Znajomy świat Hwang Sok-yonga i konsumpcjonizm

Znajomy świat Hwang Sok-yonga i konsumpcjonizm

21.08.2019 3 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.
Znajomy świat Hwang Sok-yonga to przede wszystkim powieść o konsumpcjonizmie i ludzkich relacjach. Historia osadzona na obrzeżach Seulu w realiach lat 80. (Super Mario, wojskowy obóz reedukacyjny) pokazuje, że od prawie 40 lat mechanizmy ludzkiego zachowania nie uległy zmianie. I nie ma tu znaczenia odległość od Polski, bo problem, który jest osią książki jest uniwersalny.

Znajomy świat

Wytrzeszcz z matką, za namową przyjaciela rodziny po wysłaniu ojca do obozu reedukacyjnego, przenoszą się ze slumsów na wysypisko śmieci na Wyspie Kwiatów. Dołączają do robotników przekopujących się przez sterty śmieci w poszukiwaniu rzeczy do recyklingu. Wytrzeszcz nawiązuje relację z Łyskiem, przybranym młodszym bratem, bo “wujek Ashura” i jego matka żyją wspólnie. Łysek zaś wprowadza swojego starszego brata w świat wysypiska, z dziecięcymi tajemnicami – bazą z dala od dorosłych i smrodu, z szaloną Mamą Chudziny, która przygarnęła porzucone psy i jej ojcem Dziadkiem Handlarzem oraz z widocznymi dla nielicznych dokkaebi – koreańskimi duchami powiązane z przedmiotami (najczęściej porzuconymi, ale w książce – ukochanymi).
Znajomy świat opowiada o staniu na rozdrożach – Wytrzeszcz zawieszony jest między światem dorosłych (oszukuje mówiąc o wieku, by móc pracować z matką) i dzieci oraz między światami na wysypisku.

Wyspa Kwiatów

Wyspa Kwiatów (kor. 난지도 – Nanjido) istniała naprawdę. W latach 1978-1993 bylo to oficjalne seulskie wysypisko śmieci. W momencie zamknięcia wysypisko nagromadziło prawie 92 miliony sześcienne odpadów, tworząc piramidy śmieci sięgające prawie 100 m. Taka większa Góra Gnojna jak ta w Warszawie na Starówce.
Po zamknięciu wysypiska, władze postanowiły je zrekultywować jako park ekologiczny. W 2002 r. otwarto w tamtym miejscu World Cup Park ze stadionem na którym były rozgrywane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wydobywający się stamtąd metan wykorzystano do ogrzewania stadionu i pobliskich biurowców i domu. Proces rekultywacji i stabilizacji oficjalnie ma się zakończyć w 2020 r. Więcej o rekultywacji można przeczytać na stronie Seoul Solutions (po angielsku).

Czy warto przeczytać Znajomy świat?

Zdecydowanie warto. Polecałbym każdemu. Książka nie jest długa, nie ma w niej jakich specjalnych zwrotów akcji, choć na nudę nie można narzekać. Wiernie opisuje świat i zderzenie różnych wartości, poszukiwanie swojego miejsca, złożoność ludzkich relacji.
Dla kogo? Dla każdego, niezależnie od wieku, płci, etc. To jedna z tych książek, które warto by każdy przeczytał, i o których warto dyskutować w szkole.
Moja ocena: 9/10.
okładka polskiego wydania powieści Znajomy świat
Tytuł: Znajomy świat
Tytuł oryginału: 낯익은 세상 (Natikeun Sesang)
Autor: Hwang Sok-yong
Tłumaczenie: Beata Kang-Bogusz
Wydanie: Sonia Draga, 2018
ISBN: 9788381104890