Fantastyczne seriale: okno na świat?

Fantastyczne seriale: okno na świat?

13.05.2019 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 6 min.

Oglądasz czasem seriale fantastyczne i szukasz nowego tytułu? A może już nie oglądasz bo “wszędzie to samo” i “wszystko już było”? Albo nie oglądasz bo “smoki i magia” są niepoważne i dla dzieci? Albo po prostu szukasz nowego serialu do obejrzenia na Netfliksie?

Niezależnie, które pytanie jest bliższe rzeczywistości w twoim przypadku, zachęcam do przeczytania poniższego wpisu, który jednocześnie będzie podsumowaniem i rozszerzeniem dyskusji podczas spotkania na SerialConie 2019 oraz krótką recenzją 10 seriali na Netfliksie, o których rozmawialiśmy.

Seriale fantastyczne czyli co?

Na potrzeby zarówno spotkania jak i tego wpisu wystarczy krótkie wyjaśnienie fantastyki:

Historie w których dzieją się rzeczy ogólnie uznane za niemożliwe lub nieprawdopodobne. Może opowiadać o wszystkim, np. o miłości, o polityce, o społeczeństwie, o historii, o morderstwie i próbie znalezienia zabójcy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak bogata w swojej różnorodności jest fantastyka i czemu “smoki i magia” (fantasy), statki kosmiczne (science fiction) i horrory z potworami nie wyczerpują tematu, polecam moje wprowadzenie do fantastyki.

Seriale fantastyczne świata na Netfliksie

Na stronie Netflix USA dostępnych są obecnie 384 filmy i seriale fantastyczne. Według danych na koniec kwietnia w 2019 roku zadebiutowało 12 seriali lub kolejnych sezonów, a 7 z tych seriali jest z USA.

Można spokojnie założyć, że większość z tych 384 seriali i filmów jest produkowana w USA i pokazuje świat z punktu widzenia “przeciętnego mieszkańca” USA. Nawet w serialach takich jak Sense8 sióstr Wachowskich, gdzie bohaterami są osoby z różnych krajów świata, gdzie akcja (do pewnego momentu) toczy się równolegle, pokazanie innych kuktur i krajów jest albo stereotypowe albo potraktowane po macoszemu.

Ale poza tymi serialami są też inne, tworzone w innych krajach i często dla swojej lokalnej widowni. Jednocześnie Netflix stara się podbijać nowe rynki i zwiększać swoje dochody w innych krajach poprzez sięganie po lokalne produkcje i zlecanie lokalnych produkcji. Także fantastyczne. Czy można cos wybrać z tej oferty dla siebie? Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie w poniższych propozycjach. Jeśli nie, śmiało pytaj, postaram się coś zaproponować.

Detektywi

Plakat z filmu B: The Beginning z twarzami głównych postaci.

B: The Beginning

Cremona to fikcyjne państwo z zaawansowaną technologią. Seryjny morderca – B – terroryzuje kraj. Do walki z nim powołana jest specjalna jednostka, do której dołącza – karnie wysłany wcześniej do policyjnego archiwum – legendarny detektyw Keith. Razem z zespołem próbują rozwiązać sprawę B i trafiają na ślad tajnej organizacji przestępczej.

Rodzaj: science fiction (fantastyka naukowa)

Kraj: Japonia

Liczba sezonów i odcinków: 1 sezon, 12 odcinków. Zapowiedziany 2 sezon.

Moja ocena: polecam!

Sztuki walki

Ice Fantasy scena z filmu. Walka dwóch postaci, jedna atakuje mieczem, druga powstrzymuje atak gołymi rękoma.

Ice Fantasy

Śmierć Xin Jue, syna władcy Klanu Ognia, podczas wizyty na ziemiach Klanu Lodu, daje megalomańskiemu władcy pretekst by rozpocząć wojnę ze znienawidzonym klanem. Oba klany są z rasy Nieśmiertelnych, a w historię wplątani są jeszcze śmiertelni ludzie… Za długo by trzeba było wyjaśniać i za łatwo zaspojlerować.

Rodzaj: epickie fantasy

Kraj: Chiny

Liczba sezonów i odcinków: 2 sezony, łącznie 88 odcinków.

Na podstawie: powieści City of Fantasy Guo Jingminga (inspiracja).

Moja ocena: polecam, jeśli lubisz epickie walki, intrygi bijące na głowę telenowele i tasiemce przy których nie trzeba za bardzo myśleć. Nie, nie obejrzałem całości.

Istoty nadnaturalne

Stylizowany obraz z głównymi postaciami serialu Bitten na tle mrocznego lasu.

Bitten

Jedyna kobieta-wilkołak w całej wilkołaczej historii próbuje wieść normalne życie w Toronto. Ale są wilkołaki, które chcą wykorzystać jej wyjątkowość…

Rodzaj: urban fantasy (miejskie)

Kraj: Kanada

Liczba sezonów i odcinków: 3 sezony, ogółem 33 odcinki. Serial niedokończony.

