Noc Świątyń 2018 i Święto Plonów

Dożynki ofiara dla Bóstw
Czas czytania: 2 min.

Noc Świątyń

Od kilku lat mniej więcej w połowie września w Warszawie (a teraz i w innych miastach Polski) odbywa się Noc Świątyń. To dzień, w którym różne wspólnoty religijne otwierają swoje podwoje dla szerokiej publiczności, przygotowują wykłady na tematy związane ze swoją wiarą i zwyczajami.

W miarę możliwości, gdy tylko jestem zdrowy, staram się odwiedzać różne związki wyznaniowe. Byłem u bahaitów, u sikhów, a także u mazowieckich rodzimowierców z Rodzimego Kościoła Polskiego. To ostatnie miejsce było dla mnie szczególne ważne, bo najbliższe mi. Czasem człowiek dochodzi do wniosku, że potrzebuje wyjść do “innych” albo znaleźć “swoich”. I to było takie miejsce. Na teren chramu (poza miastem, wśród natury) popylałem parę kilometrów od/do pociągu, wciąż chodząc o kulach. Nie chciałem trafić na grupę nienawistną innym, więc to się nieźle sprawdziło.

 

Noc Świątyń 2018

Wbrew pozorom, w tym roku na Nocy Świątyń nie byłem. Wychodziłem z zapalenia oskrzeli leczonego antybiotykami więc przebywanie na dworze było niewskazane. A już na pewno nie tyle godzin co ja spędziłem. Jakbym się na wykładach pojawił, byłoby jeszcze gorzej niż te 8 godzin wliczając w to podróż w obie strony.

W ramach Nocy Świątyń odbyły się następujące wykłady:

 • 11:00 Świętowit w historii i teologii – przybliżenie i omówienie symboliki posągu znajdującego się w centralnym punkcie Chramu Mazowieckiego Rodzimego Kościoła Polskiego.
 • 12:00 Jakim systemem wyznaniowym jest rodzimowierstwo słowiańskie i jaki światopogląd reprezentują jego wierni – przybliżenie podstawowych założeń.
 • 13:00 Opiekuńcze duchy miejsc, duchy przodków, demony i półdemony – zarys i krótka charakterystyka mitologicznych istot bytujących pomiędzy światem ludzkim a boskim.
 • 14:00 Przybliżenie działalności Rodzimego Kościoła Polskiego oraz jego sztandarowego projektu „Rodzimowiercy na swoim”, zmierzającego do zakupu ziemi w celu sprawowania kultu religijnego.
 • 14:30 Jesienna równonoc czyli słowiańskie Święto Plonów – istota wrześniowego święta granicznego stanowiącego genezę Dożynek.

2018 RKP opowieść o demonach słowiańskich
Czego można było dowiedzieć się na wykładach? Długo by pisać, ale np. dla niektórych nowością może być wiadomość, że demony słowiańskie nie są tylko i wyłącznie złe i nie tylko szkodziły ludziom. W ramach opowieści o demonach pojawiły się m.in. następujące istoty:  latawce (i latawice), praczki, skrzaty, krasnoludki, południce, północnice, bogunki, ogniki, utopce, mierniki, wiły. Można było też się dowiedzieć gdzie szukać opisów duchów opiekuńczych i innych istot nadnaturalnych.

O 15 było pożegnanie, a od 16 zaczynały się obchody Święta Plonów czyli Dożynek. Większość świąt jest otwarta dla osób niezwiązanych z RKP, można przyjść i uczestniczyć po wcześniejszej rejestracji. Informacje o świętach są na stronie Rodzimego Kościoła Polskiego lub na FB RKP.

Święto Plonów

Święto Plonów czyli Dożynki to podziękowanie za minione plony, zarówno te dosłownie rozumiane jak i metaforyczne plony naszej pracy, etc.

 

Główne zdjęcie prezentuje m.in. ofiarę która zostanie złożona Bogom poprzez wrzucenie jej do ognia. Wokół tego ognia, w kręgu, gromadzą się świętujący.

 

Bierzesz udział w Nocy Świątyń?

 

10 thoughts on “Noc Świątyń 2018 i Święto Plonów

 1. W ogóle nie słyszałam o takim wydarzeniu, może dlatego że wcześniej odbywało się tylko w Warszawie. Poznawanie innych kultur i religii jest dla mnie niezwykle fascynujące, więc z chęcią wybrałabym się na Noc Świątyń.

  1. Co roku w okolicach 21 września, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. 🙂 Warto polubić stronę na FB, nie zapomni sie o dacie. Zachęcam do wybrania się na Noc Świątyń nastepnym razem. 🙂

 2. Nigdy nie słyszałam o “Nocy Świątyń”, a ta idea tego wydarzenia jest rewelacyjna. Mega się ciszę, że Polsce powstają takie inicjatywy, podczas, których można spotkać się na łonie natury, z dala od zgiełku codzienności i pogłębić swoją wiedzę 😀
  Pozdrawiam 😛

 3. Święto plonów znałam tylko pod nazwą ,,Dożynki”, bo jakoś nigdy nie rozmyślałam nad tym co dokładnie to oznacza i czym to jest. Noc Świątyń wydaje się być fajnym wydarzeniem, na które warto zawitać chociaż raz. Bardzo fajny pomysł na wpis! 🙂
  Pozdrawiam,

 4. Nie miałam pojęcia, że takie coś jak Noc Świątyń w ogóle istnieje! Gdzieś zapiszę to sobie i mam nadzieję, że za rok uda mi się na tym być ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *