Fantastyczny świat – roczne podsumowanie 2019/2020

Fantastyczny świat – roczne podsumowanie 2019/2020

20.08.2020 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 6 min.

Fantastyczny świat to mój autorski projekt, rozpoczęty w sierpniu 2016 r. To mój plan by poznać fantastykę z prawie 200 krajów i rejonów świata.

Co roku robię podsumowania (jak to), gdzie omawiam niezrecenzowane historie. Ale też jest strona Fantastyczny świat wraz z listą jakie historie z jakich krajów i rejonów przeczytałem lub obejrzałem.

Afryka

Niger

Meshed z antologii World Science Fiction #1 to historia młodego koszykarza, imigranta z Senegalu, który jest rekrutowany przez marketingowców z Nike. Częścią marketingu jest wszczep, który pokazuje m.in. widok z oczu sportowca. Warto przeczytać.

Nigeria

Guardian of the Gods opowiada historię akolitki, która jako jedyna w świątyni nie słyszy głosu Bogów, co uniemożliwia jej zostanie kapłanką. Pewnej nocy wymyka się ze świątyni i spotyka griotów, bardów, z którymi nie powinna rozmawiać. Opowiadają jej o upadku i śmierci Bogów. Świetnie, naprawdę warto przeczytać. Dostępne w magazynie Fiyah nr 14.

RPA

8 to horror oparty na lokalnych wierzeniach południowoafrykańskich. Centralną postacią jest w nim Wędrowiec. Dom na odludziu, konflikt z lokalną społecznością… Film wciąga.

Ameryka Południowa

Kolumbia

Siempre Bruja (Always a Witch) nabiera rozpędu w drugim sezonie i wciąga. Historia kolumbijskiej czarownicy podróżującej między dwoma rzeczywistościami, które dzieli 300 lat. Porządne urban fantasy z walką czarnoksięską i podróżami w czasie z silnym feministycznym wydźwiękiem. LGBT+ (jeden z bohaterów).

Ameryka Północna

Kanada

Wszystkie opowiadania pochodzą z antologii Glass and Gardens: Solarpunk Summers.

 • The Call of the Wold to historia starszej kobiety, która ucieka przed dawnym życiem podróżując po kraju i nie zatrzymując się nigdzie zbyt długo. Do momentu gdy zatrzymuje się w pewnej komunie.
 • Camping with City Boy to czasem zabawna czasem straszna historia wspólnej wyprawy za miasto traperki i miejskiego chłopaka. Polecam.
 • New Siberia to historia nagini i ludzkiej kobiety naprawiających kolektory słoneczne na pustyni, kiedy zastaje je burza. LGBT+
 • Grover: Case #C09 920, ‘The Most Dangerous Blend to historia detektywistyczna w świecie przyszłości. Zaniedbanie ze skutkiem śmiertelnym czy zaplanowane morderstwo? Polecam.

Meksyk

Diablero to zarówno powieść jak i serial – obie wersje dostępne w Polsce. O jednej i drugiej pisałem w recenzji Diablero. Jeśli nie boisz się krwi, flaków i śmierci na ekranie – polecam serial. Jeśli interesują cię bardziej początki (oraz sporo wiedzy demonologicznej Zachodu) sięgnij po książkę. Wątki z postaciami LGBT+ od drugiego sezonu.

USA

Opowiadania

Wszystkie opowiadania pochodzą z antologii Glass and Gardens: Solarpunk Summers.

 • Caught Root Julii K. Patt to historia skoncentrowana wokół prób współpracy dwóch całkiem różnych grup naukowców.
 • Riot of the Wind and Sun to nazwa zespołu, który jeździ po Australii dając koncerty w różnych miastach. Główne bohaterki mieszkające w podziemnym mieście Coober Pedy, którego nie ma na mapach, więc biorą sprawy w swoje ręce. Polecam.
 • Fyrewall rozgrywa się w futurystycznej Kalifornii, gdy ludzie nauczyli się chronić przed niszczycielskim działaniem słońca i wzniecanymi przez nie pożarami. Spokoju miasta chroni specjalna kopuła, która właśnie zaczyna pękać. Polecam.
 • Watch Out, Red Crusher! to historia dzieciaków i społeczności, w której wszyscy widzą kolory swojej osobowości. Czerwony jest agresywny i należy się go wystrzegać… Tak jak tego chłopaka, Irwina, ale może on nie jest taki zły…?
 • The Heavenly Dreams of Mechanical Trees przedstawia świat w którym prawdziwe drzewa już wymarły, a ich funkcje przejęły sztuczne drzewa, stworzone przez człowieka. Ailanthus ma świadomość, że czas jej eksploatacji zbliża się ku końcowi. Bita, zafascynowana prawdziwymi drzewami, chciała studiować botanikę… Ale potrzebna jest pomoc przy farmie sztucznych drzew.
 • Amber Waves to historia rolników ze stanu Kansas, USA, ich zmagań z przyrodą i pewną korporacją z okolicy.

