Dlaczego warto spędzić tydzień w Glasgow?

Dlaczego warto spędzić tydzień w Glasgow?

12.01.2023 0 przez Vessena
Czas czytania: 3 min.

Mimo, że stolicą Szkocji jest Edynburg i tam mieszczą się typowe atrakcje turystyczne, to nie ten gród, a Glasgow jest największym miastem Szkocji. Chodzi o liczbę mieszkańców (4 w Wielkiej Brytanii, jeśli liczyć samo miasto, ale Wielkie Glasgow sytuowałoby się jeszcze wyżej w rankingu)

Jak dojechać do Glasgow?

  • Samolotem bezpośrednio – Ryanair w rozkładach cieplejszej połowy roku lata z kilku miast polskich w rozsądnych cenach. Jadąc autobusem miejskim na lotnisko należy  wziąć zapas czasowy lub dokładnie sprawdzić połączenia, gdyż część kursów linii na lotnisko jedzie tylko do szpitala miejskiego. Porą zimową w miarę blisko Glasgow można dolecieć do Edynburga i stamtąd przyjechać autobusem (np https://uk.megabus.com/route-guides/edinburgh-to-glasgow)
  • Samolotem/pociągiem/autobusem z Londynu. Z Polski do Londynu mamy dużo połączeń lotniczych do wyboru.

Jak poruszać się po Glasgow?

Mamy do dyspozycji trzecie najstarsze metro świata po Londynie i Budapeszcie i autobusy, które to obie opcje niestety są dość drogie. Warto rozważyć bilet tygodniowy przy dłuższym pobycie. Nie jest trudno się przemieszczać, choć czasem poczekamy nieco dłużej na konkretny autobus z powodu niedoboru kierowców. Należy uważać na pułapki linii na lotnisko.

Co jeść w Glasgow?

W mieście, do którego napływają migranci z wielu krajów, jest bardzo wiele restauracji i barów z kuchnią świata, więc raczej głód nie grozi. Jeśli chodzi o ceny w lokalnych knajpkach, nie są one zbyt wygórowane, choć oczywiście w eleganckiej restauracji w centrum miasta zapłacimy drożej.

Dokąd możemy się udać na zakupy?

Jedną z atrakcji Glasgow dla mnie była obecność Charity Shopów, czyli sklepów z używanymi rzeczami. W nich można znaleźć tanio prawdziwe perełki, zarówno w kwestii ubrań jak i biżuterii czy mebli. Jeśli interesują nas typowe pamiątki, w każdym muzeum przy wyjściu trafimy na sklep. Warto też odwiedzić najstarszy sklep ze słodyczami w mieście, czyli otwarty od 1903 Glickmans Confectionery, gdzie oferowany jest bardzo szeroki wybór typowych i mniej typowych cukierków, żelek, czekoladek itd. Mimo niepozornego wyglądu z zewnątrz, w środku czekają na nas prawdziwe łakocie i miła obsługa. Warto pamiętać, że sklep jest nieczynny w poniedziałki.

Glickmans Confectionery, ze strony oficjalnej sklepu

Jaka pogoda panuje w Glasgow?

Glasgow ma klimat morski, co oznacza, że zima nie jest zbyt ostra, a lato nie jest, zazwyczaj, bardzo gorące. Tym niemniej, ja w lipcu spokojnie wygrzewałam się w słońcu w pobliżu Necropolis czy nad wodami Loch Lomond w krótkim rękawku. Zdarzyły się w czasie mojego pobytu dni chłodniejsze, kiedy przydała się lekka kurtka czy sweter.

Co warto odwiedzić w Glasgow?

Większość muzeów w Glasgow jest  publiczna, więc darmowa.  Warto jednak sprawdzać dokładne godziny otwarcia i ewentualne imprezy okolicznościowe. Ja np. do People’s Palace mogłam wejść  dopiero wtedy, kiedy skończył się festiwal muzyczny, który odbywał się w okolicznym parku. Ciekawe w muzeach w Glasgow jest to, że pokazują mniej typową wersje historii – czyli mało jest tam ciągów dat i zmiennych imion władców po kolei. Skupiają się na życiu mieszkańców.

Riverside museum, czyli muzeum transportu, zostało wybudowane już w tym celu. Pokazuje starsze i nowsze środki komunikacji, jakie budowali i użytkowali lokalni mieszkańcy. Wystawa jest interaktywna, spacerujemy, między innymi, uliczką starego Glasgow. Obok, osobnym muzeum jest 125 letni statek (The Tall Ship Glenlee), który służył Brytyjczykom i Włochom. Na podkładzie można dowiedzieć się wiele o życiu marynarzy, a także odbywają się tam warsztaty dla dzieci. People’s Palace został otwarty w 1898 roku jako centrum kultury dla mieszkańców zaniedbanej części miasta. Dziś pokazuje życie społeczne Glasgow na przestrzeni  dziejów. Ciekawostką jest małe, dwuizbowe  Muzeum Policji, w którym odkryłam inspirację do książek T. Pratchetta o straży miejskiej. Kolejne ciekawe muzeum – The Hunterian Museum znajduje się na uniwersytecie, jednym ze starszych w Szkocji. Warty jest zobaczenia chociażby ze względu na piękne stare budynki. Kolekcja tego muzeum to trochę wszystkiego co dało się zebrać w XIX i początkach XX wieku po trochu.

Katedra świętego Mungo w Glasgow, zarządzana przez Kościół Szkocji,  stanowi przykład architektury  gotyckiej. Jest to jeden z najstarszych budynków w mieście. Jeśli lubisz gotyckie kościoły, spodoba Ci się. Niedaleko niej, znajduje się przepiękny wiktoriański cmentarz Necropolis, który nadaje się na znakomite miejsce na spacer.

Co można zrobić w okolicy?

Linią podmiejską autobusu można dojechać do Balloch, wioski położonej nad jeziorem Lomond. W Balloch można przyjemnie spędzić czas w ogromnym zamkowym parku, gdyż sam, niewielki zresztą, zamek jest nieczynny dla odwiedzających. W pobliżu Loch Lomond znajduje się Park Narodowy tego imienia, więc miłośnicy przyrody się tu odnajdą.

Można oczywiście też podjechać na zwiedzanie do Edynburga, ale to już temat na inną opowieść.