Maltańskie targi książki 2021

Maltańskie targi książki 2021

25.12.2021 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Na targi książki (offline) miałem się wybrać po pracy (ze znajomą, która akurat mnie odwiedziła), korzystając z faktu że otwarte były do 21. Niestety, źle się poczułem i zamiast po pracy spokojnie pojechać, musiałem przenieść się do łóżka. Daleko nie miałem, pracuję z domu.

No ale, zamiast po pracy (z domu) autobusem prawie pod same drzwi centrum targowego, skończyło się na dłuższej podróży. W sobotni poranek wysiadłem z autobusu jadącego na lotnisko, jakieś 1,5 km od targów. Wysiadłem na zadupiu i te półtora kilometra w dużej mierze przeszedłem idąc poboczem drogi. Spieszyliśmy się do autobusu rańcem, więc nie byłem za bardzo przygotowany. O naiwności.

Maltańskie targi książki 2021 – data i miejsce

Targi książki czy też festiwal książki (The Malta Book Festival) odbywały się w dniach 3-7 listopada 2021. Miejscem targów była przestrzeń największego centrum targowego na Malcie – Malta Fairs and Convention Center, w rejonie Ta’Qali w mieście Attard (niedaleko stolicy).

Tuż obok są parki (w tym jeden dla psów), publicznie dostępne miejsca do ćwiczeń, wioska rzemieślnicza, stadion i stowarzyszenie piłkarskie. Sklepów, restauracji, czy bankomatów brak. No, była kawiarnia w hali targowej, ale nie powalała. Płatność gotówką, jak zwykle.

Maltańskie targi książki 2021 – wystawcy i program

Osobom przyzwyczajonym do wielkich targów książki te maltańskie mogą przywodzić na myśl raczej coś w stylu nadmorskich namiotów z książkami. Mi poniekąd przypominały łotewskie targi książki, które też można było spokojnie obejść w godzinę.

Nie byłem przygotowany na te targi więc koniec końców nie wziąłem udziału w żadnym spotkaniu. Zaiste “kto nie ma w głowie ten ma w nogach” . Następnym razem.

Wystawcy i książki

Wśród wystawców byli zarówno wydawcy komercyjni i naukowi, księgarnie (Agenda, gdzie wkrótce po przyjeździe zrobiłem zamówienie online, żeby uzupełnić biblioteczkę w nowym mieszkaniu) czy biblioteka maltańska. Stoisk było kilkadziesiąt ledwo, ale było gdzie i na co wydawać pieniądze. Począwszy od taniej książki (3 euro za sztukę) po książki niemieckojęzyczne (na stoisku towarzystwa maltańsko-niemieckiego), historyczne i polityczne, dotyczące historii sztuki, czy także mangi.

Z książek, które mnie zainteresowały były te dotyczące polityki i korupcji (bardzo żywe tematy obecnie) zarówno w formie książek jak i grafik/komiksów politycznych, dotyczące historii emigracji maltańskiej do innych krajów – w tym Egiptu, ale też o sztuce i kulturze maltańskiej.

Oczywiście kupiłem też książki w językach, w których jeszcze nie czytam – niemieckojęzyczne i maltańskojęzyczne. Niemieckojęzyczne (uproszczone) bo poza targami nie mógłbym ich kupić. Maltańskojęzycznych, które mnie zainteresowały i będą w miarę zrozumiałe (bo z mniejszą ilością tekstu i obrazkami) zapomniałbym potem kupić.

Zakupione książki

Książkę Richarda Englanda pt. Cain, kupiłem bo zainteresowała mnie jej forma, niczym książka o designie. Jednocześnie łączy reteling historii Abla i Caina, proza i poezja, surrealizm i te grafiki… Bazując na samej historii i tym co o niej pisano, nie kupiłbym i nie przeczytałbym jej. No ale jak wziąłem do ręki i zobaczyłem wnętrze to musiałem po prostu kupić. Kiedyś zaspokoję ciekawość czy treść jest równie ciekawa co forma ;).

No Man’s Land. People, Place & Pollution autorstwa Marie Briguglio (tekst) i Steve’a Bonello (rysunki) to przede wszystkim 30 lat rysunków dot. środowiska, ekologii i betonozy. Kupiłem, bo chciałbym zrozumieć tę obsesję budowlaną czy samochodową.

Id-Dar ta’ Faċċata to książka dla dzieci napisana przez profesora Carmela Borga oraz zilustrowana przez Steve’a Bonello. Dotyczy obsesji budowlanej, ale jednocześnie ma też zachęcić czytelników do krytycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i zachęcić do podjęcia działań.

Kif Issir SupereroJ (Podręcznik Superbohaterów) autorstwa Eliasa i Agnes Vahlund to seria o superbohaterce Lisie. Kupiłem 1 tom serii, ilustrowana książka dla dzieci od 6 lat, więc powinna być łatwa.

Podsumowanie

Malta Book Festival to typowe targi książki, podobne do polskich tylko na o wiele mniejszą skalę. Można kupić anglojęzyczne wersje książek maltańskich autorów, popularne książki i mangi w języku angielskim, oraz wziąć udział w w. Trzeba tylko mieć ze sobą gotówkę. Można odpocząć lub zjeść własny posiłek przy stoliku w parku, można zabrać dzieci do parku. Gdyby dopadł głód to można się ratować przekąskami lub napojami z targowej kawiarni (za gotówkę).

Jeśli będziesz w czasie targów na Malcie, zachęcam do wybrania się na targi. Wizytę na targach możesz połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Wioski Rzemieślniczej czy odpoczynkiem (także aktywnym) w parku czy na otwartej siłowni.