Tanzańska muzyka – teledyski

Tanzańska muzyka – teledyski

08.06.2022 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Tanzania i Zanzibar najczęściej kojarzą się z plażami, wakacjami i podróżami, zwłaszcza w czasie pandemii Covid-19, gdy nie było tam żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu. Inny popularny fakt, który zaistniał w polskich mediach to ten, że koronasceptyczny prezydent Tanzanii, John Magufuli, przekonujący świat, że pokonali koronowirusa, zmarł na covid.

Chcesz poznać kulturę Tanzanii i Zanzibaru? Nie ma łatwego dostępu do książek, filmów, seriali. Ale czytaj dalej, jeśli chcesz poznać (absolutnie subiektywnie wybraną) tanzańską muzykę i wykonawców.

Ali Kiba

Jednym z najbardziej popularnych, rozpoznawalnych i najczęściej nagradzanych piosenkarzy tanzańskich piosenkarzy jest Ali Kiba (Alikiba). Jest autorem wielu hitów takich jak Cinderella, Himself, Aje.

Zdjęcie w nagłówku wpisu przedstawia Alikibę na koncercie w ramach festiwalu Sauti za Busara, corocznego festiwalu muzyki afrykańskiej (copyright Masoud Khamis). Tegoroczny festiwal odbył się w lutym. W ciągu 4 dni i nocy wystąpiło 400 artystów i 40 grup.

Diamond Platnumz

Pochodzący z Tandale (rejon Dar es Salam) muzyk jest jedną z największych gwiazd muzyki bongo flava oraz biznesmenem (założycielem wytwórni WCB Wasafi etc.). Jako pierwszy artysta z Afryki osiągnął ponad miliard wyświetleń na YouTube.

Hijab DJ

Aisha Bakari znana także jako Hijab DJ to pierwsza (muzułmańska) DJka na Zanzibarze.

Hunter Blue

Hunter Blue jako piosenkarz i tancerz wykorzystuje sztukę by promować świadomość i akceptację osób LGBT+, mówić o dyskryminacji. Tanzania to jeden z krajów w którym stosunki jednopłciowe są nielegalne i zagrożone karą więzienia.

Khadija Kopa

Urodzona na Zanzibarze gwiazda muzyki taarab, oraz matka kolejnej gwiazdy tanzańskiej muzyki – Zuchu.

Lady Jaydee

Kolejna weteranka tanzańskiej sceny muzycznej, Lady Jaydee, zadebiutowała w 2000 r. To jedna z pierwszych piosenkarek R&B wykonujących utwory w swahili.

Jedna z książek widocznych w teledysku to Photographic Journey – 50 Years of United Republic of Tanzania, album z 2015 r.

Mwasiti

Urodzona w Dar es Salaam, Mwasiti jest piosenkarką i tekściarką Afropop, bongo flava i zouk. Zadebiutowała w 2006 r. Ostatni album (singiel) No Stress wyszedł w październiku 2021.

Teledysk do piosenki Kilometa Ziro (z albumu Black Butterfly) kręcony był na Zanzibarze.

Rayvanny

Najbardziej znana piosenka Rayvanny’ego to Kwetu, debiutancka piosenka z 2016 r. Jeden z artystów spod szyldu wytwórni WCB Wasafi należącej do Diamond Platnumz.

Turunesh

Turunesh muzyczne inspiracje czerpie z taarab i unyago (muzyka związana z rytuałami wkroczenia dziewczyń w świat dorosłości czy małżeństwa), i swoimi piosenkami kształtuje świat seks-pozytywny, wspierający dziewczyny. Więcej o twórczości Turunesh do przeczytania w anglojęzycznym wywiadzie.

Zuchu

Pierwsza wschodnioafrykańska piosenkarka, która w tydzień zdobyła 100 tysięcy subskrybentów na YouTube oraz później milion subskrybentów (w ciągu roku).

Udanej zabawy przy tanzańskiej muzyce!