Doctor Who: Shada recenzja słuchowiska

Doctor Who: Shada recenzja słuchowiska

25.12.2018 2 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Jako fan Doktora Who oraz pisarza Douglasa Adamsa trudno mi było przejść obok słuchowiska z zaginioną historią z klasycznego Doktora Who. Ale pozwól, że zacznę od początku i wytłumaczę najpierw kilka rzeczy zanim przejdę do recenzji słuchowiska Doctor Who: Shada. Jeśli znasz Doktora, przeskocz następną sekcję.

Doctor Who

Doctor Who (po polsku tłumaczone na Doktor Who) to klasyka brytyjskiej fantastyki. To licząca sobie ponad 50 lat historii przede wszystkim serialów telewizyjnych BBC, filmów, książek. Głównym bohaterem jest Doktor (oryg. The Doctor), kosmita z planety Gallifrey, który podczas swoich przygód ratuje (lub niszczy) różne cywilizacje z różnych czasów i przestrzeni wszechświata. Zazwyczaj w przygodach Doktora towarzyszą mu różni ludzcy kompani. Doktor podróżuje statkiem kosmicznym TARDIS w czasie i przestrzeni po całym wszechświecie i poza nim. TARDIS Doktora kiedyś potrafiła zmieniać swój wygląd zewnętrzny, żeby nie odstawać od otoczenia w którym się pojawiła, ale dawno temu jej kamuflaż się uszkodził i wygląda teraz jak niebieska policyjna budka.

Doktor jest dosyć zabójczym MacGyverem, z opresji wychodzi bez użycia broni, ale potrafi za sobą zostawić pełno trupów (co mu wypominają jego wrogowie). Towarzysze Doktora są dosyć zróżnicowani, ale zwłaszcza w nowej wersji często są to silne kobiety “z sąsiedztwa”. Nie wszystkie od razu go lubią, niektóre nawet po wielu wspólnych wyprawach potrafią go opieprzyć. Czasem same są ratowane, a czasem ratują nie tylko Doktora ale i cały wszechświat. Czasem Doktor poznaje też ich rodziny, które nie są zachwycone tym jak naraża ich bliskich.

13 Doktor z towarzyszami

Cechą szczególną Doktora, i innych Władców Czasu (oryg. Time Lords) są regeneracje i zdolność do długiego życia po kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat. Jeśli Władca Czasu znajduje się w stanie agonalnym, może zregenerować się w nowe ciało uzyskując nową osobowość. Do tej pory było 13 Doktorów (plus postać specjalna Wojennego Doktora), wliczając w to najnowszą Doktor (2018), graną przez Jodie Whittaker.

Doktor Who obsada aktorów tytułowej postaci

Czasowo Doktora Who można podzielić na 2 okresy: klasyczny (od 1963 r. do 1989 r., 26 sezonów, 8 Doktorów) i nowy (od 2005 r., 5 Doktorów, na razie 11 sezonów). Najprościej obejrzeć nowego Doktora, często na którymś z polskich kanałów BBC jest emitowana całość od odcinków nowych serii.

Odniesienia do niebieskiej budki i Doktora są częścią popkultury brytyjskiej ale też i światowej. W jęyku potocznym funkcjonuje również określenie koloru “TARDIS blue”, które zazwyczaj określa pewien odcień ciemnego niebieskiego. Sam kolor zmieniał się przez lata, ale nie przeszkadza to w tworzeniu coraz kolejnych akcesoriów czy gadżetów. 😉

TARDIS statek kosmiczny Doktora w historii serii

Serial z założenia jest familijny, choć niektóre momenty mogą być straszne dla dzieci, więc zachęcam do wspólnego oglądania. Doktor w swoich podróżach udaje się w różne historyczne momenty, np. Pompeje przed wybuchem wulkanu, misja Apollo 11 przed startem, spotyka znane postacie jak Agatha Christie, królowa Wiktoria. Podejście do historii czy znanych osób jest na luzie a czasem bardzo nieprawdopodobne (królowa Wiktoria!), ale może stanowić też świetny pretekst do rozmów o historii czy innych tematach, np. ekologii, kwestii społecznych.

Doctor Who: Shada

Shada to oryginalnie niewywemitowana końcówka klasycznego 17 sezonu Doktora Who (nadawana w latach 1979-1980). Oryginalnie miało być 6 25-minutowych odcinków. Nagrane w 2003 r. słuchowisko mniej więcej zachowuje ten format.

Doktor wraz z K-9 (psem-robotem) i Władczynią Czasu Romaną udają się do Cambridge w 1979 r. na wezwanie profesora Chronotisa. Profesor jest Władcą Czasu żyjącym jako wykładowca akademicki i zgubił książkę z Gallifrey The Worshipful and Ancient Law of Gallifrey (będącą ponadto Artefaktem), co może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Książkę mają jego studenci, którzy próbują zrozumieć jej niezwykłość, poczynając od tego z czego w ogóle jest zrobiona. Sprawy się komplikują, gdy profesor ginie w wyniku ekstrakcji jego umysłu przez szalonego naukowca zwanego Skagra.

Postać K-9 psa-robota z serialu Doktor Who

Fabuła słuchowiska jest wciągająca, pełna humoru, a także momentami zaskakująca. Jako bibliofila z miejsca mnie kupił pomysł “Książki Zagłady”. Historia jest zrozumiała dla osób nie znających w ogóle Doktora Who. A osoby, które znają tylko nowe serie poznają trochę lepiej rzeczywistość na Gallifrey. Wypowiedzi są wyraźne i zrozumiałe (standardy BBC!), ale znajomość angielskiego na poziomie B2 (certyfikat FCE) to absolutne minimum. Chociaż i tak do pełnego zrozumienia sytuacji przyda się angielski na poziomie zaawansowanym (C1/CAE).

The Doctor : “When I was on the river I heard the strange babble of inhuman voices, didn’t you, Romana?”

Professor Chronotis : “Oh, probably undergraduates talking to each other, I expect. I’m trying to have it banned.”

Poza słuchowiskiem z 2003 r. jest jeszcze wersja powieściowa (napisana przez Garetha Robertsa) , niewyemitowane epizody na VHS (lub w wersji DVD) oraz od 2017 r. pełna historia Shady w wersji animowanej.

Czy warto poznać historię Shady? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Mimo, że nie jestem w stanie zazwyczaj długo się skupić tylko na dialogach, nie nudziłem się i nie zasypiałem. Historia tak mnie wciągnęła. Za przyjemność przesłuchania tego słuchowiska dziękuję Alanowi, który pożyczył mi płyty. 🙂

Moja ocena: 8/10.

Dla kogo? Dla każdego, fana fantastyki, historii z humorem, fana klasyki, itd.

 

Znasz już Doktora Who czy jeszcze nie?

 

Doktor Who: Shada okładkaOryginalny tytuł: Doctor Who: Shada
Scenariusz: Douglas Adams
Reżyseria: Nicholas Pegg

Czas trwania: 63′ 43″ (dysk 1); 73′ 55″ (dysk 2)

Data wydania: grudzień 2003

ISBN: 1-84435-039-8