Tag Książkowy: Kontynenty

kontynenty

Zapraszam miłośników podróży, dalekich i bliższych krajów oraz literatury światowej do wzięcia udziału w moim pierwszym tagu książkowym. Obiecuję, że będzie trudno, ale co za satysfakcja! Każdy może się zmierzyć z tym tagiem. Wyjdziesz zwycięsko?

Jeśli będziesz odpowiadać na pytania, podlinkuj swój wpis bym mógł poznać twoje książkowe wybory.

 

Afryka

klasyka literatury (także mówionej) afrykańskiej

Wszystko rozpada się okładkaWybieram moją ulubioną książkę Chinua Achebe Wszystko rozpada się. Klasyka powojenna napisana oryginalnie po angielsku, poruszająca ważne tematy. To jedna z tych książek, którą każdy powinien przeczytać i która powinna być klasyką literatury światowej. Parokrotnie czytałem wersję angielską „Things Fall Apart”.

Miesiąc temu kupiłem sobie książkę „Czcigodny kacyk Nanga” tego samego autora, lektura przede mną.

 

Ameryka Południowa i Środkowa

ulubiona książka, komiks lub tomik poezji

Godzina gwiazdy okładkaNie czytałem wciąż zbyt wiele książek z tego regionu, ale żadna nie dorosła do pięt Godzinie gwiazdy Clarice Lispector, książce o dziewczynie ze slumsów Rio, wydanej oryginalnie w 1977 r. Krótka, ale bardzo naładowana treścią i emocjami, zapadająca w pamięć na lata.

 

 

 

Ameryka Północna

najgorsza książka autora z Ameryki Północnej

Navy Seals okładkaOj, wiele jest kiepskich książek, które mógłbym tu wpisać. Ograniczę się do tegorocznej – Navy Seals. Nie dość, że napisana z pozycji „na klęczkach” to jeszcze chyba z połowa książki to powtórzenia. A tłumacz po polsku musiał korygować też błędy merytoryczne np. w uzbrojeniu.

 

 

 

Australia

książka osadzona w Australii, mówiąca o kulturze/zwyczajach w Australii

Tomek w krainie kangurów okładkaWybieram moją ulubioną, jeszcze z dzieciństwa – Tomek w krainie kangurów czyli pierwszą część (wciąż) mojej ulubionej serii Alfreda Szklarskiego. Czy muszę ją przedstawiać? 😉 Wciąż mam całą serię na półce i wciąż raz na parę lat czytam. Chociaż nie ukrywam, że wolałbym ekskluzywne wydanie z pięknymi ilustracjami i w skórzanej oprawie. 😛

Niestety nie przypominam sobie bym ostatnio czytał książkę australijskiego autora osadzoną w Australii. Ale może ty mnie poratujesz?

 

Azja

najstarsza (oryginalnie wydana) przeczytana książka azjatyckiego autora lub powstała na terenie Azji

Epos o GilgameszuProsta odpowiedź. Epos o Gilgameszu. Kolejna książka, którą każdy powinien przeczytać i która powinna być w kanonie literatury światowej.

Gdzieś mój egzemplarz zaginął, ale przy najbliższej okazji zakupię kolejny.

Najstarsza nie musi oznaczać „stara jak świat” ani „wydana przed kilkuset laty”. Jeśli na swoim koncie masz tylko książkę z 2015 r. (data pierwszego wydania), nie szkodzi.

 

Europa

książka, która opowiada przynajmniej o dwóch krajach europejskich (nie antologia)

Nie mam keine buty okładkaWybieram Nie mam keine buty. O ludziach między Odrą a Wisłą Helgi Hirsch. Książka o losach mieszkańców pogranicza i ich życiu naznaczonym przez II Wojnę Światową. Dawno temu ją czytałem, ale wciąż pamiętam i mógłbym polecić. Zawsze mnie interesowały historie powstałe na pograniczach krajów i kultur.

 

 

 

 

Jeśli nie masz za sobą jeszcze lektury spełniającej wymogi, napisz która książka wpadła ci w oko i dlaczego.

A ty co wybierzesz?

4 thoughts on “Tag Książkowy: Kontynenty

  1. Jeju, jakie trudne… xD Ja na pewno na TAG się nie skuszę, bo o Afryce czytałam aby jedną, denną książkę na przykład pt. „Noc drapieżcy” xD Nie znam też nic, co wymieniłeś 😀

    1. Wydawało mi się, że Tomek w krainie kangurów jest lekturą. Może to dobry moment by w 2017 rozszerzyć zasięg lektur np. przeczytać „Wszystko rozpada się” czy bajki afrykańskie, kilka różnych zbiorów zostało w Polsce wydane. Poza Navy Seals polecam wszystkie książki. 🙂
      A co powiesz na wyzwanie? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *