Co robić by nie kupić dobrej książki na prezent?

Co robić by nie kupić dobrej książki na prezent?

22.12.2016 0 przez multikulturalny
Czas czytania: < 1 min.

Święta zbliżają się coraz szybciej. Sporo osób kupuje na ostatnią chwilę. Jako osoba, która zawodowo doradzała w sprawie zakupu książek mam kilka propozycji jak nie kupić dobrej książki na prezent.

  1. Wejdź do sklepu bez żadnego planu i celu.
  2. Pamiętaj, jesteś tam po to, żeby tylko się rozejrzeć. Na pewno jeśli książka jest wartościowa, wpadnie ci w oko podczas rozglądania się. Co z tego, że na małej powierzchni jest skupionych przynajmniej kilka tysięcy różnych tytułów? Na pewno jej nie przegapisz, nawet jak będzie stała naprzeciw ciebie.
  3. Unieś się honorem (“sam(a) sobie poradzę”) i odmów przyjęcia pomocy od księgarza. Pamiętaj, jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B, więc absolutnie nie poproś księgarza o pomoc jeśli jednak sobie nie radzisz. Najwyżej wyjdziesz bez książki.
  4. Przyjmij pomoc, ale nie bądź przygotowany na udzielenie odpowiedzi na pytania księgarza. Odpowiadaj więc ogólnikami podając “kobieta lat 40, lekarz”, “ojciec, lat 80” a na pytania o zainteresowania mówić “nie wiem” czy “wszystko”. Oburz się, gdy księgarz zaproponuje dla twojego ojca łzawy romans a dla kobiety savor vivre dla mężczyzn. Przecież te książki nie zaliczają się do “wszystko”.
  5. Bądź malkontentem i wszelkie sugestie książek zbywaj w najlepszym wypadku krótkim “nie”. Pamiętaj, że księgarz ma czytać ci w myślach. Nie musisz nawet mówić jaką książkę chcesz kupić, wszystkiego się domyśli z pomruków.

Absolutnie nie ma znaczenia tu fakt, że nie zna się obdarowanej osoby albo że samemu nie wie się czego chce. 😉 Gratulacje! Szanse na kupienie książki, która sprawi przyjemność obdarowanemu właśnie zmalały.

Jeśli jednak chcesz kupić dobry prezent, przeczytaj też mój wpis o idealnych prezentach.