Poznaję świat podsumowanie 2019/2020

Poznaję świat podsumowanie 2019/2020

24.09.2020 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 4 min.

Poznaję świat to projekt, w którym sięgam po twórczość lokalnych autorów opowiadających o swoich krajach. Poezja, książki, komiksy, filmy, seriale – rodzaj nie zna granic.

Poniżej lista historii poznanych między sierpniem 2019 a końcem lipca 2020.

Afryka

Burkina Faso

Pada w Ouadze to krótkometrażowy film obejrzany w ramach Afrykamery. Alpha chce wyjechać do Francji, do swojej francuskiej dziewczyny. Czy poznanie Leili zmieni jego plany odnośnie wyjazdu z Burkina Faso? Ciekawy film, polecam w miarę możliwości.

Egipt

 • Brwi – film krótkometrażowy obejrzany na Afrykamerze. Aisha marzy o odmianie swojego losu i depilacji brwi, na punkcie których ma kompleksy. To jednak dozwolone jest tylko dla mężatek… Czy sprzeciwi się temu prawu? Polecam, to warto obejrzeć.
 • Friendly Fire – Alaa Al Aswany, antologia opowiadań. Polecam.

Eswatini

 • Liyana, film dokumentalny, którego centralnymi bohaterami i scenarzystami są dzieciaki z sierocińca w Eswatini. To trzeba obejrzeć.

Ghana

Jak pomagać Afrykanom to film, który każdy marzący o zagranicznym wolontariacie, musi obejrzeć. Historia dwóch osób, które wspierają lokalne społeczności w Ghanie oraz mogą być przykładami jak robić to odpowiednio. Obejrzane na Afrykamerze.

Kenia

Odmieniec (Misfit) porusza problematykę albinizmu, odrzucenia zarówno wśród białych jak i czarnych. Warto obejrzeć, polecam.

Nigeria

Czcigodny kacyk Nanga – Chinua Achebe, powieść o polityce, władzy, i miłości. Dobra lektura na jesienny (lub po prostu wolny) wieczór.

RPA

Fabuła 8 osadzona jest w 1977 r. na południowoafrykańskim odludziu. Rodzina, która dziedziczy dom i wprowadza się do niego, staje się częścią konfliktu między Lazarusem, pracującym przy domu, a lokalną społecznością. Polecam.

Senegal

Miejsce w samolocie to komediowy film krótkometrażowy o wyścigu mieszkańców pewnej wioski do samolotu, który bez żadnych formalności zabierze ich do USA.

Sudan

Filmy obejrzane na festiwalu Afrykamera 2019.

 • aKasha – film, na który duży wpływ miała lokalna społeczność grająca w nim role. Adnan, uznawany za bohatera wojennego, od miesięcy unika powrotu do służby wojskowej. Przez liczne historie miłosne i miłość do swego karabinu AK47 wplątuje się w kolejne zabawne i zaskakujące sytuacje, które przeżywa wspólnie ze swym towarzyszem, pacyfistą Absim. Można obejrzeć.
 • Pogawędki o drzewach to zbrodnia – film dokumentalny o upadku sudańskiej kinematografii. Głównymi bohaterami są reżyserzy, którzy w latach 70. i 80. odnosili sukcesy. Teraz próbują sami odrestaurować niedziałające kino pod Chartumem. Warto obejrzeć.

Tunezja

Spójrz na mnie to historia mężczyzny, który bierze odpowiedzialność za porzuconego przed latami autystycznego syna. Jak to się przełoży na jego ułożone za granicą życie? Polecam!

Ameryka Północna

Kanada

 • The Unquiet Dead, Ausma Zehanat Khan. Pierwszy tom serii detektywistycznej o Rachel Getty i Esie Khattak, dwójce policjantów z Toronto zajmujących się delikatnymi sprawami. Zdecydowanie warto po to sięgnąć!

USA

Ostre cięcie to książkowa wersja historii z serialu Criminal Minds (Zabójcze umysły). Dla fanów.

