Noc Świątyń 2018 i Święto Plonów
14.11.2018Noc Świątyń
Od kilku lat mniej więcej w połowie września w Warszawie (a teraz i w innych miastach Polski) odbywa się Noc Świątyń. To dzień, w którym różne wspólnoty religijne otwierają swoje podwoje dla szerokiej publiczności, przygotowują wykłady na tematy związane ze swoją wiarą i zwyczajami.
W miarę możliwości, gdy tylko jestem zdrowy, staram się odwiedzać różne związki wyznaniowe. Byłem u bahaitów, u sikhów, a także u mazowieckich rodzimowierców z Rodzimego Kościoła Polskiego. To ostatnie miejsce było dla mnie szczególne ważne, bo najbliższe mi. Czasem człowiek dochodzi do wniosku, że potrzebuje wyjść do “innych” albo znaleźć “swoich”. I to było takie miejsce. Na teren chramu (poza miastem, wśród natury) popylałem parę kilometrów od/do pociągu, wciąż chodząc o kulach. Nie chciałem trafić na grupę nienawistną innym, więc to się nieźle sprawdziło.
Noc Świątyń 2018
Wbrew pozorom, w tym roku na Nocy Świątyń nie byłem. Wychodziłem z zapalenia oskrzeli leczonego antybiotykami więc przebywanie na dworze było niewskazane. A już na pewno nie tyle godzin co ja spędziłem. Jakbym się na wykładach pojawił, byłoby jeszcze gorzej niż te 8 godzin wliczając w to podróż w obie strony.
W ramach Nocy Świątyń odbyły się następujące wykłady:
- 11:00 Świętowit w historii i teologii – przybliżenie i omówienie symboliki posągu znajdującego się w centralnym punkcie Chramu Mazowieckiego Rodzimego Kościoła Polskiego.
- 12:00 Jakim systemem wyznaniowym jest rodzimowierstwo słowiańskie i jaki światopogląd reprezentują jego wierni – przybliżenie podstawowych założeń.
- 13:00 Opiekuńcze duchy miejsc, duchy przodków, demony i półdemony – zarys i krótka charakterystyka mitologicznych istot bytujących pomiędzy światem ludzkim a boskim.
- 14:00 Przybliżenie działalności Rodzimego Kościoła Polskiego oraz jego sztandarowego projektu „Rodzimowiercy na swoim”, zmierzającego do zakupu ziemi w celu sprawowania kultu religijnego.
- 14:30 Jesienna równonoc czyli słowiańskie Święto Plonów – istota wrześniowego święta granicznego stanowiącego genezę Dożynek.
Czego można było dowiedzieć się na wykładach? Długo by pisać, ale np. dla niektórych nowością może być wiadomość, że demony słowiańskie nie są tylko i wyłącznie złe i nie tylko szkodziły ludziom. W ramach opowieści o demonach pojawiły się m.in. następujące istoty: latawce (i latawice), praczki, skrzaty, krasnoludki, południce, północnice, bogunki, ogniki, utopce, mierniki, wiły. Można było też się dowiedzieć gdzie szukać opisów duchów opiekuńczych i innych istot nadnaturalnych.
O 15 było pożegnanie, a od 16 zaczynały się obchody Święta Plonów czyli Dożynek. Większość świąt jest otwarta dla osób niezwiązanych z RKP, można przyjść i uczestniczyć po wcześniejszej rejestracji. Informacje o świętach są na stronie Rodzimego Kościoła Polskiego lub na FB RKP.
Święto Plonów
Święto Plonów czyli Dożynki to podziękowanie za minione plony, zarówno te dosłownie rozumiane jak i metaforyczne plony naszej pracy, etc.
Główne zdjęcie prezentuje m.in. ofiarę która zostanie złożona Bogom poprzez wrzucenie jej do ognia. Wokół tego ognia, w kręgu, gromadzą się świętujący.
Bierzesz udział w Nocy Świątyń?
Święto plonów kojarzę. Jednak o nocy Świątyń pierwsze słyszę. Ale dobrze wiedzieć i poznawać nowe rzeczy 🙂
Również nie wiedziałam o istnieniu Dnia Świątyń 🙂 fajny pomysł. Jest tyle niesamowitości na świecie…
W ogóle nie słyszałam o takim wydarzeniu, może dlatego że wcześniej odbywało się tylko w Warszawie. Poznawanie innych kultur i religii jest dla mnie niezwykle fascynujące, więc z chęcią wybrałabym się na Noc Świątyń.
W takim razie życzę tylko czasu we wrześniu przyszłego roku. No dobra zabawa i wiedzą gwarantowana. 😉
Bardzo ciekawą inicjatywą jest ta Noc Świątyń, w Krakowie też się odbywa, ale nigdy nie wiem kiedy i ją omijam.
Co roku w okolicach 21 września, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. 🙂 Warto polubić stronę na FB, nie zapomni sie o dacie. Zachęcam do wybrania się na Noc Świątyń nastepnym razem. 🙂
Nigdy nie słyszałam o “Nocy Świątyń”, a ta idea tego wydarzenia jest rewelacyjna. Mega się ciszę, że Polsce powstają takie inicjatywy, podczas, których można spotkać się na łonie natury, z dala od zgiełku codzienności i pogłębić swoją wiedzę 😀
Pozdrawiam 😛
Też mi przypadło do gustu, od pierwszego razu. Zapraszamy za rok na Noc Świątyń lub na któreś ze świąt. 🙂
Święto plonów znałam tylko pod nazwą ,,Dożynki”, bo jakoś nigdy nie rozmyślałam nad tym co dokładnie to oznacza i czym to jest. Noc Świątyń wydaje się być fajnym wydarzeniem, na które warto zawitać chociaż raz. Bardzo fajny pomysł na wpis! 🙂
Pozdrawiam,
Nie miałam pojęcia, że takie coś jak Noc Świątyń w ogóle istnieje! Gdzieś zapiszę to sobie i mam nadzieję, że za rok uda mi się na tym być ☺️