Recenzjomix 9: wyzwania zimowe 2018

Recenzjomix 9: wyzwania zimowe 2018

03.04.2018 0 przez multikulturalny
Czas czytania: 3 min.

Krótkie recenzje książek i komiksów przeczytanych w ramach wyzwań cudzych, od stycznia do marca 2018. Część książek i komiksów możesz już kojarzyć z podsumowania marca 2018.

Zima to moja ulubiona pora roku, i wolę (gdy tylko mogę) spędząć ją na dworzu. To mój zwyczajowy czas wyjazdów zagranicznych. W tym roku padło na Chorwację. Zdjęcie zrobione między Rijeką (Chorwacja) a Lublaną (Słowenia) podczas powrotu.

Czarownica znad Kałuży

Czarownica znad Kałuży okładka
Autor: Artur Olchowy
ISBN: 9788379951024
Biblioteka: Wola
Wyzwania: Czytam polskie serie (tom 1), Wyzwanie biblioteczne

Zielarka (zwana też Czarownicą) od lat (pokoleń) leczy ocalałych po III wojnie światowej ludzi w mazurskiej wsi. Spokój zwyczajowych potyczek z proboszczem zakłóca pojawienie się nowego wikariusza, który zamierza nawrócić na właściwą drogę okoliczną ludność i pozbyć się Czarownicy.

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Zgrabnie napisana fantastyka socjologiczna w postapokaliptycznej Polsce. Mazurska wieś i miasteczko dodają uroku i powiewu świeżości. Nie jest idealnie, ale dziarska (i przemądrzała) osiemdziesięciolatka sprawdza się jako główna bohaterka.

Moja ocena: 8/10.


Noblesse

Noblesse sezon 5 tomy
Autor: Son Jeho (scenariusz) i Lee Kwangsu (ilustracje)
Tłumaczenie: oryginalne angielskie z portalu LINE
Wyzwania: Czytam klasykę fantasy

Połączenie science fiction (genetyczne modyfikacje ludzi w celach wojskowych) i fantasy (wilkołaki, Szlachetni). Komiks akcji, którego tłem jest współczesna Korea Południowa. Plusem jest zróżnicowanie bohaterów – są też silne kobiety kopiące tyłki facetom, są elementy komediowe, są intrygi polityczne. W sumie dla każdego coś dobrego, o ile tylko wytrzyma, że “ciągle” się biją. 😉

Czemu klasyka? Komiks internetowy, który zaczął być wydawany ponad 10 lat temu, wciąż jest wydawany, ma grono fanów na całym świecie. Przede wszystkim jednak zyskał już kultowy status w Korei Południowej, gdzie pojawia się m.in. w grach czy filmiku o bezpieczeństwie podczas lotu,.

Moja ocena: 8/10.


Berek

Berek Marcin Szczygielski okładka
Autor: Marcin Szczygielski
ISBN: 9788360000212
Biblioteka: Ochota
Wyzwanie: Czytam polskie serie (tom 1), Wyzwanie biblioteczne

Para głównych bohaterów to antagoniści – gej i moherowa babcia. Widzą w sobie tylko przeciwników, którym należy dokuczyć czy dokopać. Los jednak jest przewrotny i sprawia, że babcia musi skorzystać z pomocy geja. Czy będzie łatwo pokonać niechęć?

I straszno i śmiesznie, ale tak wygląda rzeczywistość. Nie jest łatwo pokonać swoje uprzedzenia. Dobrze napisane, zakończone “ku pokrzepieniu serc”, ale nie wymuszone. Polecam na lekką rozrywkę wieczorną. A te błędy, które zostały po korekcie, mam nadzieję poprawili w kolejnych wydaniach.

Moja ocena: 7/10.


Operacja Neutron

Operacja Neutron okładka
Autor: István Nemere
Tłumaczenie: Wojciech Maziarski
ISBN: 8303026445
Biblioteka: Wola
Wyzwania: Czytam klasykę, Wyzwanie biblioteczne

Militarno-polityczna fantastyka sprzed prawie 40 lat. Terroryści przejmują bomby neutronowe i grożą ich zdetonowaniem (za pomocą satelity na orbicie) o ile rząd nie spełni ich żądań. Mimo wieku czyta się szybko i przyjemnie, a pytania o sens “militaryzacji” wciąż nie straciły na ważności. Polecam.

Moja ocena: 6/10.

 


Malcolm Max

Malcolm Max: Zmrok okładka
Autor: Peter Mennigen (scenariusz), Ingo Romling (ilustracje)
Tłumaczenie: Magdalena Duś
Biblioteka: Wola
Wyzwania: Wyzwanie biblioteczne

Trzytomowa historia detektywistyczno-nadnaturalna osadzona w steampunkowym Londynie z czasów królowej Wiktorii. To najprostsze podsumowanie serii. Na plus zasługuje odświeżony motyw “buddy cop” w postaci (niesławnego) wiktoriańskiego dżentelmena i jego zabójczo uroczej partnerki (z naciskiem na zabójczej) pół-wampirzycy Charismy wychowanej wśród wampirów.

Historię czyta się przyjemnie, ale polecam przeczytanie całości ciągiem (lub w małych odstępach) bo jednak ciągle się odnoszą, do tego co było wcześniej.

Moja ocena: 7.5/10.


Domu

Domu manga okładka
Autor: Katsuhiro Otomo
Wyzwania: Czytam klasykę

Zanim powstała Akira, mangaka stworzył Domu. Historia inspirowana serią samobójstw na jednym z japońskich osiedli. Wydawana na przełomie lat ’80/81. Policja stara się rozwiązać zagadkę tajemniczych śmierci na osiedlu, ale wciąż giną kolejne osoby, w tym policjanci. Pojawia się podejrzenie, że może to być spowodowane działalnością sił nadnaturalnych.

Historia jest krótka i wciągająca, polecam.

Moja ocena: 7/10.

 


Potwór

Potwór Ismail Kadare okładka
Autor: Ismail Kadare
Tłumacz: Krystyna Arustowicz
ISBN: 8306027922
Biblioteka: Ochota
Wyzwania: Czytam klasykę, Wyzwanie biblioteczne

Lena w dniu zaręczyn rzuca narzeczonego, Maksa, dla studenta Genta, który porywa ją niczym Helenę Trojańską. Nic więc dziwnego, że na horyzoncie przed miastem, pojawia się Kon Trojański i ukryci w nim spiskowcy, wśród nich wzgardzony narzeczony. To wszystko dzieje się w Tiranie w latach 60., choć jednocześnie starożytność też się dopomina o scenę.

Bardzo przypadły mi do gustu próby polemiki z tym co znamy jako mit trojański i próba rozgryzienia rzeczywistości. A także jednoczesne nawiązania między przeszłością i teraźniejszością. Polecam na spokojny wieczór, gdy będzie się można skupić na tekście. Warto.

Moja ocena: 8/10.

 

Jakie były Twoje lektury na wyzwania zimowe 2018?