Komiksy

Dostępne za darmo na Webtoons.

 • Rebirth to historia postapokaliptyczna, z zombie terroryzującymi miasta. I kilkoma osobami mającymi nadludzkie zdolności, które cofają się w czasie przed początek epidemii zombie. Polecam.
 • unOrdinary to szkolna historia pełna walk w świecie, w którym każdy ma jakieś supermoce. Każdy poza Johnem, szkolnym popychadłem. Silniejsi stanowią prawo i znęcają się nad słabszymi.

Australia i Oceania

Australia

The Interrogation of Ashala Wolf to pierwszy tom trylogii dystopijnej dla młodzieży i dorosłych. Trzysta lat po katastrofie, która zmieniła świat osoby z niezwykłymi zdolnościami są prześladowane i muszą się ukrywać. Ale są osoby, które się temu sprzeciwiają. Polecam, na razie przeczytałem tylko pierwszy tom, ale wciąga.

The Spider and the Stars to bardzo krzepiąca historia o realizacji swoich marzeń. Osadzona w solarpunkowym świecie. Polecam.

Azja

Filipiny

Komiks Mage & Demon Queen to bardzo RPGowy i komediowy webtoon z głównymi bohaterkami Malori (maginią) i Velverosą (królową demonów). Poszukiwacze przygód powinni polować na demony i zabijać je, ale Malori ma obsesję na punkcie zdobycia serca królowej Val. Polecam, zwłaszcza jak chce się coś lżejszego do pośmiania. LGBT+

Japonia

Anime

Wszystkie anime dostępne na Netflix.

 • 7Seeds to adaptacja klasyki japońskiej fantastyki pod tym samym tytułem. Przed apokalipsą pięć grup siedmiorga nastolatków (wraz z opiekunami) zostało zahibernowanych by odbudować japońskie społeczeństwo po kataklizmie. Przeżycie w świecie, który nie wygląda podobnie do znanego nie jest łatwe… Ile osób zginie zanim nauczą się żyć w nowym świecie? Polecam każdemu, ten tytuł warto znać choćby w wersji anime.
 • Cagaster of an Insect Cage przenosi w świat w którym ludzie muszą walczyć z gigantycznymi insektami o przetrwanie. Nie każdy może się z nimi mierzyć, czasem nawet wojsko jest bezbronne. Polecam.
 • HERO≠MASK to anime kryminalne osadzone w alternatywnym Londynie przyszłości. Morderstwa popełniane przez osoby, które dawno nie powinny żyć… Polecam.
 • Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Oprhans to anime z mechami (wielkimi robotami) sterowanymi przez ludzi (w tym dzieci-żołnierzy) w walce o wyzwolenie Marsa spod władzy Ziemi. Sporo walk ale i aktywizmu i polityki. Polecam.
 • Seven Deadly Sins to fantastyka bardziej przygodowa niż epicka, mimo że ratowanie świata też jest jednym z ważniejszych wątków. Siedem Grzechów Głównych to historia przestępców, których pewna księżniczka chce nająć do rozprawienia się z innymi przestępcami. Tylko jeśli się nudzisz i naprawdę chcesz coś niewymagającego myślenia.
 • Ultramarine Magmell to fantastyka przygodowa związana z eksploracją nowego groźnego kontynentu. Każdy odcinek to inny człowiek w opałach, którego trzeba uratować przed potworami. Polecam.

Korea Południowa

Książki

Znajomy świat to fantastyczna powieść o konsumpcjonizmie i wykluczeniach przez pryzmat osób żyjących i pracujących na wielkim wysypisku śmieci. Ale ludzie nie są jedynymi mieszkańcami wysypiska. Polecam każdemu, naprawdę świetna powieść.

Seriale

Wszystkie seriale dostępne na Netflix.