Na podstawie: serii książek Women of the Otherworld Kelly Armstrong. Na polski przetłumaczone tylko pierwsze 2 tomy serii jako cykl “Kobiety z innego świata” (tom 1. “Ugryziona”) Zysku i s-ki.

Moja ocena: nie polecam, za dużo kliszowatości i bardzo przewidywalne wątki, w tym miłosny.

Ocena uczestników spotkania: warto, jeśli lubisz guilty pleasure. I męski fanserwis. 😉

Scena z serialu Diablero pokazująca Nancy w szpitalu psychiatrycznym, opętaną przez demona.

Diablero

Najemny łowca demonów przyjmuje zlecenie od księdza, którego córka została porwana przez demony. Mroczne ulice Mexico City, świat nielegalnych walk (upadłych) aniołów i demonów, oraz zagrożenie dla świata…

Rodzaj: urban fantasy

Kraj: Meksyk

Liczba sezonów: 1, 8 odcinków. W planach sezon 2.

Na podstawie: powieści Diablero F. G. Haghenbecka (inspiracja). Książka wydana po polsku, w tłumaczeniu Tomasza Pindla, przez wydawnictwo Rebis (20018).

Moja ocena: polecam, jeśli ktoś lubi mroczne klimaty, krwawą jatkę, i gęsto ścielące się trupy demoniczne lub ludzkie.

Scena z serialu Tidelands, grupa osób z osady pół-ludzi, pół-syren oczekująca na plaży na nadejście syren.

Tidelands

Cal McTeer wraca do rodzinnego miasteczka po spędzeniu 10 lat w więzieniu, do którego trafiła jako nastolatka w wyniku intryg matki. Tajemnicze morderstwo odsłania przed nią świat, którego nie podejrzewała – istnienia pół-ludzi pół-syren zwanych Tidelanders, zamieszkujących komunę, oraz poznania prawdziwej profesji rodzinnej – szmuglerki.

Rodzaj: urban fantasy

Kraj: Australia

Liczba sezonów i odcinków: 1, 8 odcinków.

Moja opinia: polecam, jeśli ktoś ma ochotę się zresetować i nie przeszkadza duża ilość seksu na ekranie. A także trochę trupów. Piękne widoki (nie tylko natury), ciekawa mitologia syren, dosyć zwięzła fabuła, i Tidelanders nie przejmujący się seksualnością, przemawiają na korzyść serialu.

Wybrany

Turecki plakat reklamujący serial The Protector pokazujący głównego bohatera, Hakana, z magicznym sztyletem w ręku na tle Istambułu i Hagii Sofii.

The Protector

Od dawien dawna Nieśmiertelni (kiedyś siedmioro, teraz został tylko jeden) chcą zniszczyć świat (poczynając od Stambułu). Na straży bezpieczeństwa świata stoi od wieków ród Protektorów, wspierany przez zakon Lojalnych. W walce z Nieśmiertelnymi pomogą ostatniemu Protektorowi, młodemu i nieświadomemu niczego Hakanowi, magiczna koszula, sztylet i pierścień.

Rodzaj: urban fantasy

Kraj: Turcja

Liczba sezonów i odcinków: 2 sezony, łącznie 18 odcinków. (2 sezon niedawno wyszedł).

Na podstawie: mini-serii Karakalem autorstwa N. İpek Gökdela. Książki nie ma po polsku.

Moja ocena: polecam! Niby wykorzystuje popularne motywy, ale robi to naprawdę ciekawie i wplątuje w to historię Turcji, Europy oraz współczesną kulturę. Ponoć oddaje też koloryt Istambułu.

Podróże w czasie

Scena z serialu My Only Love Song pokazująca osoby z VI w. i współczesny busik.

My Only Love Song

Rozkapryszona aktorka, grająca główną rolę w serialu historycznym, opowiadającym historię miłosną księżniczki i mężczyzny z gminu, przenosi się do tamtych czasów.

Rodzaj: historyczne + elementy fantasy

Kraj: Korea Południowa

Liczba sezonów i odcinków: 1, 20 odcinków.

Moja ocena: polecam, jeśli chcesz coś lekkiego (komicznego) na odmóżdżenie, z oczywistym wątkiem romantycznym. Historia i kultura Korei (nie tylko z VI w. n.e.) gratis.

Scena z serialu Dark, grupa nastoletnich bohaterów wędruje po ciemnym lesie oświetlając sobie drogę latarkami.

Dark

Gdy w 2019 ginie nastolatek, niewiele osób doszukuje się podobieństwa do równie tajemniczego nagłego zniknięcia sprzed 33 laty. A pewnego staruszka mówiącego o tym, ignorują niczym legendarną Kasandrę…

Rodzaj: science fiction

Kraj: Niemcy

Liczba sezonów i odcinków: 1 sezon, 10 odcinków. 2 sezon będzie miał premierę 21 czerwca 2019.

Moja ocena: nie mam zdania. Trudno mi się przekonać do niego i obejrzeć całość.

Ocena uczestników spotkania: polecają, jeśli lubi się mroczne historie, w których brakuje humoru.

