Recenzjomix 7: wyzwaniowo (Książkowa podróż 2017)

Recenzjomix 7: wyzwaniowo (Książkowa podróż 2017)

28.03.2017 1 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Od początku tego roku nie zrecenzowałem żadnej przeczytanej książki… Czas więc na zbiorcze podsumowanie i na pokazanie, że jednak biorę udział w jakichś wyzwaniach. Książki recenzuję w kolejności chronologicznej przeczytania, od stycznia do marca. To będzie dłuuuga podróż. Chociaż tylko 12 książek w zimie zdążyłem przeczytać – wymagane przez moje wyzwanie Książkowa podróż 2017 w terminie od 1 stycznia do 20 marca (włącznie).

 

Osama Lavie Tidhar okładkaOsama (Izrael)

Izraelski autor, Lavie Tidhar, o świecie bez zamachów terrorystycznych. Nie mogę zbyt wiele napisać, żeby nie spoilerować. To było świetne rozpoczęcie nowego roku. Jeśli ktoś nie jest przekonany do książek fantastycznych, to może być dobry wstęp. Świat, miasta, wyglądają bardzo znajomo…

Moja ocena: 6/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) oraz projekcie Fantastyczny świat.

 

Salambo okładka komiksuSalambo (Francja)

Komiks na podstawie powieści Gustawa Flauberta Salambo. Nie jest to komiks historyczny, ale fantastyczny – starożytność została przeniesiona między gwiazdy. Graficznie wygląda bardzo ciekawie, fabularnie – bardzo mnie to męczyło. Miałem wrażenie, jakby to była (kiepska) komiksowa ściąga z lektury. I nie pomagało nic, że w centrum akcji byli barbarzyńcy, nie Kartagińczycy.

Moja ocena: 4/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) oraz projekcie Fantastyczny świat.

 

Fatalne Jaja okładkaFatalne jaja (Rosja)

Trzy opowiadania Michaiła Bułhakowa z ok. 1925 r. zebrane w jednej książeczce. Jak zwykle napisane z wielkim poczuciem humoru i dystansem do absurdalnych sytuacji. Tę książkę pochłania się szybko. Dla każdego, niezależnie czy czytał Bułhakowa, czy lubi czytać o polityce albo o społeczeństwie, czy nie.

Moja ocena: 7/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) oraz projekcie Fantastyczny świat.

Wynalazek Morela okładkaWynalazek Morela (Argentyna)

Ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości na bezludną wyspę… która wcale taka bezludna nie jest. To nie książka przygodowa, bo akcji tu niewiele, ale raczej filozoficzna. Jeśli chodzi o akcję czy puentę, to dosyć przewidywalna, ale te rozważania…

Pierwsze zdanie z książki.

Moja ocena: 4/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) oraz projekcie Fantastyczny świat.

 

Mózg i płeć okładkaMózg i płeć (USA)

Pełny tytuł to: Mózg i płeć. O biologicznych różnicach między kobietami i mężczyznami. Autorka jest dziennikarką, niestety to widać – książka jej nie wyszła. A że i tak została oryginalnie wydana jakieś 20 lat temu, nie ma sensu po nią sięgać. I tak najwięcej z tej książki można wynieść wiedzy o zwierzętach. 😉

Moja ocena: 1.5/10 (to 0.5 za wiedzę o zwierzętach :P)

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1).

 

Motyl na wietrze okładkaMotyl na wietrze (Japonia)

Historia miłości silniejszej od śmierci w wydaniu japońskim. Książka w teorii oparta na historii życia Tojin Okichi, konkubiny pierwszego konsula generalnego z USA w połowie XIX w. Książka tragiczna. Pisana chyba dla dzieci, bo tak łopatologicznie wszystko przedstawiająca i tłumacząca. Najlepszy dowód na to, że trzeba “pokazać, nie mówić”.

Moja ocena: 1.5/10

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) i projekcie Poznaję świat.

 

Patience okładkaPatience (USA)

Patience, główna bohaterka, ginie, a jej partner nie może się z tym pogodzić. Po latach bezskutecznego poszukiwania zabójcy cofa się w czasie by zmienić historię. Przypadł mi do gustu, ciekawa historia, dla fanów Doktora Who.

Moja ocena: 7/10.

Komiks wziął udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) i projekcie Fantastyczny świat.

 

Między zabójstwami okładkaMiędzy zabójstwami (Indie)

Kittur, fikcyjne indyjskie miasteczko z niefikcyjnymi problemami. Historia rozciąga się w czasie między zabójstwem Indiry Ghandi (1984) i jej syna, Rajiva Gandhiego (1991). Różnorodne postacie i różnorodne historie to niewątpliwy plus tej książki. Chociaż jednak egipska Kair. Historia pewnej kamienicy bardziej mi przypadła do gustu.

Moja ocena: 7/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1) i projekcie Poznaję świat.

 

Bruderszaft ze śmiercią tom 1 okładkaMłokos i diabeł (Rosja)

Pierwszy tom cyklu Bruderszaft ze śmiercią zawierający dwie części: Młokos i diabeł i Cierpienia złamanego serca. Historia rywalizacji wywiadów rosyjskiego i niemieckiego w przeddzień wybuchu I Wojny Światowej. Porządnie napisana i zilustrowana książka, która potrafi wciągnąć, z ciekawymi postaciami i jeszcze ciekawszymi intrygami. Kiedyś przeczytam kolejne części.

Moja ocena: 6/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 1).

 

To-morrow okładkaTo-morrow (Polska)

Kupiłem za 1 euro na targach książki w Wilnie w 2016 r. Wersja anglojęzyczna, wydanie z okazji 80-lecia wydawnictwa Penguin. Przy znajomości na poziomie FCE nie powinna sprawić większych problemów.

Opowiadanie z 1902 r. rozgrywające się w małej angielskiej mieścinie. Ojciec czekający na powrót syna z morza. Mimo krótkiej formy, jest bardzo treściwe i ma ciekawie zbudowane pełne życia postacie. Polecam!

Moja ocena: 6/10.

Książka wzięła udział także w wyzwaniu bibliotecznym (wariant 2) i Czytam po angielsku.

 

Pył okładka Wolne LekturyPył (Norwegia)

Opowiadanie norweskiego noblisty Bjørnstjerne Bjørnsona. Początkowe “przyjacielskie odwiedziny” u dawno niewidzianych znajomych nabierają głębszego znaczenia…

Przeczytałem w formie e-booka ze strony Wolne Lektury.

Moja ocena: 6/10.

Książka wzięła udział także w projekcie Poznaję świat.

 

One-Punch Man tom 1 okładkaOne-Punch Man (Japonia)

Komiks będący parodią historii superbohaterskich. Główny bohater ćwiczył tak długo, aż jedną pięścią jest w stanie pokonać wszystkich… w rezultacie jest wielce znudzony. Historia zarówno w wersji internetowej jak i książkowej.

Moja ocena: 7/10.

Komiks wziął udział także w projekcie Fantastyczny świat i Czytam po angielsku. 

 

Książkowa podróż 2017  – wyzwanie zimowe – umożliwiła mi poznanie twórczości autorów z 9 różnych krajów świata. Całkiem dobry wynik.

Wychodzi na to, że w zimę przeczytałem sporo dobrych książek, ale żadnej wybitnej.

 

A jak u Ciebie wygląda pierwszy kwartał?