Site icon multikulturalny

W 12 historii dookoła świata: lato 2019

W 12 historii dookoła świata baner
Czas czytania: 3 min.

Dołącz do całorocznego wyzwania W 12 historii dookoła świata, które zabierze cię w podróż w nieznane kierunki i kraje. Każda pora roku to historie z danego kontynentu opowiadane przez artystów z danego rejonu, a każdy miesiąc to historia reprezentująca jeden z krajów, które zdobyły niepodległość.

 

Oceania

Oceania to między innymi Australia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea i pozostałe państwa z rejonów Melanezji, Mikronezji i Polinezji. W przypadku mniejszych państw trudniej będzie przeczytać lub obejrzeć historie opowiedziane przez lokalnych artystów, choć zawsze zostaje sięgnięcie po lokalne legendy.

Moje propozycje na lato 2019 to:

Zdjęcie w nagłówku strony to zatoka na Vanuatu, uwieczniona przez Image by Davida Marka z Pixabay.

Białoruś

Z okazji Dnia Niepodległości 3 lipca (wyzwolenie Mińska spod okupacji niemieckiej przez armię sowieckią) proponuję przeczytać:

Wenezuela

Z okazji Dnia Niepodległości 5 lipca, na pamiątkę deklaracji niepodległości od Hiszpanii (w 1811 r.) polecam:

Singapur

Z okazji Dnia Niepodległości (9 sierpnia 1965 r. od Malezji) proponuję sięgnięcie po:

Pakistan

Z okazji Dnia Niepodległości od Wielkiej Brytanii (14 sierpnia 1947 r.) proponuję poznanie:

Wietnam

Propozycje literatury wietnamskiej z okazji Dnia Niepodległości 2 września (od Francji i Japonii):

Dostępne są różne książki i filmy o wojnie w Wietnamie, ale celowo je pominąłem. Nie chciałbym, żeby Wietnam kojarzył się tylko z wojną.

Armenia

Armeńska kultura, bo dotycząca wszystkich mieszkańców Armenii, nie tylko Ormian. Z okazji Dnia Niepodległości 21 września proponuję poznanie:

Ormianie mieszkali na teranach polskich od połowy XIV w. Wśród polskich Ormian byli pisarze, uczeni, wojskowi. Symeon z Zamościa był znanym szesnastowiecznym podróżnikiem, który odwiedził m.in. Bliski Wschód. Nazwiska polskich Ormian częśto kończą się na -wic lub -wicz. Na przykład polskim Ormianinem jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Babka poety Zbigniewa Herberta była Ormianką. Warto dowiedzieć się więcej o polskich Ormianach, chociażby zaczynając na stronach Wikipedii.

W XX w. najważniejszym wydarzeniem dla Ormian było ludobójstwo Ormian w Imperium Ottomańskim (Turcy) podczas I Wojny Światowej. O ludobójstwie Ormian powstało wiele filmów, książek. Wśród nich można wymienić m.in. Księgę szeptów Varujana Vosganiana, Rumuna ormiańskiego pochodzenia. Do ludobójstwa odnosiła się też piosenka Face the Shadow reprezentujaca armenię w konkursie Eurowizji w 2015 r.

 

 

A Ty co zaproponujesz?

Exit mobile version