 • A Korean Odyssey, serial fantastyczny osadzony w Korei Południowej wykorzystujący postacie i motywy z chińskiej klasyki Wędrówka na Zachód. Polecam, jeśli ktoś ma ochotę na lekką historię fantastyczną pełną humoru.
 • My Holo Love – nie rozpoznająca twarzy dziewczyna zakochuje się w SI-hologramie (widocznym przez specjalne okulary), który wygląda tak jak jego twórca, ale ma inną osobowość. Czy jest szansa na miłość między dwojgiem ludzi? Jaka jest przyczyna tej ślepoty twarzy? Naciągane, ale lekka rozrywka. Można obejrzeć.
 • Posessed to mroczne kino kryminalno-paranormalne. Opętania (także przez cierpiącego na megalomanię ducha seryjnego mordercy), media i zagrożenie dla ludzi oraz świata. Mroczne, brutalne, rozdzierające serce śmierci bohaterów… Polecam, historia jest świetna, ale mrok pochłania.

Komiksy (webtoony)

Dostępne za darmo na Webtoons.

 • Ghost Wife – romantyczno-szkolna historia o pewnym demonie i jego ludzkiej żonie. Łatwe i przyjemne, można przeczytać.
 • Tower of God – dojście na szczyt wieży jest wielkim osiągnięciem. Ci, którzy tam dotrą, mogą liczyć na spełnienie swoich marzeń. Bam, znajda, udaje się do Wieży w pogoni za Rachel, która marzy o tym by móc oglądać gwiazdy. To już klasyka koreańskich webtoonów, zdecydowanie polecam.
 • The Gamer to historia Jihan Hana, zapalonego gracza, który pewnego dnia zaczyna widzieć levele i statusy otaczających go osób. Odkrywa społeczność, która żyje pośród ludzi, ale rządzi się innymi prawami.

Malezja

The Terracota Bride to historia trójki osób – bogatego męża i jego dwóch żon, z których jedna jest terakotową lalką obdarzoną świadomością i własną wolą. A wszystko to rozgrywa się w… chińskich zaświatach. Zdecydowanie, warto przeczytać. LGBT+ Dostępne w Google Books za ok. 10 zł.

A Field of Sapphire and Sunshine to solarpunkowa historia powrotu do domu dziewczyny, której matka chce by wyswatać ją z kolejną osobą. Co się wydarzy tym razem? LGBT+ Przeczytaj koniecznie w antologii Solarpunk Summers!

Turcja

The Protector to fantastyka akcji ze znanymi z tureckich seriali intryg i wątków miłosnych. Protektor, obrońca Stambułu i świata przed Nieśmiertelnymi, początkowo nie znał swojego przeznaczenia. Ma do dyspozycji magiczne artefakty umożliwiające mu walkę z pochodzącymi z innego świata Nieśmiertelnymi a w ostatnim sezonie podróżuje też między epokami. Sporo absurdów było pod koniec, ale jeśli chcesz i sporo walk i romansów, polecam. Nie uważam czasu za stracony.

Europa

Malta

Far From Home to historia Roba, który budzi się w nieznanym sobie miejscu (na współczesnej Malcie) bez pamięci o tym kim i skąd jest. Odstaje od ludzi wyglądem i umiejętnościami. Na szczęście poza osobami, które chcą go skrzywdzić znajduje też wspierającą rodzinę, która pomoże mu odkryć prawdę. Lekka (mimo tematu) lektura na jeden wieczór, warto przeczytać na poprawę humoru.

Polska

Mieszko. Dziedzictwo to pierwszy tom serii opowiadającej o księciu Mieszku i jego drodze do władzy. Komiks jest na pograniczu historycznej fikcji i fantastyki – jak to się potoczy w kolejnych tomach jeszcze nie wiadomo. Polecam, zwłaszcza fanom pięknych obrazów.

Dzikuski to komiks o młodych dziewczynach posiadających supermoce, które łączą siły w celu odkrycia, skąd wzięła się moc jednej z nich, aby następnie stoczyć walkę z przywódcą sekty superludzi. A wszystko osadzone w polskich realiach. Polecam, przyjemna lektura i wprowadzenie do serii.

Włochy

Solarpunk, nieposłuszeństwo i odzyskiwanie miasta dla zieleni to motywy opowiadania Midsummer Night’s Heist. Bardzo dobrze napisane opowiadanie, skłaniające do myślenia, z różnorodną grupą przyjaciół jako bohaterów. LGBT+ Polecam, do przeczytania w antologii Glass and Gardens: Solarpunk Summers.

Znasz którąś z tych pozycji lub planujesz obejrzeć? A może polecisz inną fantastykę ze świata?