Kryminały świata – co przeczytać, co obejrzeć?

Kryminały świata – co przeczytać, co obejrzeć?

10.05.2022 1 przez multikulturalny
Czas czytania: 4 min.

Wpis inspirowany spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki o kryminałach w bibliotece osiedlowej na Woli, na którym miałem przyjemność być osobiście (pozdrawiam bibliotekarki i uczestników!). Spotkanie jest w ramach grywalizacji (kwiecień – czerwiec).

Czasem w ramach zarówno projektów Poznaję świat i Fantastyczny świat czytam lub oglądam kryminały – przypomnę je (bo są książki wydane po polsku) lub napiszę krótkie recenzje. Do wpisu dorzucę kilka nowych tytułów, których jeszcze nie poznałem, ale które mi polecono. Czego się możesz spodziewać? Historii kryminalnych, detektywistycznych i thrillerów. Nie będzie tu recenzji takich tytułów jak powieści Wczoraj Felicii Yap, czy antologii Singapur Noir, które mają własne i długie recenzje na blogu.

Afryka

Egipt

Paranormal (oryg.: Ma Wara’ al-Tabi’a) – seria ponad 80 książek nadnaturalnych Ahmeda Khaleda Tawfika (1962 – 2018). Głównym bohaterem książek jest doktor Dr. Refaat Ismail, sceptyczny wobec wszelkich nadnaturalnych wydarzeń, w które w ten czy inny sposób jest jakoś wciągany. A wszystko to w scenerii Egiptu z lat 60. Na podstawie książek powstał serial Paranormal, pierwszy oryginalny tytuł egipski Netfliksa.

Brakuje ci tytułów na binge-watching? Polecam Paranormal, wciągnie cię. Czekam z niecierpliwością na kolejny sezon. I chciałbym przeczytać kiedyś książki Tawfika, niestety na razie dostępne są tylko po arabsku. Tymczasem na razie można poczytać o wpływie Tawfika na literaturę egipską.

Raya i Sakina to dwie znane seryjne morderczynie egipskie działające na początku XX wieku (więcej o nich w Wikipedii). Ich ofiarami padały bogate kobiety. Film Raya and Sakina to komedia kryminalna inspirowana historią morderczych sióstr. Muszę wkrótce obejrzeć, bo przedstawienie dostępne jest na Netfliksie tylko do 20 maja.

Liban

Utrzymany w stylistyce filmów Agaty Christie, The Writer to historia Younisa Gibrana, popularnego pisarza kryminałów, oskarżonego o zamordowanie dziewczyny w stylu żywcem wyjętym z jego książki. Czy rzeczywiście jest winny? Wciąż jeszcze oglądam (choć bliżej końca niż dalej) i mimo tego, ze czasem jest przegadany, przyjemnie się ogląda.

White Noise to libański thriller, dostępny na Netfliksie, którego głównymi bohaterami są znudzony swoim życiem miliarder oraz doradczyni w Ministerstwie Gospodarki.

RPA

Martwi za życia Deona Meyera to prequel do serii o kapitanie Joubercie, załamanym po śmierci żony 2 lata wcześniej, który ma rozwiązać serię brutalnych morderstw w Kapsztadzie. Wypożyczone z biblioteki na Woli przed wspomnianym DKK. Nie przeczytałem całości, ale jeśli nie przeszkadza ci główny bohater-wdowiec, którego kusi ledwo dorosła córka sąsiadów (sic!) to czytaj śmiało.

Ameryka Północna i Środkowa

Kanada

Kim była ofiara morderstwa? Co wspólnego miała z ludobójstwem w Srebrenicy w 1995 r.? Jak zacząć nowe życie? The Unquiet Dead Ausmy Zehanat Khan to zarówno kryminał jak i powieść historyczna. Bolesna i trudna historia, ale ważna. Jednocześnie też to pierwsza książka z serii detektywistycznej o Rachel Getty i Esie Khattaku. Szkoda, że dostępna tylko po angielsku.

Bon Cop Bad Cop to film komediowo-kryminalny z gatunku “ci dwaj muszą ze sobą współpracować”. Tym razem są to anglojęzyczny policjant z Toronto oraz francuskojęzyczny z Montrealu. Seans (pierwszej lub drugiej części) na Netfliksie jeszcze przede mną.

Ameryka Południowa

Argentyna

Przekład Pablo de Silvy to kryminał, którego akcja toczy się na konferencji tłumaczy w argentyńskim nadmorskim miasteczku. Czy warto przeczytać? To zależy, więcej w mini recenzji Przekładu.

Oryginalne tytuły filmowe lub serialowe na Netfliksie to często adaptacje popularnych lokalnych książek. Jeśli mamy szczęście, można przeczytać zarówno oryginał książkowy po polsku, jak i obejrzeć film czy serial. Wydana po polsku jako Modlitwa niewiernej (La Vírgen en tus Ojos) powieść Florencii Etcheves doczekała się ekranizacji jako film Intuition (La corazonada), pierwszy oryginalny argentyński film Netfliksa. Seria książek i filmów opowiada o śledztwach młodej detektyw Manueli “Pipy” Pelari i jej ekscentrycznego mentora – Francisco Juáneza. Zarówno książka jak i film jeszcze przede mną, więc trudno mi powiedzieć czy warto je poznać. Ale jeśli znasz film lub książkę to podziel się wrażeniami.

