Kultura świata: czytelnicy polecają książki

Kultura świata: czytelnicy polecają książki

31.08.2018 5 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

W sierpniu minęły 2 lata odkąd prowadzę blog Multikulturalny. W ramach obchodów dwulecia poprosiłem czytelników, by polecili książki autorów z różnych krajów świata. Poniżej przykłady książek autorów z różnych krajów świata, które warto przeczytać. Każdy z tytułów mógłby z powodzeniem znaleźć się na liście do projektu Poznaję świat.

Analfabetka, która potrafiła liczyć

Analfabetka, która potrafiła liczyć Jonas Joansson okładkaJedną z najciekawszych książek autora spoza krajów anglosaskich, którą czytałam w ciągu ostatnich dwóch lat była “Analfabetka, która potrafiła liczyć” szwedzkiego pisarza Jonasa Jonassona. Autor bardziej jest znany z powieści (i pewnie filmu, który powstał na podstawie książki, ale nie miałam jeszcze okazji go obejrzeć) “Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”. Niesamowicie podoba mi się poczucie humoru autora. “Analfabetka” to tak naprawdę satyra na kosmopolityczny świat, a jej akcja wiedzie nas przez wiele krajów, przez różne ustroje polityczne i nawet przez kilkadziesiąt lat, ale w obu wypadkach poznajemy przede wszystkim Szwecję.

Szwecja co prawda najbardziej kojarzy mi się z kryminałami, zwłaszcza Jo Nesbo i Camilli Lacksberg, a także thrillerami Stiega Larssona, ale wydaje mi się, że Jonas Jonasson jest niedocenianym u nas autorem, dlatego to właśnie jego najbardziej bym poleciła w Twoim projekcie “Poznaję świat”.

Książkę poleca Ania z bloga Kropla morza.

Bajka starego prokuratora

 Opowieści niesamowite: Groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w. okładkaCzy kara śmierci jest moralna? Wydawałoby się, że w pewnych uzasadnionych wypadkach (jak na przykład w wypadku podwójnego zabójstwa, w tym jednego ze szczególnym okrucieństwem, bo poprzedzonego gwałtem) pytanie nie powinno wzbudzać wątpliwości. Te jednak pojawiają się za sprawą niejakiego prokuratora, tytułowego bohatera opowiadania Michaiła Arcybaszewa Bajka starego prokuratora. Z utworu, reprezentującego nurt literatury niesamowitej, tylko pozornie wylewa się naturalistyczny rynsztok zaprawiony absurdem. W gruncie rzeczy to przypowieść o człowieku i człowieczeństwie, opis próby charakteru w czasach moralnego niepokoju – tuż po rewolucji 1905 roku. Arcybaszew-skandalista ustami prokuratora próbuje pokazać hipokryzję władzy, jej rozkład moralny i piłatowe sądy. Opowieść pisana u schyłku epoki Romanowów jest uniwersalnym przesłaniem i ponadczasowym dziełem. Do przeczytania.

Bajka starego prokuratora Michaiła Arcybaszewa jest częścią antologii Opowieści niesamowite: Groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w. wydanej przez PIW w 1975 r. Poleca Joanna Łaszcz. Więcej o Bajce w czasopiśmie Koło Historii.

Incognito

Incognito okładkaIncognito to powieść biograficzna, której głównym motywem jest dorastanie i poznawanie siebie, świata. Węgierska pisarka z jednej strony sięga do swoich lat młodzieńczych, lat 80. i 90., z drugiej strony pisze o dorosłym życiu. Obie narracje przeplatają się tworząc ciekawy efekt. W Incognito wiele jest elementów niby kontrastowych, ale jednak wzajemnie się uzupełniających i przeplatających. Opowieść, uczucia, emocje, doświadczenia, te wyjątkowe węgierskie sprzed 20-30 lat, i te całkiem zwyczajne, odczuwane prawdopodobnie przez większość czytelników zazębiają się. To wyjątkowa mieszanka w której jest miejsce na piłkę nożną, relacje rodzinne, poszukiwanie i odkrywanie siebie, miłość, cyniczną dorosłość.

Poleca multikulturalny.

Turcja: obłęd i melancholia

Turcja: obłęd i melancholia okładka książkiEce Temelkuran w swojej książce “Turcja: obłęd i melancholia” opowiada nam historię i teraźniejszość swojego kraju z perspektywy rodowitej Turczynki, kobiety, dziennikarki, ale też osoby wrogiej obecnej władzy, ze względu na którą zmuszona była Turcję opuścić. To historia pełna dramatyzmu, konfliktów, wewnętrznego niezrozumienia, politycznych manipulacji, ludzi, dla których “Wczoraj to wczoraj, dzisiaj to dzisiaj”, żyjących w kraju będącym mostem pomiędzy Zachodem i Bliskim Wschodem. Ale też historia protestów w parku Gezi i powstania nowych postaw obywatelskich. Co Turcji przyniesie kolejny dzień? Nie wiemy, Ece wciąż ma nadzieję na lepsze jutro, a my? Możemy pytać, i śledzić kolejne doniesienia z kraju rządzonego przez Erdogana.

Poleca Setsuna z bloga Nietoperz czyta i ogląda.

Znasz którąś z tych książek? A może polecisz jakąś inną polskojęzyczną?

Wpis z serii Poznaję świat zabierze cię w podróż po kulturze z blisko 200 krajów świata i pozwoli poczuć bogactwo kulturalne i różnorodność kultury na świecie. Obejrzyj filmy i seriale stworzone przez różnorodnych twórców. Poznaj fascynujące, przerażające lub całkiem zwyczajne światy z łam komiksów. Sięgnij po opowiadania i powieści z innych miast i krajów, które pozwolą ci inaczej spojrzeć na życie. Zasłuchaj się we współczesnej i tradycyjnej muzyce z różnych zakątków świata. Rozsmakuj się w różnorodności i poczuj jak smakuje życie na tysiąc i więcej sposobów.