Miesiąc Dumy LGBT+

Miesiąc Dumy LGBT+

01.06.2019 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Na pamiątkę buntu Stonewall, który zapoczątkował walkę o prawa osób LGBT+ w USA czerwiec został Miesiącem Dumy LGBT+. Na całym świecie w czerwcu odbywają się różne wydarzenia (np. parady) upamiętniające osoby LGBT+, które dokładnie 50 lat temu zaczęły walkę o emancypację i równe prawa osób nieheteronormatywnych. Najstarsza polska parada, Parada Równości w Warszawie (od 2001) również odbywa się w czerwcu by upamiętnić bunt w Stonewall.

Osoby LGBT+, Queer czy GSM?

Skrót LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe) używany na określenie osób nie wpisujących się w dominujący model heteroseksualny i cispłciowych stereotypowych podziałów kobiecy/męski (czyli heteronormatywność) nie był/nie jest niezmienny. Rozrastał się w miarę emancypacji kolejnych grup osób nieheteronormatywnych i lepszego rozumienia ludzkiej seksualności i tożsamości. Te inne grupy osób mieszczą się pod znakiem “+” w skrócie LGBT+ stosowanym dla wygody by nie tworzyć długich skrótowców takich jak LGBTQIAPK (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer, interpłciowe, aseksualne, panseksualne, kink).

Czasem na określenie osób nieheteronormatywnych stosowane są inne terminy, jak queer (które początkowo było, a dla niektórych wciąż jest, obraźliwe) czy GSM (gender and sexual minorities, mniejszości płciowe i seksualne). W medycynie stosowane są też czasem określenia KSK (kobiety sypiające z kobietami) i MSM (mężczyźni sypiający z mężczyznami) bo wybór partnera seksualnego nie musi przekładać się na orientację seksualną. Pewnie z czasem pojawią się też inne terminy.

Miesiąc Dumy LGBT+

Czemu “Miesiąc Dumy”? Co wspólnego z dumą ma orientacja czy tożsamość płciowa? Nic. Ale jesteśmy dumni z naszych aktywistów walczących przed nami o prawa człowieka (nie tylko dotyczących osób LGBT+), jesteśmy dumni i idziemy z podniesionym czołem, pokazując, że nie ważne jak druga strona będzie nas gnoić, my tu wciąż jesteśmy. Możemy być dumni z siebie, z kolejnego przeżytego dnia, nieważne czy żyjemy jawnie (narażając się na przemoc) czy staramy się nie wychylać (i tak narażając się na przemoc).

Mamy rok 2019, osoby LGBT+ w Polsce (czyli ja, moi przyjaciele, znajomi i inni) wciąż nie mamy równych praw. Nie możemy decydować o swoim życiu, z różnych stron wylewa się na nas hejt, a rząd i policja nie przejmują się atakami na nas. O sytuacji osób LGBT+ w Polsce pisałem we wpisie z okazji Międzynarodowego Dnia Homofobii, Bifobii, Interfobii i Transfobii.

Na przekór wszystkim tym, którzy chcieliby nas wymazać, codziennie w czerwcu na blogu lub na jednym z kanałów social media (Facebook, Twitter, Instagram) pojawią się wpisy dotyczące tytułów/postaci/osób LGBT+. Oczywiście to temat, który jest dla mnie ważny niezależnie od dat, więc tak czy inaczej byłby obecny. Ale i wpisy nie związane z tematyką LGBT+ będą się pojawiać na blogu. Mam parę zaległych recenzji, parę innych wpisów w planach. Będzie się działo.

Zachęcam do śledzenia, komentowania i udostępnienia. A także do wyjścia na marsz/paradę równości w Warszawie lub innym mieście oraz do zaangażowania się po stronie osób nieheteronormatywnych. Potrzebujemy wsparcia. Potrzebujemy osób stojących za nami murem, którzy nie przemilczą tych fal hejtu czy kłamstw rozpowszechnianych przez przemocowców z grupy “jedynej słusznej drogi”. Potrzebujemy wsparcia by rozliczać polityków z nicnierobienia i bagatelizowania przemocy jaka nas spotyka.