Postacie z serialu Continuum.

Continuum

Grupa anty-kapitalistycznych terrorystów Liber8 z 2077 r. cofa się do Vancouver w roku 2012, by zniszczyć rodzące się podwaliny rządów korporacji na świecie. Razem z nimi przenosi się policjantka z przyszłości, która próbuje ich powstrzymać korzystając z pomocy współczesnej policji i młodego – w przyszłości największego – geniusza-wynalazcy.

Rodzaj: cyberpunk

Kraj: Kanada

Liczba sezonów i odcinków: 4, łącznie 42 odcinki.

Moja ocena: polecam. Zgubiłem się gdzieś w intrygach pod koniec 3 czy na początku 4 sezonu (ale oglądałem gdy chorowałem), ale fabuła jest dosyć ciekawa.

Postapokalipsa

Scena z serialu The Rain pokazująca grupę nastolatków podróżującą po postapokaliptycznej Danii.

The Rain

Deszcz zabija ludzi. Przeżywają ci, którzy tak jak dwójka głównych bohaterów, dali radę gdzieś się schować. Oni przeżyli, bo ojciec – naukowiec – zawiózł ich do specjalnie wyposażonego i nowoczesnego bunkru. Przeżyli tam kilka lat, gdy kończą im się zapasy wychodzą na powierzchnię w poszukiwaniu ojca.

Rodzaj: science fiction

Kraj: Dania

Liczba sezonów i odcinków: 1, 10 odcinków. Premiera 2. sezonu 17 maja.

Moja opinia: jeśli musisz. Pierwszy sezon był bardzo przewidywalny, kliszowaty, i bezsensowny. Wcale nie jestem przekonany, że warto będzie obejrzeć sezon 2.

Na co czekać na Netfliksie?

Mama K’s Team 4

Grupa superbohaterek-uczennic, szkolonych przez byłą szpieg, walczy z przestępczością w Lusace przyszłości (Zambia).

Pierwszy afrykański serial dla dzieci w ofercie Netfliksa pojawi się w tym roku. Dokładnej daty wciąż brak.

Jak szukać seriali fantastycznych ze świata na Netfliksie?

  • Po kategorii
  • Pokaż podobne
  • Rekomendacje Netfliksa
  • Blogi i media społecznościowe

Wyszukiwanie po kategorii może być dosyć kłopotliwe – nie wszystkie tytuły (nawet spośród tych wyżej wymienionych), znajdą się w kategorii fantastyki. Dodatkowe wyszukiwanie pokaż podobne (w szczegółach serialu) nie jest dostępme dla wszystkich serialów. Stworzyłem osobne konto tylko na fantastykę świata, a i tak rekomendacje Netfliksa dla mnie w dużej mierze bazują na serialach z USA. Ale czasem to coś daje, więc warto.

Jeśli chodzi o blogi i media społecznościowe, trudno jest czasem coś znaleźć. Sporo tytułów fantastyki ze świata dostępnych jest na Netfliksie, ale niekoniecznie w Polsce. Inne kraje europejskie niestety mają fory. Trzeba wyszukiwać na zasadzie “najlepsze seriale nieanglojęzyczne” w polskim internecie. Można oczywiście też skorzystać z podpowiedzi i poszukać na moim blogu wpisów oznaczonych Netflix. Opisuję tam filmy i seriale (nie tylko fantastyczne) dostępne na polskojęzycznym Netfliksie. Listę fantastyki z całego świata, znajdziesz w liście Fantastycznego świata, spisie mojego projektu poznania szeroko rozumianej fantastyki ze 196 krajów i rejonów świata.

Czy Netflix to okno na świat fantastyczny?

Z jednej strony Netflix pomaga polskiemu widzowi sięgnąć po trudno (w inny sposób) dostępne serie. Z drugiej strony ogólna statystyka seriali fantastycznych ze świata wypada dużo gorzej niż ta z 2019 roku. Część seriali pozwala poznać kulturę innych krajów, ale częściej są to po prostu trochę zegzotycyzowane seriale oparte na znanych schematach. Część ma niewiele do zaoferowania, część – całkiem sporo (niekoniecznie chodzi tylko o ww. seriale) np. inne spojrzenie na znane motywy.

Tytuły starałem się z jednej strony wybrać w miarę świeże, z drugiej strony – przekrojowo dla kraju lub rodzaju. Widać wyraźnie tendencję do nadprodukcji (zwłaszcza tych określonych jako “Netflix Originals”) urban fantasy, które jest dosyć łatwe do realizacji. Dark i The Rain nie są fantasy, ale nadal są urban – osadzone w miejskiej rzeczywistości, mniej lub bardziej przerobionej. O wiele większe jest zróżnicowanie w przypadku anime (seriali animowanych), o których mógłbym wiele pisać. Jest ich trochę na Netfliksie, ale nie jest to powalający wybór.

Czy Netlflix może być oknem na świat? To zależy od osoby… Chętnie poznam Twoje zdanie. A może znasz któryś z tych serialów? Możesz polecić lub odradzić coś?