Brazylia

Xango z Baker Street Jo Soaresa to kryminał historyczny o śledztwie Sherlocka Holmesa w dziewiętnastowiecznej Brazylii za cesarza Piotra II. Czy warto przeczytać? To zależy, więcej w mini recenzji Xango z Baker Street.

The Mechanism to serial o śledztwie w sprawie rządowej korupcji, luźno oparty na faktach. Dwa sezony dostępne na Netfliksie, ale jeszcze nie miałem przyjemności obejrzeć.

Australia

O serialu Zagadki kryminalne Panny Fisher (powstałym na podstawie książek Kerry Greenwood, częściowo także dostępnych po polsku) osadzonym w latach 20-tych XX wieku już pisałem. Ostatnio miałem okazję obejrzeć kilka odcinków następnej wersji serialu – Zagadki kryminalne nowej Panny Fisher – osadzonej w latach 60. w Melbourne. Czy stara wersja czy nowa – przyjemnie się ogląda serial detektywistyczny i historyczny z silną i niezależną główną bohaterką.

Azja

Chiny

Oko Jadeitu Diane Wei Liang wypożyczyłem z biblioteki. To pierwsza część serii o prywatnej detektyw Mei Wang. Zarekomendowano powieść jako połączenie kryminału, obyczajówki i historii. Na liście do przeczytania.

Indie

Jeśli szukasz grubej cegły do lektury i klimatów rodem z “Ojca chrzestnego” to podobno Święte gry Vikrama Chandry sprawdzą się doskonale. Możliwe, nie miałem przyjemności jeszcze przeczytać.

To co na pewno czytałem, i mogę polecić to kryminał społeczny Sześcioro podejrzanych Vikasa Swarupa (autora Slumdog. Milioner z ulicy). Początek kryminału jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami – uniewinnieniem syna polityka, który zabił niewinną dziewczynę. W książce syn ginie, zabity na przyjęciu na którym miała być ogłoszona jego niewinność. Policja typuje sześcioro podejrzanych – osoby z różnych klas społecznych, także obcokrajowca – które miały motyw. Większość książki poświęcona jest właśnie postaciom podejrzanych – jak się zjawiły na przyjęciu, jaki miały motyw. Sporo można się dowiedzieć o Indiach czytając tę książkę.

Indonezja

Człowiek-tygrys to powieść kryminalno-społeczna Eki Kurniawana. Czemu cichy i miły chłopak zabił brutalnie miejscowego kobieciarza? Polskie tłumaczenie (angielskiej wersji, nie indonezyjskiej) wypożyczyłem z biblioteki. Mimo tłumaczenia z tłumaczenia czyta się przyjemnie, a powieść wciąga. Zakończenie mnie usatysfakcjonowało.

Japonia

W bibliotece polecono mi Przeczucie Tetsuyi Hondy, pierwszy tom serii o komisarz Reiko Himekawie. Trudne śledztwo komisarz Himekawa musi prowadzić z człowiekiem który jej nienawidzi. Na podstawie cyklu o komisarz Himekawy powstały dwa seriale i filmy. Wciąż mam na liście do przeczytania.

Europa

Belgia

Beau Séjour (pierwszy sezon znany także pod nazwą Hotel Beau Séjour) to fantastyczny serial kryminalny. Na początku każdego sezonu ofiara morderstwa budzi się (jako duch) w hotelu/na statku Beau Séjour i ze zdziwieniem odkrywa, że jest martwa. Nie pamięta też jak zmarła. Próbuje wyjaśnić przyczynę swojej śmierci, przy pomocy kilku osób, które są w stanie widzieć jej ducha. Widziałem tylko pierwszy sezon, gdzie ofiarą była nastolatka, i bardzo mi się podobało. Dodatkowy smaczek też polegał na oglądaniu serialu z europejskimi policjantami, z małego przygranicznego miasteczka. Inny klimat niż zwyczajowe usańskie czy brytyjskie seriale. Polecam.

Finlandia

Jeśli masz ochotę przeczytać thriller z morderstwem, mafią oraz fantastycznym wątkiem w tle (żyjące włosy) to sięgnij po Normę, powieść Sofi Oksanen. Handel włosami (perukami), surogatki (niezbyt legalny biznes) oraz zbyt bliski kontakt z mafią, które nagle pojawiły się w życiu głównej bohaterki, Normy, to wynik próby rozwiązania zagadki “samobójczej śmierci” jej matki. Trochę jestem rozczarowany końcówką powieści, ale nie żałuję przeczytania książki. Jeśli szukasz czegoś na jeden (lub kilka) wieczór, przy czym się rozerwiesz – polecam.

Znasz inne kryminały – książkowe, filmowe, serialowe, które powinny dołączyć do listy kryminałów świata? Podziel się w komentarzu.