O transojcach na Dzień Ojca

O transojcach na Dzień Ojca

23.06.2019 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

W Polsce zbyt mało się mówi o transmężczyznach (czyli mężczyznach, którym przy ich narodzinach określono płeć jako żeńską) i transojcach. Zbyt mało się mówi o tym, że nie tylko kobiety mają okres, zachodzą w ciążę lub dokonują zabiegu aborcji. To problem związany też z brakiem edukacji seksualnej czy otwartości w rozmawianiu o osobach LGBT+.

Transmężczyźni a ciąża

Transmężczyzni i osoby niebinarne (osoby nie identyfikujące się ani jako kobiety ani mężczyźni) do momentu histerektomii nie są bezpłodni, nawet jeśli stosują terapię hormonalną (testosteron). Jeśli transmężczyzna chce zajść w ciążę (coraz bardziej widoczne na świecie) odstawia testosteron i mniej więcej po kilku miesiącach może starać się o dziecko.

Transmężczyźni i poród

W wielu krajach na świecie personel medyczny nie jest na to gotowy, w Polsce myślę, że tym bardziej byłby to koszmar. No chyba, że kogoś stać na wykwalifikowaną prywatną opiekę medyczną.

Jeśli transmężczyzna nie zdecyduje się na mastektomię, może karmić dziecko własną piersią. W przeciwnym razie pozostają te same rozwiązania gdy ciskobieta (kobieta, której przy narodzinach określono płeć jako żeńską) nie ma pokarmu.

Historie transojców

W ostatnich latach coraz więcej dostępne jest informacji o rodzicielstwie transmężczyzn. Dotyczy to zarówno transmężczyzn, którzy zdecydowali się urodzić przed, w trakcie lub po zakończeniu procesu uzgodnienia płci (zarówno jeśli chodzi o korektę medyczną i/lub prawną).

O swoich doświadczeniach tworzą książki i filmy, występują na spotkaniach TED, piszą blogi. Oto kilka przykładów z którymi warto się zapoznać:

Transojcowie w popkulturze

W filmie 52 wtorki transojciec dopiero robi coming out przed swoją nastoletnią córką. Film raczej koncentruje się na dorastaniu i życiu nastolatki, ale to jeden z nielicznych fikcyjnych przypadków fabuły o transojcach. O wiele częściej są poruszane kwestie transmatek. Postacie transmężczyzn w serialach i filmach zazwyczaj są zbyt młodzi na dzieci albo są bezdzietni.

Ostatnio najbardziej spektakularnym i znanym przykładem rodzącego mężczyzny (choć nie transojca) w fantastyce jest Yoss Inkl, bohater serialu Doctor Who, kosmita z rasy Gifftan. U Gifftan rodzą zarówno kobiety jak i mężczyźni, choć ciąża wygląda inaczej. Jednym z głównych wątków odcinka jest poród Yossa na atakowanym statku. Głośno o tej postaci było  chociażby ze względu na inkluzywność całej nowej serii.

Jedyną grę, w której jestem pewien, że występuje postać transojca to Dream Daddy. Postać gracza – samotnego ojca nastolatki – szuka nowej miłości wśród innych samotnych ojców. Wśród potencjalnych nowych miłości jest Damien, fan mody gotyckiej i transmężczyzna. Poza tym postać gracza również może być transmężczyzną.

 

Mam nadzieję, że z czasem coraz więcej postaci transojców będzie się pojawiać w filmach, serialach, beletrystyce czy innych mediach. Trzymam kciuki za to by lekarze (zwłaszcza w Polsce) nadążyli za rzeczywistością i przygotowali się na opiekę ciążową dla transojców.

Wszystkim innym, życzę miłego czytania i oglądania.

 

PS. Obrazek tytułowy pochodzi z domeny publicznej. Wbrew potocznym wyobrażeniom, transpłciowość nie musi być widoczna.