Site icon multikulturalny

Szczęśliwego nowego roku!

Fajerwerki
Czas czytania: < 1 min.

Szczęśliwego nowego roku!

Ale w zasadzie którego…? Różne religie, różne nacje witają nowy rok w innym terminie. Przeczytaj też o innych świętach religijnych, opisanych w Święta religijne 2018 w Polsce.

Szczęśliwego nowego roku!

Nowy rok zależy od kalendarza, którym posługują się zwyczajowo dane grupy ludzi (np. grupy religijne lub etniczne). Według kalendarza gregoriańskiego, którym posługujemy się w Europie od końca XVI w., Nowy Rok wypada 1 stycznia.  Według kalendarza juliańskiego, którym posługują się np. wierni prawosławni, nowy rok zaczyna sie 2 tygodnie później, czyli 14 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego.

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu. Tego dnia czczono Janusa, boga bram, drzwi i początków. Od imienia boga nazwano cały miesiąc np. w języku angielskim – January.

Z obchodami Nowego Roku są związane różne zwyczaje. Dla niektórych 1 stycznia to czas hucznej zabawy, dla innych – np. w Japonii, to czas spędzany z rodziną.

Poniżej niepełna i subiektywna lista obchodów Nowego Roku w Polsce i na świecie.

Nowy Rok 2019

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o obchodach noworocznych, dobrym początkiem jest np. fanpage Nocy Świątyń, który przez cały rok promuje wiedzę o różnych religiach.

Szczęśliwego nowego roku!

Exit mobile version