Fantastyczny świat 2019 – podsumowanie

Fantastyczny świat 2019 – podsumowanie

19.04.2020 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Fantastyczny świat to mój projekt by poznać historie fantastyczne ze 196 krajów i rejonów. Historie z których krajów poznałem w 2019 przekonasz się czytając poniższy wpis.

Ameryka Południowa

Brazylia

3% to postapokaliptyczny serial, którego osią jest konflikt między biednym Lądem i bogatą Wyspą. Co roku, w wieku 20 lat, 3% lądowych biedaków, po przejściu różnorodnych testów, może się dostać na Wyspę i żyć nie martwiąc się o jutro. Przykuł moją uwagę, mimo że to historia o dorastaniu. Na szczęście są też postacie LGBT+.

Kolumbia

Siempre Bruja (Always a Witch) to serial fantastyczny o dojrzewaniu młodej wiedźmy, niewolnicy która przenosi się 300 lat naprzód, do współczesnej Cartageny, by uratować matkę przed stosem. Bardzo przyjemny, feministyczny serial. Polecam.

Ameryka Północna

Meksyk

Diablero to zarówno tytuł powieści F. G. Haghenbecka jak i serialu luźno inspirowanego światem z powieści. Powieść wydano po polsku, serial dostępny jest na Netfliksie. A wkrótce podwójna recenzja na blogu.

USA

Chilling Adventures of Sabrina to mroczny serial o młodej wiedźmie, która próbuje pogodzić dwa światy. Irytująca główna bohaterka to największa wada tego serialu, i ledwo go ratują ciekawe queerowe postacie poboczne ze swoimi wątkami. Chcesz obejrzeć mający sens serial o wiedźmach – zobacz Siempre Bruja.

Australia i Oceania

Australia

Tidelands to połączenie serialu kryminalnego z obyczajowym i fantastycznym. Po latach do małej mieściny na wybrzeżu Australii, gdzie (współ)żyją ludzie i syreny, wraca wyrodna córka, skazana za przestępstwo, którego nie popełniła. Najlepsze w tym serialu są queerowe wątki i postacie, historia momentami bardzo oklepana. Ale obejrzeć można, dostępny na Netflix.

Nowa Zelandia

Jeźdźca na wielorybie, powieść dla dzieci, już recenzowałem na blogu. Po ponad roku od przeczytania, mogę śmiało powiedzieć – czytajcie, niezależnie od wieku. Nadal pamiętam postacie i dobrze wspominam książkę.

Azja

Chiny

The Wandering Earth to chiński rodzynek – jeden z nielicznych (wysokobudżetowych) filmów science fiction. Fabuła nieco naciągana, ale zdjęcia przepiękne – dla nich warto to obejrzeć.

Indie

Nieśmiertelni z Meluhy – pierwszy tom Trylogii Śiwy. Śiwa, jeden z najważniejszych Bogów hinduistycznych, jest tu pokazany jako (nie)zwykły człowiek. Biedny człowiek z barbarzyńskich plemion, o którym mówi (?) przepowiednia Meluhan (mieszkańców zaawansowanej starożytnej krainy). Pomysł ciekawy, wykonanie gorsze.

Japonia

  • 7 Seeds – animowana adaptacja jednej z ciekawszych postapokaliptycznych mang. Siedmioosobowe grupy nastolatków zostają wybrane do hibernacji i odbudowania Japonii po apokalipsie wywołanej uderzeniem meteorytu. Zdecydowanie polecam.
  • Guilty Crown – anime z pojedynkami magicznymi we współczesnym Tokio. Ciekawsze od K, bo z wątkami politycznymi. Można obejrzeć.
  • HEROMASK – futurystyczne anime kryminalne osadzone w Wielkiej Brytanii. Dla fanów historii z brudnymi korporacjami i niewiarygodnymi technologiami. Polecam.
  • K – anime z pojedynkami magicznymi we współczesnym Tokio. Kilka miesięcy po obejrzeniu nie pamiętałem nic – ani treści ani tego czy mi się podobało. Czyli “obejrzeć i zapomnieć”.
  • Mirai, animowane kino familijne o przyszłości… i dziewczynce zwanej Mirai (Przyszłość). Można obejrzeć.
  • Nightwalker, klasyczne anime o wampirze-detektywie współpracującym z policją. Jedno z moich ulubionych anime do którego wracam co jakiś czas. Zdecydowanie polecam.
  • Seven Deadly Sins – anime przygodowe w fantastycznym świecie, którego głównymi bohaterami są osoby skazane za Siedem Grzechów Głównych… oraz pewna księżniczka, która ich wynajmuje. Można obejrzeć, jeśli nie ma się co robić.
  • Ultramarine Magmell, anime przygodowe, którego tytułowym miejscem akcji jest Magmell, tajemnicza wyspa, która mami śmiałków wizją przygody i bogactwa. A których potem główny bohater musi ratować jako zakontraktowany ratownik. Polecam.

Korea Południowa

A Korean Odyssey to koreańska fantastyka (z wątkiem miłosnym oczywiście) głębokimi garściami czerpiąca z klasycznej chińskiej powieści Wędrówka na Zachód. Zabawna historia z wątkiem romantycznym, polecam.

Turcja

The Protector to serial urban fantasy nawiązujący do tureckiej historii. Tytułowy bohater, Obrońca, wywodzi się z długiej linii bohaterów, którzy – wspierani przez Lojalnych – bronią Stambułu i świata przed Nieśmiertelnymi. Chcesz obejrzeć fantastykę pełną walk, romansu, i intryg – sięgnij po serial The Protector na Netfliksie.

Europa

Belgia

Hotel Beau-Sejour to belgijski serial kryminalno-paranormalny. Duch Kato (widoczna dla niektórych osób) próbuje się dowiedzieć jak zmarła. Bardzo ciekawy i mroczny serial.

Dania

The Rain (Deszcz) sezon drugi wystawia na cierpliwość. Postapokaliptyczny świat, gdzie deszcz przyniósł śmierć, a nieliczni przeżyli. Poza oczywiście wojskowymi i nielicznymi cywilami, którzy zdołali się schować. Na przykład dwójką dzieci pewnego naukowca. Ilość banałów w tym serialu powala na kolana. Tylko dla osób o mocnych nerwach albo w ramach oglądania z napojem procentowym.

Finlandia

Kwantowy złodziej to pierwszy tom serii Jeanie le Flambeur, kosmicznym złodzieju. Oryginalny i interesujący świat, ale im dalej z historią, tym trudniej się czyta. Zdołałem przeczytać tylko pierwszy tom, więc nie polecam.

Holandia

Przeczytałem antologię opowiadań fantastycznych – Za Tamą. Różnorodne historie (choć raczej science-fiction), do tej pory najdłużej ze mną została ta polityczna – o demokracji. 😉 Polecam, tym bardziej, że dostępne za darmo na stronie GW Alpaka.

Polska

Dzikuski to komiks o nastoletnich mutantkach, ale osadzony w polskiej rzeczywistości. Pierwszy tom ciekawy jako wprowadzenie do historii, czekam na więcej.

Podsumowanie Fantastycznego świata 2019

Dzięki Netfliksowi poznałem historie z trzech nowych krajów: Kolumbii, Meksyku i Turcji. Ogółem, 34 kraje ze 196. Wolno mi to idzie, nie przeczę. Ale ważniejsze jest dla mnie poznawanie nowych historii i różnych spojrzeń, nawet jeśli sięgam po te same kraje.

Znasz którąś z tych historii albo planujesz po nią sięgnąć?