Site icon multikulturalny

Fantastyczny świat – roczne podsumowanie 2019/2020

Fantastyczny świat baner rozgwieżdżone nocne niebo
Czas czytania: 6 min.

Fantastyczny świat to mój autorski projekt, rozpoczęty w sierpniu 2016 r. To mój plan by poznać fantastykę z prawie 200 krajów i rejonów świata.

Co roku robię podsumowania (jak to), gdzie omawiam niezrecenzowane historie. Ale też jest strona Fantastyczny świat wraz z listą jakie historie z jakich krajów i rejonów przeczytałem lub obejrzałem.

Afryka

Niger

Meshed z antologii World Science Fiction #1 to historia młodego koszykarza, imigranta z Senegalu, który jest rekrutowany przez marketingowców z Nike. Częścią marketingu jest wszczep, który pokazuje m.in. widok z oczu sportowca. Warto przeczytać.

Nigeria

Guardian of the Gods opowiada historię akolitki, która jako jedyna w świątyni nie słyszy głosu Bogów, co uniemożliwia jej zostanie kapłanką. Pewnej nocy wymyka się ze świątyni i spotyka griotów, bardów, z którymi nie powinna rozmawiać. Opowiadają jej o upadku i śmierci Bogów. Świetnie, naprawdę warto przeczytać. Dostępne w magazynie Fiyah nr 14.

RPA

8 to horror oparty na lokalnych wierzeniach południowoafrykańskich. Centralną postacią jest w nim Wędrowiec. Dom na odludziu, konflikt z lokalną społecznością… Film wciąga.

Ameryka Południowa

Kolumbia

Siempre Bruja (Always a Witch) nabiera rozpędu w drugim sezonie i wciąga. Historia kolumbijskiej czarownicy podróżującej między dwoma rzeczywistościami, które dzieli 300 lat. Porządne urban fantasy z walką czarnoksięską i podróżami w czasie z silnym feministycznym wydźwiękiem. LGBT+ (jeden z bohaterów).

Ameryka Północna

Kanada

Wszystkie opowiadania pochodzą z antologii Glass and Gardens: Solarpunk Summers.

Meksyk

Diablero to zarówno powieść jak i serial – obie wersje dostępne w Polsce. O jednej i drugiej pisałem w recenzji Diablero. Jeśli nie boisz się krwi, flaków i śmierci na ekranie – polecam serial. Jeśli interesują cię bardziej początki (oraz sporo wiedzy demonologicznej Zachodu) sięgnij po książkę. Wątki z postaciami LGBT+ od drugiego sezonu.

USA

Opowiadania

Wszystkie opowiadania pochodzą z antologii Glass and Gardens: Solarpunk Summers.

Komiksy

Dostępne za darmo na Webtoons.

Australia i Oceania

Australia

The Interrogation of Ashala Wolf to pierwszy tom trylogii dystopijnej dla młodzieży i dorosłych. Trzysta lat po katastrofie, która zmieniła świat osoby z niezwykłymi zdolnościami są prześladowane i muszą się ukrywać. Ale są osoby, które się temu sprzeciwiają. Polecam, na razie przeczytałem tylko pierwszy tom, ale wciąga.

The Spider and the Stars to bardzo krzepiąca historia o realizacji swoich marzeń. Osadzona w solarpunkowym świecie. Polecam.

Azja

Filipiny

Komiks Mage & Demon Queen to bardzo RPGowy i komediowy webtoon z głównymi bohaterkami Malori (maginią) i Velverosą (królową demonów). Poszukiwacze przygód powinni polować na demony i zabijać je, ale Malori ma obsesję na punkcie zdobycia serca królowej Val. Polecam, zwłaszcza jak chce się coś lżejszego do pośmiania. LGBT+

Japonia

Anime

Wszystkie anime dostępne na Netflix.

Korea Południowa

Książki

Znajomy świat to fantastyczna powieść o konsumpcjonizmie i wykluczeniach przez pryzmat osób żyjących i pracujących na wielkim wysypisku śmieci. Ale ludzie nie są jedynymi mieszkańcami wysypiska. Polecam każdemu, naprawdę świetna powieść.

Seriale

Wszystkie seriale dostępne na Netflix.

Komiksy (webtoony)

Dostępne za darmo na Webtoons.

Malezja

The Terracota Bride to historia trójki osób – bogatego męża i jego dwóch żon, z których jedna jest terakotową lalką obdarzoną świadomością i własną wolą. A wszystko to rozgrywa się w… chińskich zaświatach. Zdecydowanie, warto przeczytać. LGBT+ Dostępne w Google Books za ok. 10 zł.

A Field of Sapphire and Sunshine to solarpunkowa historia powrotu do domu dziewczyny, której matka chce by wyswatać ją z kolejną osobą. Co się wydarzy tym razem? LGBT+ Przeczytaj koniecznie w antologii Solarpunk Summers!

Turcja

The Protector to fantastyka akcji ze znanymi z tureckich seriali intryg i wątków miłosnych. Protektor, obrońca Stambułu i świata przed Nieśmiertelnymi, początkowo nie znał swojego przeznaczenia. Ma do dyspozycji magiczne artefakty umożliwiające mu walkę z pochodzącymi z innego świata Nieśmiertelnymi a w ostatnim sezonie podróżuje też między epokami. Sporo absurdów było pod koniec, ale jeśli chcesz i sporo walk i romansów, polecam. Nie uważam czasu za stracony.

Europa

Malta

Far From Home to historia Roba, który budzi się w nieznanym sobie miejscu (na współczesnej Malcie) bez pamięci o tym kim i skąd jest. Odstaje od ludzi wyglądem i umiejętnościami. Na szczęście poza osobami, które chcą go skrzywdzić znajduje też wspierającą rodzinę, która pomoże mu odkryć prawdę. Lekka (mimo tematu) lektura na jeden wieczór, warto przeczytać na poprawę humoru.

Polska

Mieszko. Dziedzictwo to pierwszy tom serii opowiadającej o księciu Mieszku i jego drodze do władzy. Komiks jest na pograniczu historycznej fikcji i fantastyki – jak to się potoczy w kolejnych tomach jeszcze nie wiadomo. Polecam, zwłaszcza fanom pięknych obrazów.

Dzikuski to komiks o młodych dziewczynach posiadających supermoce, które łączą siły w celu odkrycia, skąd wzięła się moc jednej z nich, aby następnie stoczyć walkę z przywódcą sekty superludzi. A wszystko osadzone w polskich realiach. Polecam, przyjemna lektura i wprowadzenie do serii.

Włochy

Solarpunk, nieposłuszeństwo i odzyskiwanie miasta dla zieleni to motywy opowiadania Midsummer Night’s Heist. Bardzo dobrze napisane opowiadanie, skłaniające do myślenia, z różnorodną grupą przyjaciół jako bohaterów. LGBT+ Polecam, do przeczytania w antologii Glass and Gardens: Solarpunk Summers.

Znasz którąś z tych pozycji lub planujesz obejrzeć? A może polecisz inną fantastykę ze świata?

Exit mobile version