Japońskie bestsellery 2015/2016

Konbini Ningen Sayaka Murata
Czas czytania: 2 min.

Ciekawi cię co czytają w innych krajach? Może w Japonii? Wciąż siedzę zakopany w Japonii przygotowując się do swojej prelekcji w ten czwartek.

Poniżej znajdą się 3 tytuły, które najlepiej sprzedały się w Japonii w roku 2015, w lipcu 2016 i w ostatnim tygodniu sierpnia 2016.

TOP 2015

Hibana Naoki MatayoshiTytuł: 火花 (Hibana, polskie: Iskra)
Autor: Naoki Matayoshi
Data wydania: marzec 2015
ISBN: 9784163902302

O dwójce komików manzai (duety komediowe), niezbyt znanym – Tokunadze i geniuszu, Kamiyi. Tokunaga prosi Kamiyę o zostanie jego mentorem, na co ten przystaje pod warunkiem, że uczeń napisze jego biografię.

Manzai to skecz komediowy, który ma historię sięgającą okresu Heian (794-1185). W skeczach występują dwaj komicy nazywani tsukkomi i boke. Przedstawiają proste scenki (dialogi) opierające się na jakimś nieporozumieniu lub grze słów i o slapstickowym finale, w których boke ośmiesza się, mówiąc coś niemądrego, a tsukkomi go koryguje, uderzając zazwyczaj jakimś rekwizytem (np. wachlarzem) w głowę.

Książka sprzedała się w ponad 2,5 miliona egzemplarzy. Powieść Hibana została uhonorowana Nagrodą im. Akutagawy, najbardziej prestiżową japońską nagrodą dla nowych i obiecujących autorów.  Netflix stworzył 10 odcinkowy serial na podstawie powieści – Hibana (Spark).

 

TOP 07.2016

Rikuou by Jun IkeidoTytuł: 陸王 (Rikuou)
Autor: Jun Ikeido
Data wydania: lipiec 2016
ISBN: 9784087716191

Zła kondycja finansowa sklepu wytwarzającego od ponad stu lat tabi (japońskie skarpety z jednym palcem) skłania właściciela do zajęcia się produkcją butów do biegania.

Jun Ikeido jest dobrze znanym pisarzem w Japonii. Wiele jego powieści zostało zaadaptowanych na seriale. Częstym wątkiem w jego powieściach jest bohater pokonujący trudne sytuacje dzięki swojemu przekonaniu i ciężkiej pracy.

Poniżej trailer do zeszłorocznego serialu Hanazawa Naoki, opowiadającego o bankierach.

TOP 31.08.16

Konbini Ningen Sayaka MurataTytuł: コンビ二人間 (Konbini ningen, polskie: Ludzie z konbini)
Autor: Sayaka Murata
Data wydania: lipiec 2016
ISBN: 9784163906188

Główna bohaterka, Keiko Furukura, od zawsze z łatką “dziwaczka” zatrudnia się w sklepie konbini (odpowiednik sklepów typu Żabka), żeby nauczyć się “być normalnym człowiekiem” kopiując innych.

Czyżby sen o Kopciuszku w wersji japońskiej? 36-letnia pracownica na pół etatu w konbini dostała Nagrodę im. Akutagawy (i milion jenów czyli jakieś 38 tysięcy złotych) za  powieść o pracownikach i klientach tego rodzaju sklepów. I nie ma zamiaru rezygnować z pracy. Właśnie zachowuję się tak samo jak japońskie media, które bardziej zwracają uwagę na pracę pisarki niż na jej książkę.  😉 Mam nadzieję, że powieść o konbini doczeka się filmu albo serialu.

Ale to nie pierwsze dzieło i nie pierwsza nagroda literacka pisarki. W 2003 r. zadebiutowała opowiadaniem 授乳 (Junyuu) – po polsku Karmienie piersią.  W 2013 r. dostała Nagrodę im. Yukio Mishimy za powieść o gimnazjalistach, kompleksach niższości i budzącej się seksualności.

 

Co sądzisz o tych książkach? Brzmią interesująco? Pomijając kwestie tłumaczenia… 

4 thoughts on “Japońskie bestsellery 2015/2016

  1. Bardzo ciekawe zestawienia, jeśli będą pojawiać się regularnie na pewno tu jeszcze wpadnę. Pozdrawiam i życzę powodzenia w blogowaniu! 🙂

    1. Dzięki. Najbliższe planuję dopiero w grudniu, miesięczne może od przyszłego roku. Jak czas pozwoli. Tymczasem zachęcam do lektury innych japońskich wpisów. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *