Wielokulturowa Jawa podsumowanie tygodnia jawajskiego

Wielokulturowa Jawa podsumowanie tygodnia jawajskiego

13.12.2018 2 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Z okazji mojej prelekcji o Jawie podczas wydarzenia Od różnorodności do lokalności przez cały zeszły tydzień na kanałach społeczenościowych pojawiały się ciekawostki, polecenia kulturalne, zdjęcia, filmy czy informacje o Jawie. Na Jawie spędziłem rok, mieszkałem w Solo, chodziłem na zajęcia na uniwersytecie, poznawałem język (indonezyjski), kulturę, ludzi, pracowałem, zwiedzałem. To tylko mały ułamek (ciągle zdobywanej wiedzy), ale zapraszam na krótkie podsumowanie tygodnia jawajskiego Wielokulturowej Jawy.

Zachęcam do przeczytania (np. przy muzyce jawajskiej) i obejrzenia wszystkich wpisów na kanałach: Instagram, Facebook, Twitter, poniżej wybrane wpisy z krótkim omówieniem.

Geografia

https://www.facebook.com/blogmultikulturalny/posts/258201834875557

Na Jawie mieszka 160 milionów osób czyli ponad 60% ludności Indonezji (ponad 260 milionów osób). Średnia gęstość zaludnienia to ponad 1300 osób na km2, jakieś 10 razy więcej jak w Polsce (średnio).

Największe grupy etniczne to też najczęściej używane języki na Jawie.

 

Języki

https://www.facebook.com/blogmultikulturalny/posts/259125214783219

Mieszkańcy Indonezji posługują się ponad 750 różnymi językami.

 

Religie

Większość mieszkańców Indonezji to muzułmanie. Oficjalnie uznane religie to islam, protestantyzm, katolicyzm, hindduizm, buddyzm, konfucjanizm. Największe święta religijne tych religii to także dni ustawowo wolne od pracy.

Poniżej wideo z mszy wigilijnej w jednym z 5 kościołów katolickich w Surakarcie. Mszy towarzyszy oprawa tradycyjnej orkiestry gamelanu jawajskiego i chóru (w tradycyjnych strojach).

 

Pierwsze królestwa na Jawie były hinduistyczno-buddyjskie. Jedno z nich pozostawiło po sobie buddyjski kompleks świątynny Borobudur, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po Borobudur oprowadzają za darmo miejscowi studenci, którzy w ten sposób zaliczają praktyczne zajęcia z angielskiego. Opowiadają ciekawe rzeczy w zamian za wpis do zeszytu z oceną ich angielskiego. Albo możesz też wynająć zawodowych przewodników, którzy oprowadzają np. po rosyjsku i japońsku.

Borobudur Jawa

 

 

Kultura

Interesuje cię przede wszystkim kultura tradycyjna? Zobacz wideo pokazujące jeden z jawajskich tańców dworskich. Niegdyś sułtanaty Yogyakarty i Surakarty (patrz msza wyżej) były jednym państwem. Obecnie Yogyakarta jest bardziej rozpoznawana jako centrum kultury jawajskiej (wśród turystów). W rzeczywistości do tej pory Yogya i Solo są ważnymi ośrodkami kultury jawajskiej, odpowiednio tej w nowoczesnym ujęciu i tradycyjnym.

 

Wolisz kulturę współczesną? Może zainteresuje cię ten film. Dilan 1990 powstał na podstwie pierwszego tomu trylogii Pidi Baiqa. To historia szkolnej miłości Dilana (w tej roli piosenkarz Iqbal Rhamadan) i Milei.

 

 

A może wolisz posłuchać muzyki?

https://www.facebook.com/blogmultikulturalny/posts/259654848063589

 

Albo jednak wolisz poczytać książkę? Na przykład z wątkiem kryminalnym?

 

Po co sięgniesz? A może chcesz coś polecić?