New World MMORPG czyli Nowy Świat Amazonu

New World MMORPG czyli Nowy Świat Amazonu

21.11.2022 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 4 min.

New World to gra mmorpg (dla tysięcy graczy online na raz) wydana przez Amazon Games. Osadzona w fantastycznym i fikcyjnym świecie przypominającym siedemnastowieczny Zachód. Gracz wciela się w rolę kolonizatora (sic!), którego statek rozbija się u wybrzeży wyspy Aeternum (“Ameryki’). Tajemnicze siły na wyspie sprawiają, że rozbitkowie zyskują swego rodzaju nieśmiertelność, ale też nie są w stanie jej opuścić, stąd także z wcześniejszych wypraw nikt nie wrócił.

Zapraszam do przeczytania recenzji z cyklu “na pierwszy rzut oka” czyli o początkach w grze. Recenzja pisana na podstawie gry na jednym z nowych serwerów europejskich, z postacią ok. 20 levelu.

Świat i grafika New World

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że grafika jest bardzo realistyczna, dopracowana i po prostu śliczna. Ma to swoje wady w tym, że wymagania sprzętowe też są wysokie. Wydawcy zapewniają, że dołożyli starań by inne kultury były dobrze reprezentowane, ale nie miałem jeszcze okazji się o tym przekonać.

Tworzenie postaci jest ograniczone, do wyboru są konkretne twarze, ale tu widać nie tylko europejskie rysy, włosy, odcienie skóry. Kolory są ograniczone, może do kilkunastu opcji. Nie można wybrać budowy ciała, edytować szczegółów twarzy – w porównaniu z azjatyckimi mmorpg, w które zazwyczaj gram jest ubogo. Trochę za ubogo jak dla mnie.

To, co jest świetne to możliwość wspinania się na większość przeszkód, łącznie z górami. Często ta wspinaczka też jest wykorzystywana w questach, więc nie da się od niej uciec.

Oficjalny trailer gry New World z 2021 r.

Rasy i klasy New World

Gracz może grać tylko ludźmi, nie ma żadnych fantastycznych ras do wyboru. Nie ma też do wyboru osobnych klas. Umiejętności zależą od broni, którą się postać w danym momencie posługuje. Gracz może i powinien, w zależności od sytuacji, przełączać się między dwoma rodzajami broni. Można wypróbować różne klasy, ale obecność statystyk, rozwijanych co level, mocno ograniczają wybór klas/broni.

Jest też drzewko umiejętności broni – podzielone na 2 grupy, gdzie co level wybiera się umiejętność aktywną lub cechę pasywną. Punktów prawdopodobnie będzie za mało by wybrać wszystkie. Gra daje podpowiedzi, które statystyki wybrać, ale przede wszystkim tutaj pomaga internet. Nie ma ograniczeń w tym, jaką zbroję można założyć, więc jak najbardziej np. uzdrowiciel może chodzić w ciężkiej zbroi płytowej. Nie brzmi to prosto? Nie jest, dla osoby początkującej.

Walka

Postacią porusza się za pomocą myszki i klawiatury (WSAD). Gra jest z rodzaju action MMO, więc w trakcie walki warto stosować uniki, ruszać się, ale przede wszystkim trzeba dobrze celować, do poruszających się potworów/innych graczy. Przyda się też mieć oczy dookoła głowy, bo zawsze można wpaść na potwora, który pojawi się tuż za naszymi plecami. Jeśli wcześniej nie walczył*ś, to zmieni się muzyka. Gra wymaga koordynacji i reagowania na coraz silniejsze i lepiej walczące potwory. Jeśli masz z tym problemy (jak ja), to nadal można grać, ale trzeba będzie sporo biegać albo mieć dobrą zbroję.

Poza walkami z potworami (PVE), można walczyć także z innymi graczami (PVP), zarówno w formie pojedynków 1:1 jak i meczy na arenie (3:3), czy w walce (kompanii) o kontrolę nad miastami.

Questy

Fabuła gry (główne questy) jest w miarę interesująca. Questy poboczne nie są irytujące i bezsensowne. Czasem stanowi to wyzwanie by znaleźć obiekt (miejsce, potwora, postać) bo do dyspozycji ma się tylko miejsce na mapie z zaznaczonym kompasem. To jest wyzwanie zwłaszcza gdy ma się znaleźć kilka przedmiotów, które mogą być w tym samym czasie zebrane przez innych graczy (a ty czekasz aż pojawią się ponownie). Za każdym razem trzeba zebrać inny przedmiot, co jest czasem problematyczne, bo mapa zaznacza także te lokacje, w których już zebraliśmy przedmiot.

Z questami generalnie jest zamieszanie, bo gra nie wyjaśnia dobrze sytuacji. Po wbiciu konkretnego levelu może wyskoczyć powiadomienie na ekranie, że “teraz możesz wziąć quest na …” bez szczegółów. Udało mi się dostać do odległego miasta, ale nie było tam postaci z questem, która powinna tam być. Po co było to powiadomienie? Nie wiem.

Fajnym rozwiązaniem są questy miejskie, związane z rozbudową i zarządzaniem miasta. Questy są dla wszystkich graczy, zbierane z tablicy ogłoszeń przy ratuszu w każdym mieście. Questy polegają na zabijaniu potworów, eksploracji, zbieraniu odpowiednich surowców lub wytwarzaniu przedmiotów.

Zbieractwo i rzemieślnictwo

Zbieractwo i myślistwo jest w New World równie skomplikowane jak inne rzeczy. Przede wszystkim najpierw trzeba znaleźć konkretny surowiec, upewnić się, że ma się wymagany minimalny level, żeby zebrać, zebrać zanim inni gracze to zrobią (surowce znikają za każdym razem) a potem trzeba mieć wystarczająco wysoki level, żeby samodzielnie użyć w wytwarzaniu przedmiotów. Surowców jest wiele, każdy z nich ma swoje poziomy. Skóry i jedzenie można też zdobyć z zabitych potworów lub zwierząt. Część składników można dostać tylko ze skrzynek, które są w jakichś opuszczonych osadach, teraz opanowanych przez potwory. Jak się ma szczęście, to się je dostanie… 😉

Wytwarzać przedmioty można zazwyczaj tylko w miastach, w odpowiednim stanowisku rzemieślniczym. Można też poza miastami rozbić mały obóz, gdzie można wytworzyć rzeczy survivalowe takie jak jedzenie, eliksiry, narzędzia do zbieractwa.

Czy warto grać w New World?

Jeśli masz za sobą różne MMORPG, a opis powyżej brzmi zachęcająco – spróbuj. Jedyne co ryzykujesz to jakieś 150 zł na grę (jednorazowo). Czasem są bezpłatne weekendy, żeby wypróbować grę.

Jeśli jeszcze nie grał*ś w MMORPG i miała by to być twoja pierwsza gra, to raczej polecam coś innego. No chyba, że będziesz grać ze znajomymi, albo nie boisz się czytania manuali w internecie.

Mi na razie się podoba, i na pewno pogram jeszcze trochę, ale nie sądzę by była to gra przy której spędzę lata, tak jak z Final Fantasy XIV.