Zostań w domu i zrób sobie wieczór indonezyjski

Zostań w domu i zrób sobie wieczór indonezyjski

10.04.2020 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Zamknięte granice, ograniczenia w poruszaniu się po mieście, przymus siedzenia w domu są męczące – psychicznie i fizycznie. Ale jeśli nie musisz wychodzić – zostań w domu. Jeśli musisz wychodzić i potrzebujesz też jakiejś zmiany w czasie wolnym – również możesz skorzystać z propozycji. Poczuj się jak w Indonezji nie wychodząc z domu.

Wieczór indonezyjski – jedzenie

Zazwyczaj na różnych podróżniczych forach i blogach uczestnicy dyskusji namawiają do skosztowania tradycyjnych lokalnych potraw i omijania zagranicznych sieci fast foodów. Ja zazwyczaj też sugeruję korzystanie z lokalnych knajp, poznawania lokalnych potraw.

Ale na wyjazdach jadam też w KFC, McDonald’s, Burger King czy Pizza Hut. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie jadasz tam ciągle, każdego jednego posiłku. Mnie, jako kulturoznawcę, dodatkowo interesują różnice kulturowe w restauracjach tych globalnych marek.

Dlatego na wieczór indonezyjski, zwłaszcza w sytuacji gdy po męczącym tygodniu nie masz siły – zrób sobie wieczór z KFC po indonezyjsku. Na czym to polega widzisz na zdjęciu niżej.

Zamów (lub zrób) kurczaka a’la KFC (ind: ayam goreng krispi lub ayam goreng KFC). Ugotuj ryż (nasi) i gorący włóż do miseczki – odwróć ją nad talerzem z kurczakiem i gotowe. Ryż możesz jeść palcami (z zachowaniem higieny!) albo widelczykiem. Wybierz swój ulubiony napój – czy to herbata (teh) czy kawa (kopi) czy jakieś napoje gazowane.

Wieczór indonezyjski – muzyka

Jak KFC, to też i jakaś muzyka musi być. A czemu musi? Bo KFC w Indonezji sprzedaje zestawy z płytami CD, najczęściej indonezyjskich zespołów.

Oferta indonezyjskiego KFC obejmuje 3 różne zestawy z muzyką.

Czego posłuchać? Jeśli chcesz posłuchać najnowszych piosenek indonezyjskich wpisz lagu Indonesia terbaru 2020 (najnowsze indonezyjskie piosenki), a lagu hits Indonesia jeśli chcesz posłuchać indonezyjskich przebojów.

Piosenki w ramach poniższej listy nadają się także do słuchania podczas pracy (enak didengar waktu kerja).

Wieczór indonezyjski – filmy

Zamiast rozmów z domownikami przy jedzeniu i muzyce wolisz coś obejrzeć? Na serwisach streamingowych możesz obejrzeć produkcje z Indonezji – m.in. thrillery i dramaty. Ale znajdzie się i komedia. Wybierz indonezyjski film dla siebie i swoich bliskich.

Ja tylko podpowiem, że thrillery, horrory i dramaty są bardzo popularne w Indonezji. Oraz, że Marlina jest filmem obsypanym nagrodami a Habibie & Ainun to dramat biograficzny pokazujący życie byłego prezydenta Indonezji, Habibie. 😉

Wieczór indonezyjski – książki i komiksy

Masz ochotę na książkę indonezyjskiego autora? Po polsku nie mamy wielkiego wyboru – albo klasyka Dziewczyna z wybrzeża (do dostania w bibliotekach czy antykwariatach) albo książki Eki Kurniawana. Pisałem już o nich w ramach Indonezyjskich opowieści. Książki Człowiek-tygrys i Piękno to bolesna rana są do kupienia w promocyjnych cenach na stronie Wydawnictwa Literackiego.

Garudayana, fantastyka w której główną bohaterką jest łowczyni nagród, a całość pełna jest odniesień do mitologii hinduskiej czy tradycyjnej kultury indonezyjskiej. Komiks dostępny online na portalu Ciayo prezentującym twórczość indonezyjskich komiksiarzy. Polecam, mnie wciągnął – a można przeczytać po angielsku.

Udanego wieczoru! Daj znać w komentarzu jak wyszło, nawet jeśli nie skorzystasz z wszystkich propozycji.