Australia i Oceania

Australia

The Interrogation of Ashala Wolf to pierwsza część młodzieżowej dystopijnej trylogii The Tribe osadzonej w Australii. Osoby ze zdolnościami paranormalnymi albo są prześladowane albo wciągane w system i stają się prześladowcami. Ashala jest przywódczynią Plemienia, które ukrywa się w Firstwood. Została złapana, a jej prześladowcy chcą poznać ich sekrety. Bardzo przyjemnie się czytało, polecam.

Azja

Arabia Saudyjska

 • Justice, serial prawniczy. Główna bohaterka ma misję, chce pomagać innym. Tak, serial jest przerysowany i propagandowy, ale seriale z USA też takie są. Justice jest oparte na prawdziwych sprawach rozpatrywanych w saudyjskich sądach, więc chociażby z tego względu warto go obejrzeć. Polecam, do zobaczenia na Netfliksie.
 • Saudyjka za kierownicą, Manal asz-Szarif. Wspomnienia Saudyjki aresztowanej za prowadzenie samochodu i jej działań na rzecz zmiany tej sytuacji. Fascynująca lektura będąca też zapisem dojrzewania autorki do wyjścia poza to co znała i czego była uczona w szkole, w domu. Warto przeczytać. Polecam!

Korea Południowa

 • Znajomy świat, Hwang Sok-yong. Powieść, której akcja toczy się głównie na wysypisku śmieci. Już polecałem, ale dalej będę polecać.
 • A Korean Odyssey, koreański serial (romans i urban fantasy) wykorzystujący historie i motywy chińskiej klasyki Wędrówki na Zachód. Polecam, zwłaszcza osobom, które chcą obejrzeć historię z silną główną bohaterką.
 • Ghost Wife to romantyczno-szkolne urban fantasy. Główna bohaterka zostaje żoną… ducha. A w zasadzie to demona, jednego z potężniejszych. Co naraża ją na niebezpieczeństwo. Ale jak się wkrótce okazuje nie jest jedyną taką żoną.

Europa

Łotwa

Sun Stroke in the Dark, Mara Zalite, antologia poezji. Urzekła mnie jej poezja, więc jeśli tylko trafisz na jakieś jej wiersze – polecam.

It’s a good lesson for me
not to scramble after stars,
not to be overwhelmed by the vastness of heaven
but
to learn more of loving
more of blood, flesh and clay.

A star is simply and only
far.

Astronomy – A Lesson About Stars, wiersz Mary Zalite.

Malta

Far From Home, Kirsten Spiteri, powieść fantastyczna dla młodzieży.

Polska

 • Dzikuski to pierwszy tom serii o Idze i Oldze, dziewczynach ze zdolnościami paranormalnymi, którym zagraża złowrogi Brat Jan. Polecam.
 • Mieszko. Dziedzictwo to pierwszy tom serii historycznej o życiu Mieszka. Nieco wymieszany z magią. Polecam, świetnie się czytało – a przede wszystkim ta grafika.

Włochy

Stories From the City of God – Pier Paolo Passolini. Reportaże i fikcja osadzone w Rzymie sprzed pół wieku. Książka na pewno świetna dla osób zainteresowanych Włochami i Rzymem. Rzym jest centrum historii Passoliniego, pisanych dla ówczesnych, lokalnych czytelników, więc dla mnie sporo rzeczy było nieprzystępnych. Wspomniane wyżej “Friendly Fire” było bardziej uniwersalne i przystępne. Wątki LGBT.

Podsumowanie roku

Dzięki Afrykamerze udało mi się sięgnąć po sporo twórczości afrykańskiej z kontynentu. Były też filmy osób z disapory, ale tych zazwyczaj nie wliczam. Nie znaczy, że gorsze czy złe, ale chcę sięgać po treści, które są najczęściej pomijane.

Filmy czy seriale najłatwiej dostać. Nie wątpię jednak, ze w miarę możliwości będę sięgał po książki i komiksy z różnych krajów. To co widać wyraźnie, to też spora ilość tytułów fantastycznych osadzonych w krajach pochodzenia twórców – dla mnie tym lepiej. W ten sposób mogę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. I fantastyka też mi się nie znudzi. Jeśli nie lubisz fantastyki, spróbuj sięgnąć po tę lokalną – nawet jeśli wykorzystują znane motywy, nie jest to zwykła kopia.

Możesz mi polecić coś do czytania, jakąś literaturę ze świata wydaną ostatnio po polsku?