W towarzystwie ludzi

W towarzystwie ludzi

18.03.2017 1 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

9 marca nie jest żadnym specjalnym dniem, ale myślę, że warto pamiętać i wspomnieć o osobach niebinarnych, bezpłciowych, genderfluid czy po prostu przekraczających binarne normy. Każdej osobie, każdemu człowiekowi, niezależnie od swojej tożsamości płciowej i jej ekspresji (np. gesty, wygląd) należy się szacunek. Niezależnie od tego jak bardzo innym wydaje się to wywracać czarno-biały obraz świata czy uważać, że to sprzeczne z ich poglądami, nie mają prawa (i nie powinni mieć przyzwolenia, więc ważne jest by reagować) podważać tożsamości, obrażać, grozić czy stosować przemocy fizycznej. Zapraszam do spędzenia dnia w towarzystwie ludzi, bez zastanawiania się nad ich płcią, itd.

Muzyka

Two-spirit

Two-spirit to określenie wśród ludów indiańskich lub aborygeńskich osoby posiadającej duszę męską i żeńską.

She King czyli Shawnee Talbot, Kanada

https://www.youtube.com/watch?v=wSOq5wUgLIQ

ICEISRain, Kanada

Hijra

W Azji Południowej, osoby transpłciowe oznaczone po narodzinach jako mężczyźni, określani jako hijra (choć osoby zainteresowane wolą termin: khwaja sira) są prawnie uznane jako trzecia płeć. Nie określa to ich tożsamości płciowej, mogą się identyfikować np. jako osoby transseksualne, transpłciowe, crossdreserzy czy eunuchowie. Polecam też artykuł nt. zespołu 6 Pack Band.

6 Pack Band

Indyjski zespół 6 Pack Band, złożony tylko z khwaja sira.

Genderfluid

Płynna/zmienna tożsamość płciowa.

Ruby Rose, Australia

Queer

Umilo, RPA

Warto przeczytać też wywiad z Umilo.

Książki

Nie mam swoich własnych typów, ale na przykład dobrym początkiem (po angielsku) mogłyby być:

Filmy

Społeczeństwo

Makijaż nie tylko dla kobiet… Jakub Król, Polska.

Osoby bezpłciowe

Visual kei

Visual kei to cała japońska subkultura muzyczna (najczęściej okołorockowa), której początki sięgają lat 80. Bogate kostiumy, makijaże, a zespoły zazwyczaj są w całości męskie. Visual kei zmieniało się przez lata, nie wszystkie zespoły pozostały wierne tej stylistyce. W Polsce też koncertowały zespoły visual kei, np. Blood w Warszawie w 2004. Do tego czasu w Japonii zmieniło się już postrzeganie visual kei. Na koncercie Blood nie podobało mi się już, że wygląd i show był ważniejszy od muzyki. Nie ja jeden nie byłem tym zachwycony. Natomiast część fanów warszawskiego koncertu była bardzo zachwycona homoerotycznym fanserwisem (np. pocałunki) na scenie.

X-Japan

Zespół legenda w Japonii. Uważany za jednego z ojców visual kei. O wpływie muzyków X-Japan można by pisać wiele.

Malice Mizer

Kolejna z ikon subkultury. Jeden z wokalistów, Gackt, został gwiazdą japońskiej muzyki. Polscy fani mieli okazję usłyszeć go w warszawskiej Stodole w 2011 r. Kolejną ważną osobą z tego zespołu jest Mana.

Danger Gang

Kobiecy zespół visual kei.

exist†trace

Kolejny japoński kobiecy zespół visual kei.

Crossdresserzy-celebryci

Media* określają Mitz Mangrove’a jako “crossdressing-gay” albo “drag queen celebrity”. Podczas mojej podróży po Japonii zwróciłem na niego uwagę, bo wypowiadał się w programie telewizyjnym na tematy społeczno-polityczno-kulturalne. W polskiej telewizji byłoby to rewolucją.

*Jestem sceptyczny wobec etykietek nadawanych przez media, bo często nie ogarniają one tematu. Wolę opierać się na słowach konkretnych osób, o ile są one cytowane w całości przez media.

Fabuła: policjant szuka złodzieja biżuterii, ale sam by go nie znalazł, gdyby nie pomoc dzielnego trio. 😉

Matsuko Delux

Również “crosdrerssing-gay celebrity”. Felietonista, komik, gospodarz programu, uczestnik talk-show.

Polecam też przeczytanie artykułu o gejach w japońskiej telewizji.

Nieważne, że 9 marca dawno minął, każdy dzień jest dniem każdego człowieka. Wszystkiego najlepszego wszystkim, niezależenie od dnia. Zdrowia, szacunku i wsparcia. 

P.S Polecam też przeczytanie wpisu o kobietach i mężczyznach oraz postaciach niebinarnych w kulturze.