Podsumowanie 2016

Podsumowanie 2016

05.01.2017 2 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Rok 2016 na blogu był wyjątkowo krótki – nawet pół roku nie miał. Wszystko zaczęło się w sierpniu od listy książek do przeczytania. Przeczytałem.

Największe osiągnięcia

  1. przeczytanie książek. Od początku roku miałem blokadę czytelniczą. Nie tylko przeczytałem 12 książek które sobie założyłem, ale się rozczytałem ponownie.
  2. prowadzenie bloga. Razem z blokadą czytelniczą była blokada pisarska.  Dotyczyła nie tylko aktywności w internecie, ale i pisania innych rzeczy, np. wierszy.
  3. najczęściej czytany i komentowany był post Jak dobrze wybrać książkę dla siebie?

I cała reszta

Sporo się działo przez ten rok, niewielka tego część znalazła się na blogu. Jestem zadowolony z minionego roku.

Najczęściej pisałem o książkach. Jesień zrobiła się dosyć filmowa (kinowa) choć brak czasu nie pozwolił na pełniejsze pisanie o obejrzanych filmach. Najrzadziej pisałem o muzyce. W miarę to odzwierciedla rzeczywistość. Chociaż muzyka może u mnie lecieć całymi dniami, to najczęściej słucham w kółko tego samego. Filmy i seriale najczęściej traktuję jako tło podczas robienia czegoś innego. Te ważniejsze, jak Doktor Who, które oglądam dla fabuły – spisuję.

Wyzwania

wszystkie zaliczone kraje 2016Oto mapa wszystkich krajów, z których autorami/artystami się zapoznałem w 2016 r. Niewiele, choć i tak nieźle, zważywszy blokadę czytelniczą. Znajdują się tu książki, które nie zaliczyły się do żadnego z poniższych wyzwań (projektów).

 

Fantastyczny świat

fantastyczny świat 2016Fantastyczny świat czyli mój projekt przeczytania fantastycznych historii, obejrzenia fantastycznych filmów i seriali ze 196 krajów ONZ. Od sierpnia do grudnia 2016 r. przeczytałem komiksy, powieści, obejrzałem filmy i seriale z 10 krajów: Australia, Belgia, Finlandia, Francja, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Polska, USA, Wielka Brytania. Wielka Brytania na przedzie przez moją słabość do Doktora Who.

Pełna lista (niezależna od roku) znajduje się na stronie Fantastyczny świat.

 

Poznaję świat

poznaję świat 2016Poznaję świat czyli projekt polegający na czytaniu książek, reportaży itd., oglądaniu filmów o krajach stworzone przez lokalnych artystów ze 196 krajów ONZ. Od sierpnia do grudnia 2016 r. przeczytałem książki, obejrzałem filmy z 10 krajów: Argentyna, Brazylia, Egipt, Finlandia, Francja, Indonezja, Japonia, Polska, USA, Wielka Brytania.

Pełna lista (niezależna od roku) znajduje się na stronie Poznaję świat.

 

Naj… książki

Najlepsza powieść

Dziewczyna z wybrzeża okładka

 

Najlepszą książką z literatury pięknej przeczytaną w 2016 r. jest bez wątpienia Dziewczyna z wybrzeża Ananty Pramoedyi Toera. Tak jak pisałem w recenzji, porwała mnie historia i plastyczność. Znów się przeniosłem na Jawę. To, co najsmutniejsze to fakt, że mechanizmy opisane w tej książce nie zestarzały się mimo wieku różnicy czy różnicy geograficznej. Ale ważne, że główna bohaterka, babcia autora, miała siłę by żyć dalej, mimo wszystkich przeciwności.

Polecam każdemu, zwłaszcza tym, którzy kręcą nosem na książki z innych kręgów kulturowych.

 

Najlepszy tomik poezji

Pantareja Jerzy Ficowski

 

Bezwzględnie Pantareja Ficowskiego. Bardzo inspirujące, oczywisto-nieoczywiste i świetnie napisane.

Polecam każdemu, także tym, którzy nie lubią poezji. Może się przekonacie.

 

 

Najlepsze eseje i felietony

Pochwała cienia okładka

 

Niewiele przeczytałem w zbiorkach, choć sporo czytam na bieżąco w różnych periodykach. Łatwo wybrać Pochwałę cienia Junichiro Tanizakiego. Świetnie przełożone, wciąż dotykające różnych aktualnych problemów (wpływy kulturowe) a jednocześnie pięknie przedstawiające estetykę japońską. Mimo, że znam ją całkiem nieźle, zapragnąłem się znów zanurzyć w ten świat.

Polecam każdemu.

 

 

Najlepsza biografia i wspomnienia

Brudny róż Kinga Kosińska

 

Tu w sumie też nie miałem zbyt wiele wątpliwości. Najlepszą przeczytaną biografią była książka Kingi Kosińskiej Brudny róż. Zapiski z życia, któego nie było.  Świetnie (warsztatowo) napisane i wciągające. Zazwyczaj nie czytam biografii czy wspomnień, ale ta mnie przekonała do sięgnięcia po inne.

 

 

Najlepszy komiks

malcolm max okładka

 

Tu wcale nie było tak łatwo. Zastanawiałem się nad dwoma tytułami, które równo mnie wciągnęły. Ostatecznie stawiam na Malcolma Maxa, mimo że przeczytałem tylko pierwszy tom, a nie trzy jak w przypadku miejsca drugiego czyli serii Azymut. Azymut nie dostał pierwszego miejsca, bo drugi tom był mało interesujący.

Przygoda, wampiry, historia, charakterystyczne postacie i wszystko okraszone świetną kreską. Polecam.

 

2016 na Goodreads

Goodreads przygotowało swoje własne statystyki mojego czytania w 2016 r.

 

Naj… filmy i seriale

Najlepszy film

Chyba najlepszym filmem, który obejrzałem był Ja, Daniel Blake.  Tu nie miałem łatwego wyboru. Ale jednak uważam, że świetnie pokazuje różne absurdy czy próbę życia mimo wszystko. To ważny film, który warto obejrzeć.

 

Wybranie najlepszego serialu 2016 (rok obejrzenia) jest niemożliwe. Honorowo, należy się Doktor Who.  Obejrzane w 2016 ale z 2015 – sense8. Nieodmiennie też uwielbiam Czarną listę (The Black List), nadawany od 2013. Trzy sezony już obejrzane, niedługo oglądam 4. W telewizji w USA niedługo się kończy, ale nie miałem czasu oglądać w necie, obejrzę na AXN.

 

 

Naj… muzyka

Z nowości, które poznałem w 2016 r. chyba najbardziej zainteresowała mnie Jordan Gray.

 

Wydarzenie roku

Spośród tych, gdzie byłem tylko uczestnikiem – targi książki w Wilnie.

Spośród tych, w których tworzenie się zaangażowałem – amatorskie przedstawienie Kopciuszka. Obsada: goście lokalnej biblioteki, seniorzy, ja i panie bibliotekarki.

Powinienem też wspomnieć warsztaty z pisania wierszy w bibliotece. One też pomogły mi trochę przełamać blokadę, popchnęły do wysłania wierszy na konkurs (dostałem wyróżnienie i będę w antologii). Plany na 2017 rok to branie udziału w różnych konkursach literackich i fotograficznych. 🙂

To był dobry rok. Świetny, choć oczywiście nieidealny. Świetny, bo wziąłem sprawy w swoje ręce. 😉

A Tobie jak minął rok 2016?