W towarzystwie mężczyzn 10 marca

W towarzystwie mężczyzn 10 marca

19.03.2017 5 przez multikulturalny
Czas czytania: 2 min.

10 marca, Dzień Mężczyzn, chociaż najczęściej zapomniany. Moim zdaniem to świetny dzień by zastanowić się nad różnymi rodzajami męskości, nie tylko tą maczystowską i agresywną, ale i pozytywną. Warto (nie tylko tego dnia) przypomnieć sobie jak mężczyźni są różnorodni. O łamaniu binarnych norm przez mężczyzn pisałem przy okazji wpisu W towarzystwie ludzi. Ale to wcale nie znaczy, że to koniec. 😛 Są tu oczywiście też artyści nieheteroseksualni, ale którzy to pozostawiam do twojej interpretacji. 😉 Polecam też przeczytanie wpisu o kobietach.

Muzyka

Chrisye

Chrisye (1949-2007), mój indonezyjski ulubieniec.

Didi Kempot

Gwiazda campursari, współczesnego jawajskiego miksu muzycznego.

Shinhwa

Dla kulturoznawcy (aka mnie) południowokoreańska muzyka popularna jest wielce fascynująca. Shinhwa nagrywają od 1998 r. To był jeden z pierwszych południowokoreańskich zespołów, które poznałem.

Billy Tipton

Billy Tipton (1914-1989), znany muzyk jazzowy z USA. Transmężczyzna.

Jake Zyrus

Filipiński piosenkarz, który karierę zaczął robić jako Charice. Notoroycznie misgenderowany i okreslany przez media jako “ona” i “lesbijka”, mimo że od jego coming outu minęło już parę lat. Światowe media i media LGBT zauważyły to dopiero gdy zdecydował się zmienić imię. 😀

SMOD

Hip hop z Mali. Nie lubię hiphopu, bo to co najczęściej jest promowane jako hip hop jest maczystowskie i seksistowskie.

Rico Dalasam

Brazylijski hip hop.

Filipp Kirkorow

Wielka gwiazda rosyjskiej sceny muzycznej. Ikona. Ex-mąż Ałły Pugaczowej, nie może przeboleć, że go zostawiła i wciąż pisze piosenki miłosne o niej. Jeden z moich ulubieńców, ale to nie znaczy, że pochwalam wszystkie jego (muzyczne) wybory.

Living Colour

Piosenka z 1993 o wielce wymownym tytule “Bi”.

Brett Every

Video

Polski akcent. 😉

Społeczeństwo

Irytują mnie reklamy w Polsce. Są seksistowskie i obrażają zarówno kobiety jak i mężczyzn. Faceci nie ogarniają bycia ojcem, bez kobiecej opieki umrą przy byle przeziębieniu, a jak biorą się za porządki, to tylko by pokazać, że lepiej ogarniają od kobiet (bo znają “magiczne produkty”).

Poniżej parę reklam, które przypadły mi do gustu.

Ojcostwo

Nie planuję być ojcem, ale dla mnie ważne jest by pokazywać mężczyzn jako ojców, osoby wspierające swoje dzieci.

Skoro o ojcostwie mowa, to warto wspomnieć o serialu Luca Bessona: No Limit. Ojciec, agent specjalny, śmiertelna choroba.

https://vimeo.com/90130807

Męskość

Reklama Axe nie jest idealna, ale… nadal ją lubię.

Poza reklamami, bardzo podoba mi się działalność Głosy przeciw przemocy, grupa mężczyzn edukująca innych mężczyzn w rozwiązaniach antyprzemocowych, oraz angażująca się w różne działania prokobiece.

Kim są wasi ulubieńcy? O kim lub o czym warto jeszcze wspomnieć?