką jest Norma, dziewczyna z żyjącymi włosami. Norma nie wierzy w samobójstwo matki (pracującej jako fryzjerka) i próbuje rozwiązać zagadkę jej śmierci. Zdecydowanie nie spodziewa się konsekwencji… Książka jest połączeniem historii obyczajowej, thrillera i fantastyki, więc sprawdzi się zarówno dla osób, które nie czytają thrillerów (jak ja) jak i tych, które szukają książki by zacząć przygodę z fantastyką.

Podsumowanie 2022

Wyraźnie zaszalałem z oglądaniem anime, no ale czasem trzeba. Jakbym miał jakoś podsumować ten rok to byłoby to “odpoczynek od projektu”. To, co było łatwo dostępne to przede wszystkim tytuły z krajów, które już odwiedziłem w ramach projektu. W 2023 planuję się poprawić.

W 2022 zacząłem o wiele więcej czytać niż poprzednio, ale w dużej mierze są to co tydzień aktualizowane webtoony albo książki nie-do-wyzwania.

Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy jak zmiana miejsca zamieszkania wpłynęła też na moje czytanie czy dostęp do różnych tytułów. Przede wszystkim na Malcie nie ma takich festiwali filmowych do których byłem przyzwyczajony w Polsce – a we wcześniejszych latach i afrykańską i azjatycką fantastykę oglądałem też w kinie/na festiwalach. Zobaczymy co się da zrobić w tym zakresie.