Zagadki kryminalne panny  Fisher

Zagadki kryminalne panny Fisher

22.08.2018 3 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Dawno dawno temu za górami, za lasami, za oceanami żyła pewna wścibska dama, która wbrew wszelkiemu rozsądkowi pchała się na miejsca morderstw lub innych przestępstw. To jeden sposób spojrzenia na Zagadki kryminalne panny Fisher i jej główną bohaterkę, Lady Phryne Fisher.

Kilka lat po I Wojnie Światowej Phryne Fisher wraca do rodzinnej Australii, do Melbourne, by nie dopuścić do wyjścia na wolność mordercy swojej siostry. Ale szybko znajduje kłopoty w które z radością się pakuje.

Zagadki kryminalne panny Fisher

Serial powstał kilka lat temu, doczekał się trzech sezonów o łącznej liczbie 34 odcinków, a wkrótce także i filmu kinowego. To adaptacja serii książek Kerry Greenwood, australijskiej pisarki. Kilka tomów zostało wydane po polsku (w serialowych okładkach) przez wydawnictwo Albatros.

Phryne Fisher jako osoba wyprzedza swoją epokę. To niezależna kobieta, która prowadzi samochód, pilotuje samoloty, strzela, i zmienia kochanków. Osoby, którym brakuje “kobiecej wersji Bonda” mogą spokojnie sięgnąć po Zagadki kryminalne panny Fisher. Bardziej czarująca od Bonda, potrafi zjednać sobie ludzie niezależnie od klasy społecznej, a przede wszystkim ma otwarty umysł.

W rozwiązywaniu zagadek kryminalnych pomaga jej przede wszystkim służąca Dot (Dorothy Williams), oraz oczywiście inspektor policji Jack (wł. John Robinson), konstabl Hugh Collins. Poza tym dwójka taksiarzy, Cec i Bert, którzy mają znajomości w półświatku i wśród komunistów, czasem też Mac, przyjaciółka Phryne i lekarz w miejscowym szpitalu.

Różnorodność przestępców i przestępstw, problemy społeczne splątane z przestępstwami oraz postacie silnych kobiet (nie tylko Phryne) to najlepsze atuty tej serii. Pierwszy odcinek to jednocześnie i przemyt kokainy i historie kobiet, które umierają w wyniku pokątnie wykonywanej aborcji. Phryne Fisher szybko daje się poznać jako Dama Detektyw, która się specjalizuje w delikatnych sprawach. Wykorzystywanie pracowników fabryki, podejrzany lekarz-psychiatra, szantażysta wykorzystujący homoseksualność szantażowanego (za stosunki jednopłciowe groziło więzienie), futbol australijski, to tylko wątki niektórych odcinków.

Zagadki w serialu nie są zbytnio skomplikowane, chociaż zwroty akcji potrafią naprawdę zaskoczyć, ale serial ogląda się przyjemnie. Po części dlatego, że jest się ciekawym co znowu wymyśli główna bohaterka, po części dlatego, że to świetny serial kostiumowy. No i ja zdecydowanie wolę gdy spryt i dedukcja wygrywa zamiast metod siłowych.

To świetny serial by poznać bliżej historię Australii, polecam nie tylko w ramach projektu Poznaję świat.

Moja ocena: 7/10.

Dla kogo? Dla fanów filmów kostiumowych i historycznych, fanów historii kryminalnych i detektywistycznych (przede wszystkim opartych na dedukcji), miłośników filmów obyczajowych, i dla każdej innej osoby.

Znasz już Zagadki kryminalne panny Fisher czy dopiero sięgniesz po książki lub serial o przygodach Phryne Fisher?