Dżinn: od Faworyty do Skarbu recenzja komiksu

Dżinn: od Faworyty do Skarbu recenzja komiksu

28.11.2018 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

Fabuła Dżinna

W 1912 roku Turcja wybrała niewłaściwy obóz. W obliczu nadchodzącej wielkiej wojny stanęła u boku Niemiec. Dawne Imperium Osmańskie obracało się w ruinę, a turecka gospodarka oficjalnie przechodziła pod cudzoziemską kontrolę. Około roku 1895 osłabienie władzy ostatnich sułtanów pozwoliło na wzrost wpływu nacjonalistycznego ruchu Młodoturków. (…) Tych kilka historycznych faktów stanowi kanwę naszej opowieści. (…) I sięga do związanej z nimi mitologii, mitologii haremów. (…) Ta opowieść o trójkącie miłosnym oparta jest na prawdziwym przypadku, który swego czasu został opisany w literaturze przez Tanizakiego oraz pokazany w filmie przez Lilianę Cavani…

Angielka Kim Nelson przyjeżdża do Turcji w poszukiwaniu wiedzy o swoich korzeniach, o swojej babce, Jade. Jade była faworytą sułtana Muratiego (Mehmeda V). Poszukiwania prowadzone przez wnuczkę okażą się dosyć niebezpieczne i zawiodą ją do świata haremów.

Historia przedstawiona jest jednocześnie w dwóch czasach: współczesnym, gdzie główną bohaterką jest Kim i w przeszłości z Jade jako główną bohaterką.

Wkrótce okazuje się, że Jade na polecenie władcy miała uwieść Lorda Nelsona, brytyjskiego arystokratę, by móc go kontrolować. Poprzez niego sułtan chciał wywierać wpływ na politykę europejską. Drogą do kontroli nad lordem ma być jego żona, która jest zafascynowana bezpruderyjną Jade na tyle by dobrowolnie wstąpić do haremu sułtana.

Autorzy Dżinna

Komiks został stworzony przez dwójkę autorów. Jean Dufaux jest belgijskim scenarzystą, Ana Miralles jest hiszpańską rysowniczką.

Polskim czytelnikom komiksów Dufaux może być znany z serii Skarga Utraconych Ziem.

Z tego co się orientuję, Dżinn to jedyny komiks Miralles po polsku. Warto jednak wspomnieć, że w czerwcu 2009, Miralles została pierwszą kobietą, która zdobyła najwyższą nagrodę Festiwalu Komiksu w Barcelonie, Gran Premio del Salón.

Czy warto przeczytać Dżinna?

Na początek ważna informacja. Całość historii Dżinna to 13 tomów, podzielone na kilka cyklów: turecki, afrykański, indyjski. W Polsce wydano tylko 4 pierwsze tomy, całość cyklu tureckiego (w podwójnych tomach). Jeśli przeszkadza ci urwana historia, nie czytaj. Jeśli możesz znieść otwarte zakończenie (mające jakiś sens i zamykające pewien etap), możesz rozważyć.

Komiks jest dla dorosłych ze względu na motywy seksualne. Sceny haremowe są pokazane z szacunkiem, artystycznie, niemniej jednak sporo jest golizny. Jak dla mnie wciśniętej na siłę i bezsensownej “inicjacji haremowej” głównej bohaterki. Założenie autorów niestety było, że historię babki Kim może poznać tylko odtwarzając ją.

Jakie są plusy komiksu? Silne postacie kobiece, fabuła oparta na mało znanej częśći I Wojny Światowej. No i najważniejsze, piękne ilustracje Any Miralles. Choćby dla tych ilustracji warto przeczytać.

Moja ocena: 3/10.

Dla kogo? Dla dorosłych czytelników przede wszystkim, dla fanów Wspaniałego Stulecia, miłośników literatury i komiksów historycznych, miłośników pięknych ilustracji, osób szukających silnych bohaterek.


Dżinn

Dżinn tom 1 i 2 okładka polskiego wydania Dżinn tom 3 i 4 okładka polskiego wydaniaTytuł: Dżinn

Autorzy: Jean Dufaux (scenariusz), Ana Miralles (ilustracje)

Tłumaczenie: Wojciech Birek

Tomy: 1. Faworyta, 2. 30 dzwoneczków, 3. Tatuaż, 4. Skarb

Wydawnictwo: Scream Comics, 2016 (album 1), 2017 (album 2)

ISBN: 9788365454126 (album 1), 9788365454379 (album 2)

 

Komiksy wypożyczyłem z biblioteki Fantasmagoria w Warszawie, więc idealnie nadają się do wyzwania bibliotecznego Monweg.

 

Sięgniesz po Dżinna? A może polecisz lepszy komiks historyczny?