Szczęśliwego nowego roku!

Szczęśliwego nowego roku!

14.01.2018 0 przez multikulturalny
Czas czytania: < 1 min.

Szczęśliwego nowego roku!

Ale w zasadzie którego…? Różne religie, różne nacje witają nowy rok w innym terminie. Przeczytaj też o innych świętach religijnych, opisanych w Święta religijne 2018 w Polsce.

Szczęśliwego nowego roku!

Nowy rok zależy od kalendarza, którym posługują się zwyczajowo dane grupy ludzi (np. grupy religijne lub etniczne). Według kalendarza gregoriańskiego, którym posługujemy się w Europie od końca XVI w., Nowy Rok wypada 1 stycznia.  Według kalendarza juliańskiego, którym posługują się np. wierni prawosławni, nowy rok zaczyna sie 2 tygodnie później, czyli 14 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego.

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu. Tego dnia czczono Janusa, boga bram, drzwi i początków. Od imienia boga nazwano cały miesiąc np. w języku angielskim – January.

Z obchodami Nowego Roku są związane różne zwyczaje. Dla niektórych 1 stycznia to czas hucznej zabawy, dla innych – np. w Japonii, to czas spędzany z rodziną.

Poniżej niepełna i subiektywna lista obchodów Nowego Roku w Polsce i na świecie.

Nowy Rok 2019

  • 14 stycznia – nowy rok prawosławny.
  • 5 lutego – księżycowy nowy rok. Nie tylko związany z Chinami, ale zwyczajowy również w innych krajach Azji, np. Wietnamie, Korei, Tybecie.
  • 21 marca (równonoc wiosenna) – tzw. irański nowy rok, znany jako Nowruz (Nouruz, etc.). Od 2010 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Nowruz.
  • 19 – 21 kwietnia – buddyjski nowy rok (w zależności od kraju i tradycji).
  • 31 sierpnia – nowy rok muzułmański. 1441 rok hidżry.
  • 30 września – 1 października – nowy rok żydowski 5780. Rosz ha-Szana.
  • po 22 grudnia (przesileniu zimowym i Szczodrych Godach) – rodzimowierczy nowy rok, gdy przybywa słońca.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o obchodach noworocznych, dobrym początkiem jest np. fanpage Nocy Świątyń, który przez cały rok promuje wiedzę o różnych religiach.

Szczęśliwego nowego roku!